12 Kasım 2018 Pazartesi

Aile ve çocuk yardımı ödeneğine hangi tarihte hak kazanılır? Ombustman Kararı Yayınlandı

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Kamu Denetçiliği Kurumu aile ve çocuk yardımı ödeneğine, yönetmelik hükmü çerçevesinde aile yardımı bildiriminde bulunulmasıyla değil; eş ödeneği için evlenme çocuk ödeneği için ise doğum olayı ile hak kazanıldığına karar verdi.

Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ... sicil numarası ile görev yapan İngilizce Öğretmeni, 17.10.2014 tarihinde 3. çocuğunu doğması üzerine ve gerekli evrakları idaresine teslim ederek çocuk yardımından faydalanmak istemiş ancak kendinden kaynaklanmayan nedenlerle evraklarının işleme alınmaması nedeniyle söz konusu yardımdan faydalanamamıştır.
Öğretmenin görevli olduğu okulun 31.10.2018 tarihli ve 2129936 sayılı yazısı ile bu durumu Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne hatanın kendilerinden kaynaklandığını bildirir şekilde iletmesine karşın; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 02.02.2018 tarihli ve 2305921 sayılı yazıları öğretmene, 3. çocuğunun doğum tarihi olan 17.10.2014 tarihinden itibaren, 15.10.2017 tarihinde Aile Durum Bildiriminde bulunana kadar çocuk yardımı ödemesi yapılmamasının nedeninin, çocuğun anne ya da babanın hangisinin yardım alacağını bilmemesi ve ayrıca idareye herhangi bir başvuruda bulunulmamış olması gösterilmiştir. Bunun üzerine İngilizce öğretmeni 17.10.2014 tarihinden itibaren tarafına ödenmeyen çocuk yardımının ilgili Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce hesaplanarak ödenmesi talebiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuruda bulunmuştur.

KDK, somut olayın çözüme kavuşturulabilmesi için aile yardım ödeneğine nasıl hak kazanıldığını ve söz konusu ödemeye yönelik başvuru veya bildirim için bir süre sınırlandırması bulunup bulunmadığının irdelenmesi gerektiğini belirtmiştir. KDK, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 204 üncü maddesinde, eş için ödenecek aile yardımı ödeneğinin evlenme olayının vuku bulması ile, çocuk için ödenen aile yardımı ödeneğinin ise doğum olayının vuku bulması ile elde edilen kazanılmış bir hak olarak dikkate alınması gerektiğini ifade etmiştir. KDK bununla ilgili olarak, Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin hakkın nasıl kazanılacağı değil ödemenin hangi belgeler üzerinden yapılacağını belirlediğini belirterek, ödeneğe, ilgili yönetmelik hükmü çerçevesinde aile yardımı bildiriminde bulunulmasıyla değil 657 sayılı Kanunda yer alan şartları yerine getirilmesiyle hak kazanıldığını vurgulamıştır.

KDK kararda ayrıca, ilgili mevzuatta hakkın hangi şartlarda kazanılıp kaybedileceğinin, ne şekilde ve ne zaman ödeneceğinin açıkça düzenlenmiş olmasına karşın geriye dönük talep edilip edilemeyeceği ve bildirim süresine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmediğine değinerek; dolaysıyla söz konusu bildirim için herhangi bir süre şartı getirilmediği sonucuna varmış ve hak sahiplerince verilen bildirimlere istinaden geriye dönük olarak aile yardımı talep edilmesinin önünde de engel bir durum bulunmadığına karar vermiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17