Son Dakika

Seramik Kaplama Nedir? Faydaları Nelerdir?

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Seramik kaplama nedir? Seramik kaplamanın faydaları var mıdır? Araçlara seramik kaplama nasıl yapılır?.... Son zamanlarda internette, sosyal medyada araç kaputunun üzerine atılan çamurun neredeyse hiç leke bırakmadan kayıp gittiğini gösteren sayısız video var. Birçok izleyici "seramik" veya "nano" kaplama terimlerini ilk kez duymaktadır.

Peki bu videolar gerçeği ne kadar yansıtıyor? Seramik kaplama aracıma zarar verir mi yoksa gerçekten çamur, kuş pisliği, asit yağmuru, tuz, reçine gibi aşındırıcı ve kirletici maddelerden aracımı korur mu? Bunlar bir çeşit pazarlama hileleri mi? Şişeler çok küçük olmasına rağmen işlem neden bu kadar pahalı yapılıyor?

Bu yazımızda seramik kaplamanın gerçeklerine bir göz atacağız. İddia ettikleri gibi koruma sağlayıp sağlamadığına ve bu uygulamayı yaptırmaya karar verenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bu kaplamaların sunduğu koruma mükemmel gibi görünse de, ilerleyen zamanlarda bazı potansiyel olumsuzlukları vardır.

Şimdi gerçekleri kurgudan temizlemeye çalışalım.

Aracınızın aldığınız ilk günkü kadar muhteşem görünmesini istiyorsunuz. Ancak tüm çabalarınıza rağmen çizikler ve lekeler aracınızın kaportasına yayılmaya başlıyor ve aracınızın boyası güneşten matlaşmaya başlıyor. Kuş pislikleri, tuzlanmış yollar, ağaç reçineleri, yağmur, kar, buz vb. gibi olumsuz hava şartları boyanın zamanla deforme olmasına katkıda bulunuyor. Aracınızı yıkattığınızda kullanılan fırça veya cici bıcı makinesi çiziklerin artmasına sebep oluyor. Kullanılan kimyasal maddeler ve kireçli su yıkandıktan sonra bile aracınızda lekelere sebep olabiliyor. Pasta-cila aracınıza iyi bir parlaklık versede en iyi ihtimalle birkaç ay sürüyor. Hatta zamanla aracınızın boyasının incelmesine sebep oluyor.

Bu sebeple insanlar seramik kaplama ile kalıcı bir çözüm arıyor. Başlangıçta petrol ve uzay endüstrisi için tasarlanan teknoloji, otomotiv endüstrisine hızla yayıldı.


Seramik Kaplama Nedir?
Seramik kaplama, aracın orijinal boyası üzerine uygulanan ve ikinci bir tabaka oluşturarak aracın orijinal boyasına zarar vermeyi engelleyen bir koruma tabakasıdır. Yani, yüzeydeki gözeneklerin en derin noktalarına nüfuz ederek bir nevi aracın boyası üzerinde kalkan görevi görmektedir.

Nano teknoloji kullanılan bu ürün çok ince bir tabaka oluşturur ve çıplak gözle çok net görünmez. Bu parçacıklar çok küçük oldukları için, bir yüzeye uygulandıklarında, yüzeyi hidrofobik (su geçirmez) yaparak tüm gözenekleri kapatırlar, aynı zamanda UV, çizikler, kimyasallar, aşırı ısı ve hatta anti-grafiti de dayanıklıdırlar. Bu katman tamamen görünmez ve şeffaftır.

Şişelerin neden bu kadar az sıvı içerdiğini (genellikle 30-50ml) bu durum açıklar. Parçacıklar çok küçüktür ve bir araba kaplamak için tek bir ürün yeterlidir.

Bu kaplama, aracın boyasıyla yarı kalıcı bir bağ oluşturur. Gelişmiş kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde asla aşınmaz, dökülmez, sararmaz, çatlamaz, soyulmaz. Başka hiçbir yenilemeye gerek duymaksızın araç yüzeyini korur. Kir ve su tutmadığı için temizlemeyi kolaylaştırır. Araç yüzeyinin yıllar boyu ultraviyole, ağaç reçinesi, kuş pisliği ve bu gibi çevresel aşındırıcı etkenler sonucu zarar görmesini ve parlaklığını yitirmesini engeller.Seramik Kaplama Uygulaması
Aracınıza seramik kaplama yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka bu konuda eğitimli, sertifikalı, profesyonel bir servise başvurmanızı öneririz. Aracın boya durumuna, büyüklüğüne ve seçeceğiniz pakete göre uygulama 1-5 gün arasında sürmektedir.

