30 Eylül 2017 Cumartesi

Sanayi Devrimi Nedir, Ne Zaman Yapıldı?

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
Avrupa'da ortaya çıkan ve modern Çağın temellerinin atılmasına Sebep olarak görülen sanayi devrimi, ya da diğer adıyla endüstri devrimi, ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkmış, 1763'te James Watt'ın buhar gücüyle çalışan makineyi icat etmesiyle başlamıştır.
Sanayi devrimi ile birlikte toplumlarda işgücü atmış ve modernleşme sağlanmıştır. İngiltere'de ortaya çıkmasının ardından Amerika ve Japonya'ya yayılan sanayi devrimi, Kapitalizm ve işçi Sınıfı gibi kavramları oluşturmuştur.


SANAYİ DEVRİMİNİN SEBEPLERİ
Sanayi Devrimini ortaya çıkaran sebeplerin incelersek, Avrupa'yı kasıp kavuran veba salgını bunlardan biri diyebiliriz. Çünkü veba salgınının ardından özellikle 16. yüzyılda Avrupa nüfusu hızlı bir artış sergilemiştir.Tarımsal gelişmelerde yaşanan değişimler nedeniyle kentlere büyük bir insan göçü yaşanmıştır.
Sömürgeleşme, Sanayi Devriminin en önemli adımlarından biri olmuştur. Çünkü sömürge devletlerinden çok sayıda hammadde gelmekte ve bu da özellikle lüks maddelerin, halk tarafından kolayca elde edilmesine olanak sağlamıştır. Bankacılık ve sigortacılık sistemlerinin gelişmesi, orta sınıfın zenginleşmeye başlaması, Sanayi Devrimi'nde itici güç olmuştur.
SANAYİ DEVRİMİ NEDEN İNGİLTERE'DE BAŞLADI
Sanayi devrimi neden İngiltere'de başladığına göz atmak gerekirse, uygun şartlar İngiltere'de bulunmaktaydı. Çünkü Hindistan, Fransızlarda yapılan Plessey savaşı sonucunda İngiltere sömürgesi olmuş, bu büyük ülkeden gelen devasa hammaddeler Sanayi Devriminin oluşmasında faktör olmuştur. Ayrıca İngiltere ada ülkesi olması sebebiyle Avrupa'da yaşanan siyasi gelişmeler ve savaşlardan kendisini uzak Tutmuş, O anlamda rahat bir devrimin oluşması sağlanmıştır. Bankacılık ve borsa İngiltere'de çok gelişmiş düzeydeydi. Sömürgeler den gelen devasa altınlar ve değerli madenler sayesinde İngiltere ve Avrupa ülkelerinin elinde oldukça yüksek bir sermaye bulunmaktaydı. Ayrıca Sanayi Devriminin en önemli hammaddeleri olarak Demir ve kömür İngiltere'de bolca bulunmaktaydı.
SANAYİ DEVRİMİNDE YAŞANAN GELİŞMELER
Buharlı makinelerin kullanılmaya başlanmasının ardından sanayi devrimi gerçekleşmiş ve artık dev makineler küçük evlere sığmaz olmuştu. Ardından bu makineler büyük binalara taşındı ve işçiler, bu makineler ile seri üretime geçmeye başladı. Bu da fabrika sisteminin oluşmasını sağlamıştır.
18. yüzyıldan itibaren hızla sanayileşme artmış ve bunun akabinde pekçok yeni buluş yaşanmıştır. Buharlı makineler lokomotif ve gemilere uygulanmış ve mesafeler kısalmıştır. Sömürgelere ulaşma ve ham madde taşınması kolaylaşmıştır.
Ardından telefonun icadı, tarım teknolojisinde yaşanan gelişmeler ve maden çıkarımında yaşanan yenilikler ile sanayi devrimi iyice hız kazanmıştır.
Sanayi devrimi toplumların hızla gelişmesine olanak verirken kapitalizm büyük bir hızla artışa geçmiş ve başını İngiltere'nin çektiği Yeni bir düzen kurulmuştur. Rekabetçilik hızla arttırılmış ve pazar ekonomisi canlanmıştır.
