14 Eylül 2018 Cuma

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Devlet desteği almak isteyen evleneceklerin merak ettikleri soruların başında çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır? Çeyiz parası nasıl alınır? Çeyiz parası kimlere verilir gibi sorulardır. Esas ismi evlenme yardım ödeneği olsa da halk arasında çeyiz yardımı olarak bilinmektedir. Bu doğrultuda çeyiz parası ne kadar oldu sorusu dahil olmak üzere yukarıdaki tüm sorulara yanıt arayacağız. İşte yanıtlar!

2018 Yılında Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?
Çeyiz parası sadece evlenecek olan kızlara verilecek olan bir ödenek olarak tanımlanır. Söz konusu yardımı SGK aracılığıyla yetim aylığı almakta olan kızların evlenmelerin ardından yetim aylıklarının kesiliyor olmasından kaynaklı olarak verilmektedir. Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre yetim aylığı ala çocuklar ölüm sigortası kolundan faydalanarak yetim maaşı almaktadır. Söz konusu maaşın evlenme sonrasında kesildiği bilinmektedir. Devlet yetim aylığının kesilmesi sonucu evlenecek kızlara; çeyiz parası ödemektedir. 2018 Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorusunun yanıtına gelince;

Bu yardımdan faydalanacak olan mutlaka kendisinin başvuruda bulunması gerekmektedir.
Şayet evlendikleri tarihten sonra 5 yıl süresi içerisinde söz konusu ödeneği almak için müracaat etmezlerse bu hakkı kesin olarak kaybedeceklerdir.
Söz konusu yardım, için SGK İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir.
Başvuru sahibi ‘’Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi’’ doldurmalıdır.
Başvuruda Evlilik Cüzdanı da duruma göre talep edilmektedir. Şayet evliliğiniz nüfus kütüğünde görünüyorsa; evlilik cüzdanına gerek kalmamaktadır.
Bütün bu bilgiler ışığında çeyiz parası başvurusu 2018 yılı itibariyle; evlenme ödeneği talep dilekçesiyle yapılabilmektedir. Yine de evlilik cüzdanınızın yanında bulunmanız önemlidir.

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Tanımlanır?
Çeyiz parası, SGK aracılığıyla yetim maaşı alan kız çocuklarına sadece bir defaya mahsus şekilde verilen paradır. Söz konusu para; devletten alınan yetim aylığının 2 yıllık tutarı kadar olabilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak için; bizzat başvuruda bulunmak gerekli olmaktadır. Esasında bu yardımın veriliyor olmasının en temel sebebi; evlenecek olan kızların; evlendikten sonra yetim aylıklarının kesiliyor olmasıdır. Çeyiz Parası Nedir? Sorusu kapsamında verilebilecek en kapsamlı yanıt yukarıda sıralanmaktadır.

Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir?
En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Çeyiz Parası Yardımı Kimlere Verilir? Sorusudur. Bu yardımın aşağıdaki koşullara sahip olanlara verildiği bilinmektedir:

Sponsorlu Bağlantılar

Annesi ya da babası vefat etmiş olan kız çocuklarının ölüm – yetim aylıklarının kesilmesi sonucunda bu yardım verilmektedir.
Yardımın erkek çocuklarına verilmediği bilinmektedir. Söz konusu yardımdan sadece kız çocukları yararlanmaktadır.
Evlenme yardımına başvuracak kilinin yetim aylığı alıyor olması şarttır.
Çeyiz parasından yararlanmak isteyenler; öncelikle 4/A SGK ya da 4/B Bağ – Kur kapsamında hak sahibi olmaları gerekmektedir.
Başvuruların SGK Müdürlükleriyle Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine yapıldığı bilinmektedir. ü
Kimlerin çeyiz parası alabileceklerini kısa bir şekilde özetleyecek olursak; yetim aylığı alıyor olmak ve söz konusu aylığı alıyor olurken evlenme şartını kapsayan tüm kızlar çeyiz parası alabilirler.

SSK Çeyiz Parası Dilekçe Örneği İçin TIKLAYINIZ!
Çeyiz Parası Kimlere Verilir? Sorusu kapsamında yanıtı merak edilen sorulardan birisi de; bu yardımdan dul kimselerin de yararlanıp yararlanmadığıdır. Ancak ikinci evliliğini yapacak olan bireyler dul aylıkları kesilecek olsa da söz konusu yardımdan yararlanmak hakkı bulunmamaktadır.

Yine çeyiz parası alabilmek için bir yaş sınırının bulunup bulunmadığı da merak edilmektedir. Evlenme yardımından yararlanmak için herhangi bir şekilde yaş sınırı bulunmamaktadır. Farklı kaynaklarda 25 yaş sınırının bulunduğu yer alsa da bu bilginin aslı yoktur. Çeyiz parası alabilmekte temel alınan şey ise; ilk defa evlenmektir.

2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu?
Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de 2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu? Sorusudur. Bu sorunun yanıtı esasında başvuru sahibinin almış olduğu yetim aylığında gizli olmaktadır. Zira söz konusu yardımın hesaplanmasında; temel kıstas en son alınan yetim aylığı miktarıdır. Söz konusu maaşın bir aylık tutarı 24 ile çarpılarak; ne kadar para alınacağı ortaya çıkar. Yani evlenmeden önce 500 TL yetim maaşı alan birisi; 500 x 24 = 12.000 TL kadar çeyiz parası yardımı alabilmektedir. Görüldüğü üzere söz konusu yardım yüksek tutarlı bir destektir. Bundan dolayı çeyiz yardımı hakkındaki merak gayet doğaldır.

Son olarak yanıtı en çok merak edilen sorular arasında çeyiz parası nereye yatar sorusu yer almaktadır. Bu doğrultuda evlenme yardımı ya da çeyiz yardımı olarak isimlendirilen yardım; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Söz konusu yardımın alınacağı banka ise; Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’ndan bireysel hesabı bulunan bireyler parasını bu hesaptan çekebilmektedir. Ziraat Bankası’nda hesabı bulunmayan bireyler ise; T.C. kimlik numaralarını vererek; ilgili Ziraat gişelerinden evlenme yardımı desteklerini alabilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Çeyiz parası alabilmek için belirli kriterlerin bulunduğunu ve bu yardımın alınması için bizzat hak sahibinin başvurması gerektiğini söylemek mümkün olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17