Son Dakika

Cennet Mahallesi’nin Birbirinden Komik Dizi Karakterlerinin Lakapları ve Dizideki Misyonları

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --

2004 yılında hayatımıza giren Cennet Mahallesi konu olarak 1980’lerin efsane komedi filmi Gırgıriye’den esinlenmiştir. Dizi tarihimizin reytingli son absürt komedilerinden olan dizinin birbirinden unutulmaz karakterlerinin çoğu Pembe ve Yunus tarafından takılan lakaplarını ve karakterlerin misyonlarını irdeleyeceğim bu haftaki yazımı en sevdiğim ve en güldüğüm dizi karakteri dişi terminatör Pembe’ye ithaf ediyorum.

Dişi terminatör Pembe


Zengin damat meraklısı ve para sever Pembe, paranın kokusunu yüz metre öteden almasıyla tanınır. Hatta kendisi o kadar para severdir ki, normalde bayılan birisine kolonya filan koklatılırken bayılan Pembe'ye para koklatılır ve hemen ayılır. Evlenecekleri gün kendisini bohçacı Gülsüm’le aldatan Ayyaş Yunus’la o günden beri düşman olan Pembe, Yunus’un oğlu Ferhat’a çulsuz diye kızını vermek istemez. En yakın arkadaşı bodur Hanife olan Pembe, Hanife’nin bulduğu zengin damatları tepen kızı Sultan’dan çok çeker. Ferhat’la Sultan’ın nikahını basması bir numaralı alameti farikasıdır. Sürekli yalan söyleyen ve kurnazca alatura paralarını gaftilemesiyle bilinen Pembe’nin bir numaralı savunma sözü ben Pembe’dir. Öldürücü gücü, çirkefleşmek, cazgırlanmak ve kurnazlıktır. Bir numaralı silahı ududur, kavga sırasında udunu hasmının kafasına indirir. Ethem’in paralarını söğüşlemek, çiçek satmak ve alatura paralarını gaftilemek geçim kaynağıdır. Feratlar ve köpeklerin evine girmesini istemez. Yaşını olduğundan küçük gösterir, hunharca çekirdek çitleyip çöplerini yere atması en büyük özelliğidir.

Ayyaş Yunus


Klarnet virtüözü olan Yunus, mahalle halkı tarafından ayyaşlığı ile bilinir. Üç çocuk babası olan Yunus, eski aşkı yeni düşmanı Pembe’nin dayağını yemeden güne başlamaz. Düzenli aralıklarla Pembe’nin kızı Sultan’ı oğlu Ferhat’a istemeye gidip çıngar çıkaran Pembe tarafından kafası yarılmak suretiyle hastanelik olur. Köpekten korkar, aslında bayağı ödlek bir adamdır ama söz konusu ex aşkı Pembe olunca on kaplan gücündedir. Homofobiktir, oğlu Ferhat’ın kadın gibi makyajlı gece kulübünde sahne alması üzerine oğluna sırt çevirir. Alatura araklama konusunda Pembe’yle kapışır, karakolda bi susun be diye bağırıp zıplaması ve komisere saçma sapan sorular sorması ile bilinir. Diline pelesenk olmuş söz öbeği bu bünyenin evladıdır.

Beter Ali


Üçkağıtçı kelimesinin sözlük anlamıdır. Aslen yazar olan Beter Ali, eserlerine konu olacak insanları yakından tanımak için onlarla yaşamasıyla bilinir. Sultan ve Ferhat’ı evlendirmek için çeşitli planlar kurması ve Ethem’i kerizlemesiyle bilinir. Pembe’nin ümüklemesi sonucu ses telleri zedelenen Ferhat yerine sahne alan Menekşe yüzünden müşteriler galeyana gelince ortalığı yatıştırmak için mikrofonu eline alıp gagao isimli güzide eseri seslendirmesiyle bilinir. Pembe’ye çok aşıktır, onun için parayı pulu bırakmıştır. Aşiret reisi bir dede sahibidir. Sarı gömlek üzerine siyah yelek giymesiyle ve bu kombini altın zincirle tamamlamasıyla bilinir. Azılı düşmanı Götingenli Ethem’dir ama büyük aşkı Pembe’yi Yunus’a kaptırmıştır.