Genellikle her araç için bir tek sıvı tüp yeterli gelmektedir. Uygulama öncesi yüzey temizlenir. Yüzey üzerindeki çizikler giderilir. Araç kurumaya alınır ve ertesi gün seramik kaplama uygulamasına geçilir. Aracı çizmeyecek bir mikro fiber veya daha yumuşak bir bez yardımıyla tek kullanımlık tüplerdeki sıvı beze sürülür ve aracın kaportasına hassas bir şekilde uygulanır. Seçilen pakete göre 2, 3 veya 4 kat olacak şekilde uygulama yapılır.

Ürünlerin kalitesi ve dayanıklılığı değişebilir. Bu nedenle uygulama fiyatları da piyasa da değişiklik göstermektedir.Seramik Kaplamanın Faydaları
Bazı küçük olumsuz yönleri olsa da titiz araç sahipleri nedeni ile oldukça popüler durumdadır. Sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:1- Hidrofobik (Su itici)
Seramik kaplamanın en önemli özelliklerinden biri, suyun (ve diğer sıvıların) geri tepmesini sağlayan hidrofobik yapısıdır.

Bir araca seramik kaplama uygulanması durumunda, yüzeyde su damlacıkları tutunamayacak ve aşağı kayacaktır. Bu, çamurun ve kirecin aracınızın boyasına daha az zarar vereceği anlamına gelir. Arabanızı yıkadığınızda temizlemek için daha az efor sarfeder ve daha az yorulursunuz.2- Çamur ve Kir Kovucu (Sadece Kayıyor)
Seramik boya kaplaması, aracınızın yüzeyini korumak için sıradan bir boyadan çok daha fazlasını verir. Yağmur ve su damlacıkları yüzeyde birikmez. Kar ve buz yüzeye yapışmaz. Aşağıda gösterildiği gibi çamur sadece kayıyor.

3- UV Hasar / Oksidasyon / Pastan Koruma
Bir araç genellikle güneşe maruz kalırsa, boyası oksitlenmeye başlar ve bu da matlaşan ve soluk boyaya neden olur. Seramik kaplama tabakası aracın boyasını güneşin ultraviyole ışınlarından korur, böylece oksitlenme miktarını azaltır.4- Geliştirilmiş Dayanıklılık
Seramik boya kaplaması, aracınızın yüzeyini korumak için sıradan bir boyadan daha fazla çalışır. Kaplama, arabanızın boyasının moleküler yapısıyla birleşerek titreşim, sarsılma veya dış kuvvetler tarafından yerinden çıkarılamaz.

Buna rağmen kurşun geçirmez değildirler. Taş ve kaya parçacıklarının neden olacağı zarara engel olamazlar.Efsaneler
1- Seramik Kaplama Çizilmeye Dayanıklıdır
Seramik kaplamanın çizilme direnci genellikle tedarikçiler tarafından abartılmaktadır. Küçük çiziklere engel olabilir ancak daha sert çiziklere engel olamaz. Kaplamalar tipik olarak kalem ölçeğinde 9H olarak derecelendirilmiştir. Bu mümkün olan en yüksek çizilme direncidir. Sürüş esnasında aracınıza sıçrayacak taş ve kaya parçacıklarının etkisini absorbe edecek kadar kalın ve esnek değildir.2- Seramik Kaplama Bakım Gerektirmez
Seramik kaplama, arabanızın nispeten daha az bakım yapılarak yeni gibi görünmesini sağlar. Arabanızı sürüyorsanız seramik kaplama olsa bile kirlenir. Seramik kaplamanın görünümünü korumak için arabanızı düzenli olarak yıkamanız gerekir. Ancak temizlik işlemi çok daha kolay olmaktadır. Ayrıca, aracın dış yüzeyini korumak için yapacağınız ekstra masraflar cebinizde kalır.3- Seramik Kaplama Kalıcıdır
Bir aracın boyası ile seramik kaplama yarı-kalıcı bağ oluşturur. Birkaç ayda bir tekrarlanan uygulama gerektirmez. İyi bir ürün ve doğru uygulama ile en az 2 yıl kadar dayanır. Ancak kesinlikle kalıcı değildir.4- Çok Kolay Uygulanır
Bu aslında nispeten doğrudur. Kaplamanın uygulanabilmesi için, aracın kaportasında çizik ve lekeler olmamalıdır. İşlem öncesi detaylı yüzey temizliği yapılmalıdır.5- Seramik Kaplama Pasta ve Macunlardan Daha Parlaktır
Gerçek şu ki her kaplama parlaklık vermiyor. Fakat bu konuda yapılan bazı çalışmalar bulunmaktadır. Kaporta yüzeyi iyi ise parlak bir görünüm elde edilir.Seramik Kaplama Yaptırmaya Değer mi?
Eğer titiz bir araç kullanıcısı iseniz ve görünüme önem veriyorsanız kesinlikle değer. Seramik kaplama için ödeyeceğiniz para diğer kozmetik masraflarını azaltacağından kısa sürede kendisini amorti edecektir.

Arabanız yıllarca parlak bir görünüm kazanır, kolay kirlenmez ve orijinal boyası korunmuş olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17