Son Dakika

Hedef 2023'e kadar 1 milyon amatör denizci

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023'e kadar 1 milyon vatandaşa denizcilik kültürünü aşılamak için ücretsiz verilecek amatör denizcilikle ilgili temel eğitim programı başlatıldı.

Kuşadası ve Didim’de Liman Başkanlıkları tarafından başlatılan teorik ve uygulamalı eğitimler için kayıtlar devam ediyor. Verilecek denizcilik eğitimleri sonrasında başarılı olanlar Amatör Denizcilik Belgesine sahip olacak.
       HEDEF 2023'DE 1 MİLYON AMATÖR DENİZCİ
Hedef 2023 olarak belirlenen ve “Bir Milyon Amatör Denizci Projesi" ile hayata geçirilen, denizlerin dünya ve insanlık açısından önemli olduğu özellikle 3 yanı denizlerle çevrili ülkemizde Türkiye'nin geleceğinin denizcilikte olduğunun bilinmesi açısından önem taşıyor.

Amatör Denizcilik Belgesi Sınav Soruları 

         24 METREYE KADAR ÖZEL TEKNE KULLANILABİLECEK
  24 metreye kadar özel tekne kullanmayı sağlayacak yeterlilik belgesine sahip olabilmek için, her yaştaki vatandaşların (14-18 yaş arasında olanlardan veli mukavvatı aranıyor) başvuracağı proje kapsamında, Nüfus cüzdan fotokopisi, bir fotoğraf,  B sınıfı ehliyet olanlardan sağlık raporu istenmiyor. Ehliyeti olmayanlar aile hekiminden alacakları sağlık raporu ve Maliye Bakanlığı veznesine yatırılacak. 32 Lira 10 kuruşluk Amatör Denizcilik Belge (ADB) harç makbuzu ile Kuşadası veya Didim’de bulunan Liman Başkanlıklarına ve Kuşadası Ticaret Odasına başvurabilecekler.

İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisi İsmail Özgür Özkan, 1 milyon kişiye ehliyet vereceklerini söyledi. 'Samsun’um 1 Gemisi’nde' gerçekleşen eğitim programının ardından eğitmen gemi sörvey uzmanı aynı zamanda uzakyol kaptanı Yakup Eğilmez tarafından eğitim ve sınav yapıldı. Sınavın ardından dereceye girenlere ehliyetlerinin verileceği bildirildi. Samsun Liman Başkanlığı'na atanan İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisi İsmail Özgür Özkan ücretsiz olarak verilecek olan Amatör Denizcilik Belgesi hakkında bilgi verdi.

'SADECE 32 TL HARÇ ÜCRETİ ALINIYOR'
Liman Başkanlığı olarak, isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak Amatör Denizci Belgesi verilmesine yönelik hem eğitimin hemde akabinde yapılacak sınavın tamamen ücretsiz olacağını belirten İsmail Özgür Özkan, "İstihdama büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu projemizde vatandaşın cebinden yalnızca 32 TL harç ücreti çıkacaktır. Kursu bitirip belgelerini ellerine alana kadar ceplerinden başka bir ücret çıkmayacaktır" diye konuştu.

'140 KİŞİLİK KONTENJANLA BAŞLADIK'

Daha önce sağlık raporu gerekirken, mevzuatta yapılan değişiklikle artık vatandaşın araba ehliyeti varsa kendisinden sağlık raporu da istenmediğini kaydeden Özkan, şunları söyledi:

 "Ehliyeti olmayan vatandaşlarımızın Amatör Denizci Belgesi alabilmeleri için aile hekimlerinden sağlık raporu almaları gerekecek. Projeye 2 Ekim 2018 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turan'ın takdimi ile start verildi. Start verilmesinin üzerine eğitimcimizi belirlememizin ardından geçtiğimiz hafta ilk kursumuz için başvurularımızı alarak ilk kursumuzu 140 kişilik kontenjanla başladık"

‘1 MİLYON BELGE VERMEYİ HEDEFLİYORUZ'
Bakanlık tarafından başlatılan bu projenin amacının etrafı denizlerle çevrili Türkiye'de insanların denizle daha fazla kucaklaşmasının amaçlandığına işaret eden Özkan, " Denizi olmayan bazı ülkelerde denizci ehliyeti olanların sayısının bizim ülkemizdekinden çok olması kabul edilebilir bir durum değil. Türkiye'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümü 2023 yılında; en az 1 milyon Amatör Denizci Belgesi sahibi vatandaşımızın olmasını hedefliyoruz" ifadesinde bulundu.

