14 Eylül 2018 Cuma

Malulen Nasıl Emekli Olunur, Şartları Nelerdir ?

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Bilindiği üzere 4A, 4B, 4C ve öteki kapsamlarda iş hayatını uzun süre sürdüren çalışanlarda iş gücünü yitirdiği için malul sayılmaktadırlar. Eğer çalışanlar malulen emeklilik şartlarını karşıladığı takdirde bu haktan faydalanarak emekliliğe ayrılabiliyorlar. Malulen nasıl emekli olunur sorusu pek çok çalışan yurttaş tarafından cevabı merak edilen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Malulen emekli olmak için bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları karşılayan kişiler malulen emekli olabilmektedirler.

2018 Malulen Nasıl Emekli Olunur ve Şartları Nelerdir
Çalışma gücünü giderek yitirmeye başlayan kişiler 2018 malulen nasıl emekli olunur, Şartları nelerdir ? konusunu araştırmaya başlamaktadırlar. Malulen emekli olabilmek için bazı şartlar konmuştur. Malulen emekli olmak isteyen bir çalışanın şu şartlar kapsamına girmesi gerekmektedir;

4A, 4B, 4C ve diğer kapsamlarda sigortalı çalışmaya başlamasının üzerinden 10 sene geçmesi gerekmektedir.
10 sene devam eden sigortalı iş hayatı minimum 1800 günlük hizmet süresinde olması lazımdır.
Çalışan kişinin sağlık kurulundan minimum %60 ve üstünde bir kuvvet kaybında olduğunun tespit edilmesi zorunludur.
Sağlık kurulu tarafından yapılacak olan %60 ve üzerindeki güç kaybı tespiti durumu işe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkması gerekmektedir.
4A statüsünde çalışan bireylerin işten ayrıldığı durumlarda
4B statüsünde çalışan kişilerin ticari faaliyetlerini bitirmiş olmaları ve bu duruma ek olarak da prim borçlarının olmaması gerekmektedir.
4C statüsünde çalışmakta olan kişilerinde görevinden ayrılması malulen emeklilik kuralları içinde yer almaktadır.
Malulen nasıl emekli olunur ve şartlarını yukarıda belirttik.

2018 Malulen Emekli Olma Hastalıları
Hastalık bilindiği üzere maalesef yaşamın bir parçasıdır. Çalışan kişiler meslek hastalıklarına yakalanabilecekleri gibi meslekten tamamen bağımsız hastalıklara da yakalanabilirler. Bu durumda ortaya malulen emekli olma hakkı ortaya çıkmaktadır. Hastalıklarla boğuşan pek çok yurttaşımız malulen nasıl emekli olurum diye merak etmektedir.

Her hastalık malul emeklilik kapsamına girmemektedir. Bazı hastalıklar bu kapsamda değerlendirilmektedir. Malul emeklilik kapsamına girebilmek için yasanın belirttiği hastalıklardan en az birinin çalışanda bulunması zorunludur. Bu hastalığın ayrıca doktor raporu ile de onaylanmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde malulen emekli olamazsınız. Malulen emekli nasıl olurum sorusu pek çok kişiyi ilgilendirmektedir. Malulen emekli olabilmek için şu hastalıklardan en az birinin çalışanda görülmesi gerekmektedir;

Sponsorlu Bağlantılar

Serebral Palsi
Kanser hastalığı
Genetik bozukluklar
Organ nakline ihtiyacı olan hastalıklar
Parkinson sendromu
Travma sonrasında gelişen obsesif bozukluklar ve stres
Santral sinir sistemi rahatsızlıkları
Epilepsi ve konvülsif epilepsi
İleri bir düzeye ulaşmış olan şeker hastalığı
Eğer bu hastalıklardan herhangi birine yakalandıysanız malulen emekli olma imkânından yararlanabilmektesiniz.

2018 Malulen Emeklilik Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır
Çalışanlar malulen emekli olmak için başvuru işlemi yapacaksa 10 sene boyunca sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. Bununla birlikte prim gün sayıları toplandığında 1800 gün ve üzerinde olması lazımdır. Bu şartlarda bulunan ve malul sayılacak hastalıklara yakalanmış olan kişiler bir dilekçe ve götürmesi gereken diğer belgelerle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik merkezlerine malulen emekli olmak için müracaat edebilirler. Malulen emekli nasıl olurum ve başvurular hangi kuruma yapılacak pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

İlk müracaatınızda sağlık kurulundan almış olduğunuz raporu ibraz etseniz bile maluliyete yönelik işlemlerin onaylanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bizzat belirlediği bir sağlık kuruluşuna sevk işleminiz yapılacaktır. Sevk işleminin yapıldığı sağlık kuruluşu tam teşekkülü olmak zorundadır.

Sevk edileceğiniz tam teşekkülü sağlık kuruluşları ise şunlardır;

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı araştırma hastaneleri
Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri
Devlet üniversitelerinin hastaneleri
Bu hastanelerin rapor düzenlemek için yetkileri vardır. Sevk işleminde ikamet ettiğiniz bölge esas alınmaktadır. Eğer malulen emekli olmak isteyen hastanın yaşadığı şehirde bu özelliklere sahip bir hastane bulunmaması durumunda sevk işlemi herhangi bir devlet hastanesine yapılacaktır.

Sevk edildiğiniz hastanenin sağlık kurulunca hazırlanmış olan sağlık kurulu raporunu sizi sevk etmiş olan Sosyal Güvenlik Kurumuna götürmeniz ve ibraz etmeniz zorunludur. Aldığınız rapora göre %60 ve üzerinde iş göremez raporu verildiği durumlarda malulen emekliliğiniz gerçekleşecektir. Malulen nasıl emekli olurum konusunda malul sıfatı almak için bu işlemleri yapmanız gerekecektir.

2018 Malulen Emeklilik Maaşı Alabilmenin Şartları
2018 Malulen emekli nasıl olurum ve aylık almaya nasıl başlarım sorusu bek çok çalışanın gündeminde olan bir meseledir. Malulen emekli nasıl olurum diye düşünen kişilerin malul olabilmesi ve emekli maaşlarını alabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. İşte o şartlar;

Minimum on yıl sigortalı olarak çalışmak
1800 günlük primini ödemiş olmak
Maluliyeti sebebi ile sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden ayrılmak
Maluliyeti nedeni ile işine son verilemesi
Kendi hesabına ve adına bağımsız olarak çalışan kişilerin kendi sigortalığı sebebi ile kuruma genel sağlık sigortası primi de içerisinde olmakla beraber prim ve prime ait borcu olmaması
Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı bir dilekçe ile müracaat edilmesi gerekmektedir.
Malullük maaşının kesilebileceği durumlarda mevcuttur. Bu durumlar şunlardır;

Sigortalının 5510 sayılı yasa içeriğince ya da yabancı bir ülkenin mevzuatı dâhilinde çalışmaya başladığı durumda
Kontrol muayenesinde sonucun malullük durumun ortadan kalkması halinde maaşı kesilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17