22 Mayıs 2018 Salı

Ekonomist Napier: Türkiye'nin iflası başladı

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
Macro ekonomist Russel Napier İsviçre'nin en saygın gazetesi Neue Zürcher Zeitung'la röportajında 'Türkiye'nin iflası başladı' diyor ve en geç seçimlerden sonra TL'nin muazzam değer kaybedeceğini söylüyor.

Macro ekonomist Russel Napier verdiği İsviçre gazetesine verdiği röportajda Türkiye için kötü bir ekonomik profil çizdi. 'Türkiye’nin iflası artık bir soru işareti değil' diyen  Napier, 'bu işin başlangıcı çoktan yapıldı.' dedi.
En geç seçimlerden sonra, 

Türk Lirasının muazzam değer kaybedeceğini söyleyen ekonomist Napier, Türkiye'nin 400 milyar doları bulan borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğini ifade etti. Bunun yaratacağı krizin en çok Fransız ve İtalyan bankalarını vuracağını öngören iktisatçı, AB’nin bu bankaları kurtaracağını da ifadelerine ekledi.

Geçenlerde dolar neden yükseldi?

Öncelikle doların uzun zamandır nasıl bu kadar düşük-zayıf olduğuna şaşırdımBirçok uluslararası yatırımcı başlangıçta Avrupalı menkul kıymetlerde zayıftı ve Euro'yu alımlarıyla artırdı.Şimdi Avrupa'daki dinamik bir miktar azaldı, küresel kredi sisteminde ise ilk kriz belirtileri ortaya çıktı.Özellikle çok büyük dolar kredilerinin konuşulduğu yerde.

Bu ne demek oluyor?

Döviz kurunun tahmin edilmesi zor.Bir istisna ile:Bir kredi olayı başladığında dolar güçlenir.Üç nedenden dolayı durum böyle.Birincisi, Avrupa artık olduğu gibi büyüme odaklı değil.İkincisi, yatırımcılar küresel kredi sisteminde stres kokusu alıyor.Üçüncüsü, Amerikan devlet tahvili getirileri, Kuzey Avrupa ülkeleri ve Japonya ile karşılaştırıldığında oldukça cazip görünüyor.

Bununla birlikte ne demek istiyorsun. 

Türkiye’nin iflasından korkuyor musunuz?Bu şu anda gerçekleşiyor. Finansal yükümlülüklerini artık yerine getirmeyen birkaç şirketin isimlerini verebilirim. Bunun bir örneği, Telekom holding şirketi Otaş, bir diğeri de kendi yükümlülüklerini yeniden yapılandırmak zorunda kalan Doğuş. Bu artık bir soru işareti değil, başlangıç hâlihazırda yapıldı. Sonuç olarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, düşük faiz oranları ile ekonomik büyümeyi sağlamak için sermaye kontrolleri getirmekten kaçınmayacak. Bu fiili bir iflas olurdu çünkü birçok şirket artık yasal yükümlülükleri nedeniyle yabancı yükümlülüklerini yerine getiremiyordu.

Bu yatırımcılar için ne anlama geliyor?

Özellikle Avrupalı yatırımcılar dikkatli olmalı. Kıtanın finansal kurumları için ortaya çıkan sorunların çoğunun omuzlanması gerekir. Amerikan meslektaşları, şimdiye kadar yaşadığımız, tarihin en büyük yükselen piyasa borç patlamasında çok fazla yer almıyorlar. Uluslararası yatırımcılar, hem yabancı hem de yerel para birimlerinde büyük ölçekli gelişmekte olan piyasa tahvillerini satın almıştır. Kişiler hem yatırım biçimlerinden hem de gelişmekte olan piyasalardan ve Avrupa'dan şirketlerin stoklarından kaçınmalıdır. Şu anda güvenli tarafta sadece dolar mevduatı veya Amerikan devleti menkul kıymetleri neredeyse…

Dolar nasıl devam eder?