Çulsuz şopar Ferhat


Şahanesi Sultan’ı son bölümde aldatmasıyla aşka olan inancımızı yerle bir emiştir. Demek ki Pembe hanım Feratlar ve küpekler giremez derken haksız değilmiş.

Ferhat’ın şahanesi Sultan


Aşırı süslü ve mahallenin güzelidir. Güzelliği abartıla abartıla bir kalır. Her bölüm bir görücü gelir ve o zengin koca adaylarını Ferhat’a olan aşkı sebebiyetiyle elinin tersi ile itip anası Pembe’ye kriz geçirtir. Aşırı kıskanç olan Sultan, Ferhat konusunda sürekli anası Pembe’nin gazına gelir. Firaat diye bağırarak anlamadan dinlemeden Ferhat’ı dövmesiyle bilinir. Şugariyet abidesi olarak adlandırılsa da zafiyet geçirecek kadar zayıftır. Her bölüm bir defa Ferhat’la nikah masasına otursa da anası Pembe’nin nikahı basması sebebiyle nikah gerçekleşmez. Çok namusludur, kendisine asılanları dövmesiyle bilinir.

Oynak balina Menekşe


Yunus’un kız kardeşi kanun üstadı Menekşe, çiçek ve bohça konusunda en büyük rakibi Pembe ile her Allah’ın günü saç saça baş başa kavgaya girer. Pembe tarafından oynak balina olarak nitelendirilen Menekşe, büyük aşkı muhtar Muharrem’le evlenerek muradına erse de uzun zaman çocuk sahibi olamadığı için üzülür. Aşırı batıl inançlı olduğu için bu konuda şifalı sulardan üfürükçülerden medet umar. Bir çocuk sahibi olup muradına eren Menekşe, aşırı itici gülüşü ile bilinir.

Kıllı toparlak Muharrem


Mahallenin muhtarı Muharrem, mahallenin en duyarlı elemanıdır. Bir kere alatura hırsızlığı yapmaz, mahallenin yardım sandığında biriken para ile fakir fukaraya yardım eder, mahalleye park yaptırmak için uğraşır. Pembe tarafından kıllı toparlak olmakla itham edilir ve Menekşe ile beraber üç kişilik bir ailenin bir aylık gıdasını bir öğünde yiyebilme potansiyeline sahiptir. Yunus Almanya’ya gidince ailenin alatura payı azalmasın diye meyhanede klarnet çalmaya başlamıştır.

Yanlışım varsa düzeltin Selim


Pembe’nin erkek kardeşidir, aşırı saflığı ile bilinir. Pembe tarafından imalat hatası olarak nitelendirilir. Yunus’un kızı Fatoş’a aşıktır, aileler arası düşmanlıktan dolayı Fatoş’la kaçarak evlense de ablası Pembe’nin karısına eziyet etmesine fazla ses çıkaramayıp, karısını ezdirdiği için itici bir karakterdir. En bilinen lafı yanlışım varsa düzelttir. Beste yapar, hatta bir bestesi satılmış ve hit olmuştur.

Tam otomatik gelin Fatoş


Yunus’un kızı Fatoş’un en büyük hatası Pembe’ye gelin gitmektir. Pembe’nin uzaktan kumada olarak bile kullanmaktan çekinmediği Fatoş, dizi boyunca Pembe’den çok çekmiştir. Pembe’ye kaynanayı ne yapmalı adlı gelinlerin en sevdiği şarkı ile mesaj vermekten çekinmez. Pembe kahvaltıda lokmalarını bile sayıyordu garibin.

