14 Eylül 2018 Cuma

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Engelli yakını maaşı almak; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılan başvuru sonucu, bazı şartlara uygun sağlayan ağır engelli yakınları için mümkün olmaktadır. Evde bakım parası olarak adlandırılan engelli yakını maaşı, bakıma muhtaç engelli vatandaşların vasileri için sağlanan bir yardım ödemesidir. Ülkemizde evde bakım parası alanların sayısı 800 bin kişiyi geçmiştir.

Bakıma muhtaç olan ve bakımı evde yapılan engelli vatandaşların bakımını üstelenen vasiler için yardım parası ödemeleri, gelen güncel zamlar ile şu şekilde yapılmaktadır;

Engelli Sağlık Kurulu Raporunda engel oranı %40 ila %69 arasında olan engelli vatandaşlar için 1.247 TL engelli maaşının yanı sıra 1179 TL evde bakım parası ödenmektedir.
Engelli Sağlık Kurulu Raporunda engel oranı %70 ve üzerinde ise engelli maaşı 1.845 TL olarak, evde bakım parası ise 1179 TL olarak ödenmektedir.
Evde Bakım Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?
Evde bakım maaşı için nereye başvurulur merak ediyorsanız, başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine gidilerek yapılabilmektedir. Bakımı üstlenilen engelli vatandaşın, evde bakım parası başvuru sırasında orada bulunması gerekmemektedir. Gerekli evraklar teslim edilerek başvuru tamamlanabilmektedir. Evde bakım parası alınabilmesi için gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

Engelli Sağlık Kurulu Raporu
1 adet vesikalık fotoğraf
Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği
Engelli vatandaşa ait kiralık bir mülk var ise kira sözleşmeleri
Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden alınmalıdır)
Yerleşim yeri belgesi (Engelli ve bakıcının adına aynı adrese ait olmalıdır.)
Engelli vatandaşın yaşadığı hanede işyeri sahibi bir kişi var ise, işyerine ait geçici vergi beyannamesi
Engelli vatandaşa ait arazi, tarla vb. var ise gelir belgesi (Tarım Müdürlüklerinden alınmalıdır.)
Boşanma durumu var ise boşanma kararına ilişkin belge
Bu evrakları temin ederek, bağlı olduğunuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. Evde bakım maaşı alınabilmesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin bazı şartlara uygunluk sağlanmalıdır. Evde bakım maaşı şartları 2018 yılı için şu şekilde belirlenmiştir;

Bakımı üstelenen engelli bireyin %50 ve üzerinde engel oranı bulunması gerekmektedir.
Engelli Sağlık Kurulu Raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması şarttır.
Engelli kişi ile bakımı üstlenen kişi arasında kan bağı bulunması gerekmektedir. İlgili yönetmelik çerçevesinde üvey akrabalarında bu maaştan faydalanabileceği belirtilmektedir.
Engelli kişi ile bakımı üstlenen kişinin aynı ikamet adresinde yaşaması şarttır.
Engelli birey ve hane halkının gelirleri toplamının ortalaması, asgari ücretin 3’te biri oranını geçmemelidir. 2018 yılı için bu sınır kişi başı 967 TL olarak hesaplanmaktadır.
Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücretli Midir?
2022 engelli maaşı, engelli kimlik kartı ve evde bakım parası başvurusu için en önemli evraklardan biri olan Engelli Sağlık Kurulu raporu, tam teşkilatları devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Bu raporun alınabilmesi için herhangi bir ücret ödenmemekte olup gerekli muayeneler yapıldıktan sonra hazırlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık Kurulu yapılan muayenelerin sonuçlarını değerlendirerek, engel oranına karar vermektedir. Engelli Sağlık Kurulu raporu başvurusunda; nüfus cüzdanı ve 5 adet fotoğraf götürmeniz gerekmektedir. İlgili hastane size başvuru formu vererek, doldurmanızı isteyecektir. Formu, gerekli evraklarla birlikte teslim ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Engel oranı %40’ın altında olan kişilere Engelli Sağlık Kurulu raporu verilmemektedir. Bireyin engel durumu kalıcı ise rapor süresiz olarak verilmektedir. Raporun çıkması, değerlendirme sürecine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sorgulama işlemini ilgili hastaneye giderek ya da https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresini ziyaret ederek yapabilirsiniz.