Sanayi devrimi, toplumlara pek çok refah getirirken bunun akabinde götürdüğü oldukça olumsuz gelişmeler de yaşanmıştır. Çünkü Sanayi devrimiyle birlikte artık tekdüze makinelerden fazla emek harcanmadan ustalık gerektirmeyen işler yapılmaktaydı. Bunun akabinde işçi sınıfı doğmuş ve işçi sınıfı üzerinde baskılar giderek artmıştır. Sanayi Devrimi'nin ilk etaplarında Günlük 20 saate kadar çalışma düzeni bulunmaktaydı ve çocuklar ile büyükler arasında işgücü anlamında pek bir fark olmadığından, ezilen Bir Çocuk işçi sınıfı oluşmuştur.
Pek çok Çocuk işçi zor koşullar altında hayatını kaybetmiştir.
Sendikalaşma, grev gibi hakların olmaması sebebiyle işçi sınıfının hakları çiğnenmiş ve Sosyalizm gibi akımların İlerleyen dönemlerde oldukça benimsenmiştir. Karl Marx gibi isimlerin işçi sınıfının sorunlarını öne çıkaran oluşumlarda düşünce akımlarında bulunması sebebiyle Sosyalizm yükselmiştir. Toplumda sınıflar arası farklılıklar ortaya çıkmış, işçi sınıfının talepleri ilk etapta karşılanması da daha sonra ortaya çıkan düşünce akımları ve demokratikleşme süreci ile birlikte iyileşmeler görülmüştür.
SANAYİ DEVRİMİNİN SONUÇLARI
Genel olarak Avrupa'da Sanayi devrimiyle birlikte küçük atölyeler yerini büyük fabrikaları bırakmış, işçi sınıfında büyük bir artış olmuş, sanayi devrimi batının sınıf yapısında değişikliklere sebep olmuştur. Sanayi Devriminin acı sonucu Çocuk işçiler ve sağlıksız çalışma koşullarında yiten binlerce hayat kendini göstermiştir. Köylerden kentlere büyük göçler yaşanmış, sanayi devrimi kentleşmenin ve nüfus artışının önünü açmıştır. Kitle toplumu oluşmuş ve bu nedenle büyükşehirlerde çarpık yapılaşma ortaya çıkmıştır. Bunun akabinde bastırılan işçi sınıfı nedeniyle toplumdasosyalizm gelişmeye ve yükselmeye başlamıştır.
SANAYİ DEVRİMİNİN OSMANLI'YA ETKİLERİ
Sanayi Devriminin Osmanlı'ya etkilerini bakarsak bu gelişmelerden en çok etkilenen imparatorluk Osmanlı olmuştur. Çünkü o zamana kadar Osmanlı, kapitülasyonlar nedeniyle dış devletlerin pazarı haline gelmiş, Osmanlı yaşanan Sanayi devrimine ayak uygulanmaması nedeniyle rekabet edememiştir. Ayrıca Osmanlı'nın batılı devletler gibi sömürge imparatorlukları olmadığı için hammadde konusunda yetersiz kalmış ve akabinde içeride lonca teşkilatının zayıflaması sonucunda üretim azalmıştır. Bu gelişmeler üzerineOsmanlı'da ithalat artmış ve ihracat azalmıştır. Avrupa'dan düşük fiyatta malların girmesi Osmanlı'da el sanatı ürünlerin fazlalığı nedeniyle, düşük ücretli ürünlere yönelim artmış ve el sanatı ürünler değersizleşmiştir. Bunun sonucunda küçük atölyeler kapanmaya başlamış ve işsizlik katlamıştır.Osmanlı'nın dış ticaret dengesi bozulmuş, Faizler ve borç almaları artmış, ekonomi Sanayi devrimiylebirlikte Osmanlı'da kötü bir hale bürünmüştür.
Sanayi devrimi bütün dünyayı kökten önce etkilemiş, bugün hala etkileri devam eden bir makineleşme çağının başlangıcı olmuştur. Sanayi devrimi ile başlayan makineleşme çağının, şimdi yerini dijital Çağa bıraktığı, ancak düzenin değişmediği görülmektedir. Sanayi Devrimi'nin ilk başlarında yaşanan o düzen bugün hala etkisini göstermektedir. Aynı sorunlar sadece değişerek hala yaşandığı ve etkilerinin sürdüğü görülmektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17