1 Ekim 2018 Pazartesi

Çocuklarınızı Bu Oyundan Uzak Tutun!

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve birçok insanın ölümünden sorumlu olan “Mavi Balina” ve “Mariam” oyunlarından sonra şimdi de “Momo” adlı oyuna karşı uzmanlardan önemli uyarılar geldi. Doç. Dr. Hatice Demirbaş, "Sanal zorbalık içeren Momo oyunu özellikle küçük yaştaki çocukları hedef alıyor. Bir çeşit hipnotik yönlendirme söz konusu” dedi. Oyunun bazı kullanıcıları intihara bile sürüklediği biliniyor.
Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hatice Demirbaş ile Adli Bilimciler Derneği Adli Psikoloji Komisyon Başkanı Prof.Dr. Hamit Hancı “Momo” oyununun siber zorbalık oyunu olduğuna dikkat çekerek güvenlik güçlerini ve aileleri önlem almaları konusunda uyardı.

"HİPNOTİK YÖNLENDİRME"
Doç. Dr. Hatice Demirbaş, gerek “Mavi Balina” gerekse “Momo” türü oyunlara katılanlarda depresyon, kaygı bozuklukları yanı sıra davranış sorunları ve suça eğilim ortaya çıktığını belirterek, “Sanal zorbalık içeren Momo oyunu özellikle küçük yaştaki çocukları hedef alıyor. Ergenlik öncesi çocukların bilişsel gelişimleri henüz tamamlanmadığı için bu tür oyunların zorbalıkları karşısında ne yapacaklarını bilmedikleri gibi korkup, verilen yönlendirmelere uyuyor ve karşısındaki kişi ne söylerse yerine getiriyor. Bir çeşit hipnotik yönlendirme söz konusu” dedi.

"BİLGİSAYAR VE CEP TELEFONU KULLANIMINDA SINIRLAMA GETİRİLMELİ"
Meksika siber suçlar polisinin, Twitter üzerinden ülke vatandaşlarını Momo oyununa katılmama konusunda uyarı yayımladığını söyleyen Prof. Dr. Hamit Hancı ise, “İspanya polisi de konu ile ilgili olarak sosyal medya kanalları üzerinden gelecek garip, tuhaf oyun davetlerini görmezden gelme konusunda uyarıda bulunuyor. Ülkemizde de ne yazık ki bu tür oyunlar medyanın ilgisini çekiyor. Özellikle çocuklarının bilgisayar ve cep telefonu kullanımında kontrolün yanı sıra sınırlama getirilmeli. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi de diğer ülkelerde olduğu gibi toplumu zaman zaman bu ve benzeri oyunlardan haberdar ederek bilgilendirmesi, farkındalık kazandırması yararlı olur” diye konuştu.

Özel efekt şirketi Link Company tarafından yaratılan Momo profili, genç ve gözleri büyük, uzun saçlı, kuş bacaklı, korkunç yüzlü, ürpertici bir kadın figürünü andırıyor. Japonya’daki Vanilla Müzesi’nde 2016 yılındaki sergilenen “kuş kadın heykeli”nden esinlenen Momo karakteri, birçok kişinin sosyal medya hesapları ile Instagram üzerinden yayıldı.


TEHDİT EDİYORLAR
Oyun ilk olarak Latin Amerika’da ortaya çıktı. Oyun ile kullanıcıların akıllı telefonlardaki kişisel verilerin gizliliği tehlikeye girerken, sanal ortamda kişisel bilgilere ulaşan oyun yöneticileri, kişisel verileri çaldığı, kullanıcıyı verilerini internet ortamına yaymakla tehdit ve taciz ettiği, insanlardan zorla para elde ettiği, şiddet öven bir dil kullanıldığı ve bazı vakaları intihara bile sürüklediği biliniyor. Arjantin’in başkenti Buenos Aires yakınlarında ölü olarak bulunan 12 yaşındaki genç kızın da Momo’yu oynadığı tespit edilmişti. İntihar eden 12 yaşındaki kızın, ölüme giden her faaliyeti kaydettiği belirtliyor.


Youtuber Kelvin ve Marvin Williams yani PrankBrosTV’yi tebrik etmek gerekiyor.

Bu videoda Momo hesabına katılan kardeşlere MOMO pıçak gösteriyor!
Başka bir video daha da enteresan. Video ile bu oyunun nasıl tehlikeli olabileceğini anlattılar. Videoda 2 kardeş WhatsApp’tan Momo zincirine katılıyor.

Momo’dan mesaj geliyor OYNAYALIM MI yerine “Play?” yazıyor.

Gençler biraz kendi aralarında konuşup denemek için EVET “Yes” yazıyorlar!