Rapor sonucunda belirlenen engel oranına itiraz edilebilmektedir. İtiraz için başvurular İl Sağlık Müdürlüklerine yapılmaktadır. İtiraz dilekçesi teslim edildikten sonra rapor ile ilgili kapsamlı bir inceleme yapılır. Farklı bir hastanede tekrar rapor hazırlanması sağlanır ve iki rapor karşılaştırılır. İtiraz edilen raporda bir sıkıntı varsa, engel oranı yeniden düzenlenerek rapor oluşturulur. Engelli raporunun üzerinde engelli ibaresi, engel derecesi, engel grubu, engellinin kişisel bilgileri ve uzman doktorların imzası bulunmaktadır.

Sahip olunan Engelli Kurulu Sağlık Raporu ile sahip olunacak haklar şu şekildedir;

Engelli maaşı, engelli kimlik kartı ve evde bakım parası başvurusu yapılabilmektedir.
Toplu taşıma araçlarında indirimlerden faydalanılabilmektedir.
Kurumlarda öncelik hakkı sahibi olunabilmektedir.
Araç alımlarından ÖTV indirimi alınabilmektedir.
Emlak vergisinden indirim alınabilmektedir.
Erken emeklilik fırsatından faydalanılabilmektedir.
GSM operatörlerinden indirimli konuşma paketleri alınabilmektedir.
Devlet tiyatroları, milli parklar ve müzelere ücretsiz olarak girilebilmektedir.
Enerji tüketiminde belirli oranlarda indirimlerden yararlanılabilmektedir.
Belediyeler, Halk Eğitim Merkezleri gibi kurumlar tarafından verilen meslek edindirme ve eğitim kurslarına katılma fırsatı sunulmaktadır.
Evde Bakım Parası Ne Zaman Yatırılır, Sorgulama Nasıl Yapılır?
Evde bakım parası; farklı illerde ve farklı zamanlarda yatırılmakta olup net bir tarihe sahip değildir. Bu sebeple maaşınızın yatıp yatmadığınız güncel olarak takip etmeniz gerekmektedir. Evde bakım maaşı sorgulama işlemi online olarak yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinde online olarak evde bakım maaşı sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sorgulama sonrası maaşınızın yatıp yatmadığını ve maaşınız ile ilgili detayları görebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu adresine giriş yaparak, sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Adrese tıkladığınızda açılacak olan sayfada, kimlik doğrulama işlemini yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulama için T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Şifreyi alabilmek için PTT şubesine giderek 2 TL ödemeniz ve kimliğinizi ibraz etmeniz yeterlidir.

Telefon üzerinden sorgulama yapabilmek için, Alo 144 danışma hattını arayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sosyal yardım hattı olan Alo 144 ile sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi sonrasında maaşınızın yattığı bilgisine ulaşırsanız, PTT şubelerinden maaşınızı çekebilirsiniz.

Evde Bakım Parası Alabilecek Engelli Yakınları Kimler Olabilir?
Evde bakım parası almak için aranan şartlar arasında engelli birey ile kan bağı bulunması zorunluluğu yer almaktadır. İlgili yönetmeliği göre kan bağı şartı içerisinde üvey olan akrabalıklarda evde bakım maaşı alabilmektedir. Bu kapsamda evde bakım parası alabilecek kişiler şu şekildedir;

Engelli bireyin eşi,
Anne ya da babası,
Büyük anne ya da büyük babası,
Torunları ve torunlarının eşleri,
Kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri,
Eşinin anne ve babası,
Eşinin kardeşleri,
Eşinin kardeşlerinin eşleri,
Eşinin kardeşlerinin çocukları,
Amcaları ve amcalarının eşleri,
Amca çocukları,
Amca çocuklarının eşleri,
Halaları ve halalarının eşleri,
Hala çocukları ve hala çocuklarının eşleri,
Dayıları ve dayılarının eşleri,
Dayı çocukları ve dayı çocuklarının eşleri,
Teyzeleri ve teyzelerinin eşleri,
Teyze çocukları ve teyze çocuklarının eşleri
Bu kişiler bakıma muhtaç engelli yakınlarının bakımını üstelenerek, evde bakım parası başvurusunda bulunabilirler. Şartlara uygunluk sağlayan engelli yakınlarının hepsi bu yardım ödemesi için başvuruda bulunabilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17