Götingenli Ethem


Pembe’nin aşıklarından olan Götingenli Ethem, Almanya’ya işçi olarak gidip Euro zengini olarak Cennet Mahallesine kesin dönüş yapmıştır. Sonradan görme olmanın getirdiği görgüsüzlükle kahvede her gün paralarını sayıp mahalleliye nispet yapmasıyla bilinir. Tefecilik yapar, bir koyup üç alır. Muhtar Muharrem'den tut patron Cemil'e kadar herkese borç vermiştir. Pembe tarafından sürekli söğüşlenmek ve Beter tarafından kerizlenmekten asla vazgeçmez. Üstteki resimde patenti Ethem’e ait olan Pembe görmüş Ethem bakışına üç saniye bakınca Pembe tarafından dünya döndükçe söğüşleneceğini anlıyoruz.

Götingenli Ethem’in boşandığı eşinden olan kızı Yaprak


Kesin dönüş yapan Ethem’in yanında eşantiyon olarak gelmiştir. Kısın soğuğunda giydiği zevksiz fosforlu mini etekleri ve pembe saçlarıyla hatırlanır. Ferhat’a aşıktır ve Sultan’dan yediği nice dayaklara rağmen Ferhat’a sülük gibi yapışmaktan vazgeçmez. Pembe’nin verdiği akılla Ferhat’ın tecavüzüne uğradığını iddia edip nikah masasına oturmuş ama yalanı ortaya çıkınca Almanya’ya dönmüştür. Bu rolü şimdinin şarkıcısı Kendi üstlenmiştir.

Götingenli Ethem’in hemşire sevgilisinden olma kızı Helga


Ethem’in yıllar evvelki çapkınlığının ürünü olan Helga babasını bulmak için elinde Ethem’in gençlik fotoğrafı ile İstanbul’a gelip dedektif tutarak babasını arar. Peşinde mafya olduğunu sanan Ethem’e korku dolu anlar yaşatan Helga, kültür çatışması yüzünden önce İstanbul’a uyum sağlayamaz. Pembe’nin kardeşinin oğlu Gudik Hasan’la sevgili olarak en büyük hatayı yapmıştır. Gerçi Gudik, Helga’yı sevse de teyzesi Pembe olan birinden pek hayır gelmez Helgacım. En bilindik lafı Papa olan Helga sonradan bayağı değerlenmiş.

Gudik Hasan


Pembe’nin bile evine almak istemediği kapıdan kovulup bacadan giren Gudik Hasan, Ethem’in güzel kızı Helga’ya aşıktır. Ama Helga onun parasının peşinde olduğunu sanmaktadır. En bilindik lafı evvah olan Gudik, teyzesi Pembe ile çeşitli planlar çevirmesi ve Ethem’den Helga yüzünden dayak yemesiyle hatırlanır.

Üçkağıtçı organizatör şipşak Rıza


Cennet mahallesi saz ekibinin organizatörü Rıza, Hilal Cebeci’den Bülent Ersoy’a kadar nice meşhurun organizatörlüğünü yapıp hepsini kazıklamış. Hatta bu yüzden Bülent ablamızdan sağlam bir sol kroşe de yemiştir. Yüzde yüz dolandırıcı, su katılmamış üçkağıtçıdır. Üstlendiği her iş elinde patladığı için dayak yememek için ortadan şipşak toz olmasıyla bilindiği için lakabı şipşaktır.  

İspiyoncu Rüstem


Sultan’a aşıktır, mahallenin minibüsçüsüdür. Sultan ve Ferhat’ın nikahlarının iptal olmasında payı büyüktür. Önce Yunus sonra da Beter Ali’nin üçkağıdı ile evlenme planları kuran Sultan ve Ferhat’ın oyunları bir şekilde Rüstem tarafından fark edilir ve dişi terminatör Pembe’ye yetiştirilir. En bilindik lafı bittin oğlum sendir ve bu lafı Ferhat’tan dayak yedikten sonra söylemesi daha komiktir. İspiyoncudur.