2 dakika sonra gençlerden birinin banyoda çektiği selfie Momo tarafından kendilerine gönderiyorlar!

Gençler şok oluyor! Momo EMİN MİSİNİZ anlamında “Sure?” yazıyor!

Gençler nasıl olup da Momo’nun kendi şahsi fotoğraflarını yükleyip kendilerine geri gönderdiğini sorguluyor!

Gençler şokta HAYIR anlamına Momo’ya “No!” yazıyorlar!

Ama Momo onları affetmiyor ÇOK GEÇ anlamında “to late” yazıyor!

İki Kardeş çok heyecanlı tartışıyorlar Momo anlara YAKINDA GÖRÜŞÜRÜZ anlamında “Se you soon” yazıyor!

İki kardeş 1 hafta sonra bir video çekiyorlar kendilerine Momo’dan bir koli gelmiş. Bir üstünde Japonca bir şeyler yazıyor. Kutu açıyorlar içinde İspanyolca, Japonca 100 euro gönder yazıyor. Japoncasını da Google da tercüme ettiriyorlar biraz kum koy gönder yazıyormuş. Gençler gece kum almak için bir yere gidiyor…

"Merhaba benim adım Momo ve ben 3 yıl önce vefat ettim Bir araba çarptı ve bu gece saat 00:00 'da odanızda durmamı istemiyorsan ve uyuduğunu izlersen bu mesajı 15 kişiye gönder. Bana inanmıyor musun?”
Nedir bu Momo mesajı? Bu mesaj İstanbul'da nasıl tepki görür?

Klasik Momo mesajı şöyle geliyor

"Merhaba benim adım Momo ve ben 3 yıl önce vefat ettim Bir araba çarptı ve bu gece saat 00:00 'da odanızda durmamı istemiyorsan ve uyuduğunu izlersen bu mesajı 15 kişiye gönder. Bana inanmıyor musun?”


Metrobüs sürücüsüne şemşiye ile dalan millete Momo sökmez!
Türkiye’den buna kimse inanmaz. Hergün yüzlerce insan trafikte hayatını kaybediyor. Metrobüs’lerde her sabah korku filmlerini aratmayacak dalaşma, didişme, kavga hatta metrobüs sürücüsüne hareket halinde şemsiye ile dalan bir milletin evlatlarıyız! Momo bize çıtır çerez! İstanbul’da her tür Vandalizm diz boyu. Bir de bu zincir mesajlar bize uzak değil! Şu duayı 100 kişiye gönder cennetten bir köşe kap! Şu dileği 10 kişiye gönder boncuk bul! Vesaire birçok saçma sapan zincir hesaba alışkın bir millet olarak bu bizi etkilemez diye düşünüyorum. Ama yine de çocuklar için dikkatli olmak gerek.

Bu oyun daha ziyade Kuzey Avrupa ülkeleri için büyük tehlikedir. Çünkü zincir mesaja katılan gençler ve çocuklara şok eden kopmuş kollar, dağılmış kafalar gibi insanı dehşete düşüren fotoğraflar geliyor. Hava karanlık, ülke sisli puslu, her gün yağmur, her gün sis! Bir de Türkiye’yi düşün pırıl pırıl güneş bu güneşte bu aydınlıkta depresyona girmek zor gülüm! Momo değil feriştahı gelse tınmaz bizim millet! Siyanürlü su havuzlarından su içen mühendislere sahibiz vız gelir tırıs gider!

Alman polisinden Momo uyarısı

Almanya’da Brandenburg polisi "Momo" profilinden gönderilen korku zinciri mektubunun üç farklı telefon numarasından gönderildiğini tespit etti. Momo hesabındaki ik telefon Japonya’dan diğeri Kolombiya ötesi ise Meksika’da gözüküyor. Peki "Momo" profili, bu insanı dehşete düşüren fotoğrafları nereden alıyor. Eğer zincirin kurbanı oldu iseniz sizin fotoğraflarınıza ulaşıyor ve muhtemelen de fotoğrafları buradan temin ediyor. Bu korku zincirine katılanların başı derde girer bizden uyarması.

Türk polisi henüz uyarmadı ama biz uyaralım! Türkiye’deki tüm vatandaşları uyarmak blogger olarak bizim de görevimiz. Lütfen henüz arkasında ne menem bir amaç olduğu bilinmeyen Momo adlı korku zinciri hesabının zincir mesajını ne olursa olsun paylaşmayın! Özellikle Momo’ya karşı çocuklarınızı uyarın!  Polis teşkilatımızın siber suçlarla ilgili birimleri kamuoyunu etkileyen siber konular için bir sayfaya sahip. Momo için açıklama yapmadılar ama bu yapmayacakları anlamına da gelmez! Sayfaya şu linkten gidebilirsiniz. http://www.siber.pol.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17