Meslek odaları aidat borçları hakkında yeni karar çıktı

24 Mayıs 2018 Perşembe
Tags:

5 yorum:

 1. Daha önce TMMOB veya İMO tarafından aidat borcu için icra takibi yapılması gibi bir olaya ben şahit olmadım. Çalıştığım yerlerde benden yaşça epey büyük meslektaş mesai arkadaşlarım ve amirlerim oldu, onların hiçbirinden de böyle birşey duymadım.

  Tebligat aldığını söyleyen arkadaşlara gelen ileti öğrendiğim kadarıyla posta kutusuna atılıp gidilen bir adi mektupmuş. Bu aslında icra tebligatı değil, sadece bir ?uyarı mektubu?. İcra takibi başlatmadan önce yapılan ve borçluya borcunu ödemesi için 30 gün süre tanıyan icra tebligatı farklıdır, mutlaka imza karşılığı yapılır. Onunla karıştırmamak lazım bu gönderilen adi mektubu.

  Öğrendiğim kadarıyla İMO?nun 80.000?den fazla üyesi varmış. En iyi ihtimalle 50.000 veya daha fazla üyenin odaya en az birkaç senelik aidat borcu vardır. Bu kadar insan hakkında icra takibi başlatabilecekler mi, göreceğiz. İcra takibi başlatsalar bile ilgili icra dairesine 7 gün içinde itiraz hakkınız var. Yani icra takibinin başlaması maaşınıza veya malınıza haciz koyulacağı anlamına gelmiyor. Mücadele esas orada başlıyor.

  Bir diğer husus da şu ki, bazı arkadaşlara 72 aylık aidat borcu uyarısı gelmiş. Borçlar Kanuna göre aidat borçları için geçerli zamanaşımı süresi 5 yıl yani 60 ay. Bu süreden daha eski aidat borçlarınızı sizden yasal yolla tahsil etmeleri zaten mümkün değil. Ama bu mektubu alan yüzlerce insan ?icralık olmayalım? düşüncesiyle gidip borcunu ödeyecek, 72 veya 84 bakmayacak. Onlar da bunu istiyor zaten. Yerseniz.

  YanıtlaSil
 2. ben de odadan ayrılmak için dilekçe verdim 1-1,5 ay sonra işleme konacakmış...iş ararken işsizken hiç faydasını görmemiştim....hep kendi işlerimi gazeteden internet buldum....tabi dilekçe verirken 200 küsür tl parayı (üyelik aidatını) almayı ihmal etmediler...

  YanıtlaSil
 3. Elektrik Mühendisleri Odası, 20 yıl önce de olsa, odaya üye olup üyelik aidatını ödemeyenlere bu ay içerisinde tebligat göndermeye başladı.

  Odaya 1994'lü yıllarda mezun olduktan sonra 1 veya 2 yıl süreyle üye olup daha sonra memur olanlar , bu tebligatlar karşısında şaşkın!

  Gelen yazılarda, 900 TL civarındaki aidatların ödenmemesi halinde icra takibine başlanacağı belirtiliyor.

  YanıtlaSil
 4. yaklaşık 15 sene önce devlet memuru iken mühendis bir kişinin yönlendirmesiyle üye olduğum elektrik mühendisleri odasından banada aynı tebligatlar yapıldı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ana Yönetmeliği "Madde 109 - Üyelik için aşağıdaki hükümler geçerlidir: a) Türkiye'deki mühendis, mimar ve şehir plancıları, mesleklerinin uygulanmasını gerektiren işlerle uğraşabilmek ve mesleki öğretim yaptırabilmek için, meslek disiplininin ilgili olduğu Odaya kaydolmak ve kimlik belgelerini her yıl onaylatarak, üyeliklerini korumak zorundadırlar.109 un maddesinde b) Kamu kurum ve kuruluşları ile iktisadi devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşlarında, asli ve sürekli görevlerde çalışan mühendislik ve mimarlık meslekleri mensuplarının, meslek ve ihtisaslarıyla ilgili Odaya girmeleri, isteklerine bağlıdır. Ancak bunlar, görevlerinin gereği olan işleri yaparken, mesleki bakımdan Odaya kayıtlı meslektaşlarının yetkileri ile haklarına sahip ve onların ödev ve sorumlulukları ile yükümlüdürler." 02/12/2002 tarih ve 24954 sayılı TMMOB ana yönetmeliğinin 109 uncu maddesinin a bendinde kimlik belgelerini her yıl onaylatarak üyeliklerini koruma zorunluluğu olduğu halde, yaklaşık 15 yıldır kimlik belgesi onaylatma ve üyeliğimi sürdürme gibibir girişimimim olmadığı halde üyeliğim devam etmektedir.ve şimdi de periyodik aralıklarla aidat borcu ile ilgili tebligat göndermektedirler.üyelikten çıkmak istediğimde de aidat borcumu ödeyip öyle istifa etmem gerektiğini söylediler.faydalanmadığım bir kuruluşa aidat ödemek ne kadar adil bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 5. Mühendisler odası aidatlarından sadece elektrik mühendisleri değil neredeyse bütün mühendisler muzdarip. Ben son 3 yıldır kamuda çalışıyor olmama rağmen ve bunuda yazıyla kendilerine iletmiş olmama rağmen benden de aynı şekilde son 5 yılın aidatını tahsil etmeye çalışıyorlar. Uyarı yazısı geldi yakında icra tebligatıda gelir. Hangi platformda bakarsanız bakın herkes odaya üye olduğu güne lanet ediyor. Biri çıksın artık hiçbir işe faydası olmayan siyasi partilerin ve bir takım grupların arka bahçesine dönmüş olan bu meslek odalarının zulmüne dur desin artık. Buradan memurlar net ekibine seslenmek istiyorum, bu haberin üzerine gidin ve binlerce mağdur mühendisi zalim odanın zulmünden kurtarın. Bizim sesimiz olun.

  YanıtlaSil

Günlük Burç Yorumları


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3 kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Sitemiz 5651 yasa gereği içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı prensip edinmiştir.
Bu sebeple, sitemiz 'uyar ve kaldır' prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, yorum yapma yoluyla bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler doğrultusunda içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


MENÜYÜ KAPAT

Milli Piyango Yılbaşı 2019 Ankara'da okullar tatil mi? Gülriz Sururi Emekli zammı 2019, enflasyon oranı, memur maaşları Fahrelnissa Zeid Ceren Damar Burcu Kıratlı, Sinan Akçıl İmar Barışı uzatıldı mı? VGM burs sonuçları 2019 MTV 2019 hesaplama Bensu Soral, Hande Soral Palu ailesi Doğu Demirkol Enis Arıkan Malta, Malta vatandaşlığı Sigara zammı 2019 Demet Özdemir, Can Yaman Caner Cindoruk Seda Sayan Demet Akalın Fethi Sekin Aydemir Akbaş Deniz Çakır Barış Manço Beren Gökyıldız İstanbul kar Tarık Ünlüoğlu 2 Ocak 2019 tatil mi? Mertcan Y. Ezgi Eyüboğlu freebanner4u Free Automatic Backlinks

Piyasalara etki yapacak ve bugün açıklanacak veriler Ekonomik Takvim

Canlı Ekonomik Takvim Investing.com Türkiye tarafından sağlanmaktadır, lider finans portalı.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com