İspiyoncu Rüstem’in muavini Nuri


Bu çocuğun çanta gibi Rüstem’in yanında gezmek dışında bir vasfı yoktur. Aslında temiz çocuktur. Her daim saflıktan Rüstem’in yalanını ortaya çıkardığı için Rüstem tarafından ensesine vurmak suretiyle minibüsü yıkamaya gönderilir.

Pembe’nin küçük kızı Ayşe


Pembe’nin küçük kızıdır. Küçük yaşta Yunus’un oğlu Aliş’le birbirlerini severler. Sultan’a oranla anası Pembe’ye daha çok çekmiştir, o da anası gibi parayı sevmektedir. Meyhanede tef çalmaktadır ve büyüyünce Aliş’le evlenme hayalleri kurar.

Yunus’un küçük oğlu Aliş


Yunus’un en küçük çocuğudur, darbuka çalar. Pembe’nin ne derece paragöz olduğunu bildiği için Ayşe’nin başlık parasını toplamaya şimdiden başlamıştır. Bir ara milli piyangoyu bile kazanmıştır.

Deli Kadir


Pembe’nin babasıdır, Pembe bunu kısırlaştırmak istemekte haklıdır. Sözde Yunus’un anası Kısmet’e aşıktır ama kadın görünce feleğini şaşırır. Kasımpaşalı Nalet Hatice ile evlenip Pembe’nin ölüm haberini alınca kızının ölümünden çok karısının kaçmasına üzülmüştür. Bir de Edirne pavyonunda bulduğu bir kadın yüzünden ailesini sokağa atması vardır ki ibretliktir. En bilindik lafı bana bir karı bulundur.

Falcı Kısmet Ana


Yunus ve Menekşe’nin anasıdır. Eskiden dansözmüş ve İstanbul’un en hoppalarındanmış ama şimdi Pembe’nin deyimiyle buruşuk muşamba olmuştur. Falcılık yapar ama hiçbir falı tutmaz. Deli Kadir’in eski aşkıdır. Yaş itibariyle fazla ayakta durmaz koca dizi boyunca pencerenin önündeki sandalyede oturmuştur.

Meyhanenin şişmanı işçi düşmanı patron Cemil


Pembe ve Yunus ailesinin çaldığı meyhanenin sahibidir, herkes tarafından patron diye çağırılsa da asıl adı Cemil’dir. Cimridir, zam yapmaz. Üstelik iş yerinin yangın çıkışı da yoktur. Pembe tarafından kafasında ud kırılmışlığı vardır.

Karakolun son Salih’i memur Salih


Cennet Mahallesi’nin karakoluna atanan tüm memurların adı Salih’tir ve resimdeki bu eleman dizinin son ve en uzun soluklu Salih’idir.  Salih at bunları nezarete cümlesinin öznesi olan Salih’tir.

Cennet Mahallesi’nin tatlı sert komiseri Cemil


Kendisi Cennet mahallesine atanan son komiserdir. Ondan öncekilerin gelişi ile gidişi bir olmuştur çünkü kimse Pembe ve Yunus ailesinin kavgalarına dayanamaz. Sürekli Yunus’un abuk sabuk sorularına maruz kalır. En bilindik lafı Salih at bunları nezaretedir. Fakat artık Yunus ve Pembe ailelerini kendi çocukları gibi sevmesinden dolayı her defasında onları affedip evlerine gönderir. Şu karakola bir defa gelmeyin diye Yunus ve Pembe ailesinin azarlasa da biraz gecikince onları merak etmeye başlar. Meslek hastalığından ve Cennet mahallesinin kavgacı aileleri yüzünden psikolojik destek almıştır. Bir kız çocuğu babası ve Menekşe ile Muharremin oğullarının da isim babasıdır. İstanbul’daki tüm olaylara müdahale eden komiser olmasıyla Arka Sokaklar’ın Rıza babasıyla kapışır. Bir ara kalp krizi geçirip herkesi üzmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17