BELGEYİ ALMANIN YAŞ SINIRI 14
Belgeyi almanın alt yaş sınırının 14 olduğuna değinen Özkan, "Bu belgeyi alan vatandaşlar 24 metreye kadar ticari olmamak kaydıyla özel tekne kullanabilmekte. Talep beklenenin üzerinde. Eğitmen sayımızı artırmayı planlıyoruz. 2 hafta içerisinde 300'ün üzerinde başvuru var. Briinci sınavımızı tamamladık" diyerek ikinci sınav hazırlıklarına başlayacaklarını aktardı.

Sınav saatine 15 dakika kala nüfus cüzdanınız ile orada bulunmanız yeterli oluyor. Sınavlar bilgisayar başında yapılıyor. GOSS sistemindeki kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bilgisayarda oturum açıyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifreniz aklınızda olsun. ADB sınavı 50 soru 60 dakika (geçme notu 60), KMT sınavı 25 soru 30 dakika (geçme notu 60). Her iki sınavın da sonuçları, sınav başlangıç saatinden 60 dakika sonra (yani ADB sınavı biter bitmez, KMT sınavı bittikten yarım saat sonra) açıklanıyor. Sınav sonucunuzu sınavdaki gözetmenden öğrenebildiğiniz gibi GOSS (http://gss.gasm.gov.tr/ ) adresindeki başvuruların bölümünden de görebiliyorsunuz.
Sınava giderken yanınızda Sınavda Başarılı Olanlar İçin Yapılacaklar bölümünde yazanbelgeleri bulundurun ki, sınavdan sonra sonuçları öğrenir öğrenmez belgeleri teslim edin, tekrar gidip gelmek zorunda kalmayın.
4.     Adım – Sınavda Başarılı Olanlar İçin Yapılacaklar
Yanınızda aşağıdaki belgeleri bulundurun ve sınavdan sonra İzmir Liman Başkanlığı zemin katında yer alan 4 nolu vezneye gidip evraklarınızı teslim edin. Evrakların hepsinden 2 takım hazırlayın. Birisi ADB için birisi KMT için. (sağlık raporu için 1 orijinal 1 kopyayı kabul ediyorlar). Evrakları teslim ettikten 4-5 gün sonra belgelerinizi teslim alıyorsunuz.
1.       http://gss.gasm.gov.tr/goss/doc/KullanimRehberi.doc adresinden indireceğiniz kullanıcı rehberinin son sayfalarında ADB ve KMT talebi için dilekçeler yer alıyor. Budilekçeleri doldurup çıktı alıp imzalayın.
2.       4 numaralı veznede duran matbu dilekçeler var onlardan da 2 adet (1 ADB için 1 KMT için) alıpdoldurun imzalayın. (bunu sınav öncesi bekleme salonunda beklerken yapabilirsiniz)
3.       Nüfus cüzdanı fotokopisi
4.       4 fotoğraf
5.       Sisteme taratılan Sağlık raporunun aslı ( Göz ve KBB Uzmanının kaşesi olacak, Gözde renk körlüğü gece körlüğü yoktur ibareli ve Sağlık Raporunun alındığı tarih 4 ayı geçmiş olmayacak)
6.       Adli Sicil Kaydı veya Kamu personeli olan kişilerden kurum kimliği fotokopisi yada kurumdaçalıştığına dair yazı. (E- Devlet’ ten alınan sabıka kaydını kabul ediyorlar. Ben bunun yanında Askerlikle İlişkisi Yoktur belgesi de aldım. Gerekebilir)
7.       Diploma Fotokopisi (Aslını da yanınızda bulundurun görmek isteyebilir)
8.       Muavafakatname 18 yaşını bitirmemiş 14 yaşını tamamlamış adayın velisi/vasisi tarafından muvafakatname hazırlanacaktır.
9.       Sisteme taratılan Sınava giriş dekontunun aslı (50 TL Amatör Denizci 50 TL Kısa Mesafe Telsiz Operatörü dekontu) (internet bankacılığı ile işlem yaptıysanız bankadan kaşeli ve imzalı dekont almanızı öneririm. Sorun yaşamamak için ben öyle yaptım)
10.   Sınav sonrası sınavı kazanan kişiler için Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine belge harçlarının yatırıldığına dair dekontlar. Bu dekontları sınavdan önce hazırlayamayacağınız için bu adım sınav tamamlandıktan ve başarılı olduğunuz açıklandıktan sonra yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17