Kredi krizi sırasında borçlular borçlarını ödemeye çalışırlar. Dolar, çoğu kredi sözleşmelerinin sınırların ötesine geçtiği para birimi olduğundan, bu aşamalarda ve talepte…Bu senaryoda haklı olsaydım, Yen'in potansiyel zayıflığı her şeyden önce ortaya çıkardı. Japonya Merkez Bankası hala getiri eğrisini yüzde sıfır olarak sabitlemeye çalışırken, ABD Merkez Bankası da bilançosunu kesti. Yani eğer varsayım, doların her şeye karşı çıkacağı yönündeyse, bu özellikle yen oranı için geçerli olacaktır.

Kulağa felaket geliyor

Sadece Kuzey Avrupalılar için, Güney Avrupalılar için değil. Yunanistan örneğinin de gösterdiği gibi, bu kurum herkesi avroda tutmak istiyor, kayıplara bakmaksızın.Kuzey Avrupalılar olarak bakacak olursak, ben paramı yurt dışına çıkartabileceğimi biliyordum. Doların çekiciliği üzerine konuştuk…Eğer Türkiye, buraya gelen mültecilerin Avrupa'ya seyahat etmesine izin verecek olsaydı, ortaya çıkan ayaklanmalar ekonomik çerçevenin çok ötesine geçecekti.

Yakın gelecekte nelere dikkat edilmelidir?

Açıkçası Türkiye'de 24 Haziran seçimlerinde kilit soru, ülkenin döviz kuru hala çözücü olduğu izlenimini verecek düzeyde tutabilip kurulamayacağıdır. Bununla birlikte, son olarak, Türk parasının devasa bir devalüasyonu kaçınılmaz olacak ve bu da Fransa ve İtalya'da küçük bir kredi krizi ile sonuçlanacak. Ardından, bir kez daha, ECB, bankaları orada dengelemek için gereken her şeyi yapmak zorunda

Rus uzmanlar ‘Türkiye’nin iflası başladı’ haberini değerlendirdi. Haberi İçin TIKLAYINIZ


http://t24.com.tr/haber/unlu-ekonomist-napier-turkiyenin-iflasi-basladi,633549 http://www.trhabertv.com/turkiyenin-iflasi-basladi-3101h.htm
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/979530/Unlu_ekonomistten_Turkiye_icin_cok_kotu_haber.html
https://www.nzz.ch/finanzen/fonds/der-dollar-kann-unheimlich-stark-werden-ld.1385691
http://m.internethaber.com/ekonomist-russell-napier-turkiye-icin-felaket-senaryosu-yazdi-1873360h.htm

https://odatv.com/turkiyenin-iflasi-basladi-21051832.html

1 yorum:

 1. İflas riski arttı

  Türkiye’nin kredi iflas takası primini gösteren CDS’leri de bunu teyit eder nitelikte. “Batık Borçlar İçin Sigorta Primi” olarak da adlandırılan CDS’lerde, ülkenin dış piyasalarda sattığı tahvillerin ve bonoların ana paralarının veya faizlerinin, ülkenin güç duruma düşmesi nedeniyle ödenememesi riski sigorta ediliyor.

  CDS satanlar, ülkenin iflas etme ihtimali yüksekse daha yüksek prim talep ediyor. Reuters verilerine göre Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 287.4 puan seviyesinde. Beş yıllık CDS’ler temerrüte düşen Arjantin için 351, Brezilya için 194, Çin için 57.5,Endonezya için 124, Rusya için 136 puanda bulunuyor.

  Öte yandan Senegal , Türkiye’nin en az gelişmiş ülkelere yaptığı resmi kalkınma yardımlarından yararlanıyor. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’na göre (TİKA) Türkiye , Senegal’e 2016’da 780 bin dolar, 2015’te 7.5 milyon dolar yardım yaptı.

  2014’te ise 2.9 milyon dolar ile Senegal , Türkiye’nin en fazla yardım yaptığı 12. ülke oldu. Senegal , Türkiye’den 2013’te 2.52 milyon doları acil yardım olmak üzere 5.06 milyon dolar kalkınma yardımı alırken, 2012’de ülkenin aldığı toplam yardım 2.22 milyon dolar oldu. Ülkenin 5 yılda aldığı toplam yardım 21 milyon doları buldu.

  Türkiye’den her yıl kalkınma yardımı alan Senegal’in borçlanma maliyetinin Türkiye’den düşük olması piyasalardaki güven erozyonun boyutlarını gösteriyor.

  YanıtlaSil

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17