Son Dakika

BİR GARİP REHİN ALMA OLAYI

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
BİR GARİP REHİN ALMA OLAYI
Almanya’nın güçlü şansölyesi Angela Merkel, bir tırın daldığı Berlin’deki paskalya pazarını ziyaret ediyordu.  Dokuz insan ölmüştü burada. Bir yetkili olayla ilgili bilgileri anlatıyordu. Arada dinler gibi başını sallıyordu ama kafasında birçok sorun vardı.

                Merkel iktidarı Almanya’yı ekonomik olarak en güçlü zamanlarına taşımıştı ama omuzlarında Avrupa Birliği’nin sorunları da vardı. Bir yandan Rusya ve ABD 3. Dünya Savaşı’na hazırlık yapıyordu ama AB hazır değildi.
                Sekreteri Joachim birkaç adım ötesinde telefonla konuşuyordu. Duyduklarından hiç hoşnut olmadığı belliydi. Görüşmesi bittiğinde, “Şansölye bir sorun var, hemen büronuza dönmeliyiz,” dedi.
                Makam arabasına kadar konuşmadılar. Yola çıktıklarında, “Evet, nedir?” diye sordu.
                “İstanbul başkonsolosumuz Peter Dietrich rehin alınmış.”
                Merkel düşüncelerini ve duygularını kolay gösteren bir kadın değildi. Gözlerini akıp giden manzaraya dikti.  “Daha birkaç gün önce Türkiye’de Rus büyükelçisi öldürüldü. Güvenlik önlemi almamışlar mı?”
              “Çocuklar için verilen partide, eğlence için getirilen palyaço, konsolosu bir odaya kapatmış.”
               “Silahlı mı?”
               “İçi zehir dolu bir şırıngası varmış.”
            Telefon bir daha çaldı. Joachim bir süre konuştuktan sonra, “Palyaço ile görüşmüşler efendim.  Konsolosluğun güvenlik amiri Hermann…” dedi.
            Merkel sert bir hamleyle telefonu aldı. Şu anda karşısındakini azarlamak, güvenlik zafiyetinin hesabını sormak isterdi ama zamanı değildi.
                “Ne istiyormuş?” diye sordu.
                ***
                Hermann bütün kargaşa içinde soğukkanlılığını koruyordu. Türk yetkililer panik içindeydi, Ankara’daki suikasttan sonra diplomatik ikinci bir ölümü açıklamak imkansızdı.
                Konsolos ve palyaço sadece birkaç adım ötesindeki kapının ardındaydı. İçeri gözlemek için kablo kamera getiriyorlardı.
                Kendini terörle mücadeleden komiser Çetin olarak tanıtan operasyon sorumlusu sürekli telefon görüşmeleri yapıyordu. “Kimmiş öğrendiniz mi?” diye sordu.
                “Partiye Noel Baba, palyaço, sihirbaz ve jonglörden oluşan dört kişilik bir ekiple gelmişler. Bu adam son anda palyaço hasta diye dahil olmuş. Gerçeğini evinde bağlı olarak buldular.”
                “Öldürmemiş demek. Burada da henüz kimseye zarar vermedi. ”
                Bu umut vericiydi, karşılarında ölümü göze almış bir fedai yoktu.
                Kamera tertibatıyla uğraşan bir görevli, “İçeriyi görüyoruz efendim,” dedi. Monitörde can sıkıcı bir görüntü vardı…
                Palyaço ve konsolos masanın arkasındaydı. Adam kolunu ve konsolosun boynu bantlanmıştı. En ufak müdahalede zehri enjekte edecekti. Kapının ardına odada ne varsa yığmıştı.
                “Tek giriş burası mı?”
                “Kapı olarak evet,” dedi Komiser Çetin. ”Ama pencereden girmek için adamlarımız hazır.”
                Monitörü gözleyen teknisyen, “Bakın efendim, kameraya bir kağıt tutuyor,” diye işaret etti.
                “Bu bir telefon numarası,” dedi Çetin.
                Hermann çoktan tuşlara basmaya başlamıştı.
                Palyaço çalan telefonunu boştaki sol eliyle kulağına götürdü.
                “Merhaba, umarım bir çılgınlık yapmazsınız. Konsolos ile ölüm arasında birkaç milim var.”
                “Ne istiyorsun? Şimdiye kadar kimseye bir zarar vermedin. Herkes buradan mutlu ayrılabilir.”
                “Kiminle görüşüyorum?”
                “Konsolosluğun güvenlik amiriyim. Hermann diyebilirsin.”
                “Zor durumda olmalısın Hermann. Pazarlık için yetkin var mı?”
                “Burada onu yapabilecek tek kişiyim.”
                “O zaman kulaklarını iyi aç ve dinle. Konsolosu bırakmak için buraya bir milyon mark getirmenizi istiyorum.”
                Görüşmeyi dinleyen Çetin, “Bu adam aptal mı?” diye güldü.
                Hermann da şaşırmıştı. “Euro demek istediniz herhalde, artık mark diye bir para birimi yok.”
                ***
                Merkel de şaşırmıştı. “Mark mı? Verin bir milyon Euro öyleyse.”
                Hermann iç çekti. “Hayır efendim, bu adam aptal değil. Almanya darphanesinde yeni basılacak, sizin ve yetkililerin imzası olan yüzlük banknotlarla istiyor bir milyon markı.”
                Merkel gözlerini yumdu. Basit bir iş değildi bu; değil bir milyon mark, darphanede on mark basmak bile imkansızdı. Bu Avrupa para birliğini çıkmak anlamına gelirdi.
                “Maliye bakanını arayın,” dedi.


                ***
                Kriz giderek büyüyordu. Darphaneler Almanya’daydı ama yönetimi AB’ye bağlıydı. İzinsiz fazladan bir Euro bile basamazlardı, kaldı ki palyaço mark istiyordu.
                “Bir milyon mark fazla bir para değil, kalıplar hazır olduktan sonra basımı da en fazla on dakika bulur ama darphaneyi kullanamayız,” dedi Maliye Bakanı Wolfgand Schaube. “Dostumuz olan ülkelerden yardım isteyebiliriz, mesela İsviçre. Türkiye de izin verir. Onların darphanesini kullanabiliriz. Ellerinden gelen yardıma hazırlar. Hatta bunu halledebilecek baskı makinaları var.”
              Merkel’in parmaklarıyla masayı vuruyordu sinirden. “Adam bunu düşünmüş. Televizyondan basımın canlı yayınlanması istiyor. Birkaç dakikalık iş.”
                İç İşleri Bakanı, “Çok sinsice,” dedi. “Özellikle az bir para istiyor. Halka teknik sorunları anlatmamız, açıklamamız çok zor. Basın verin diyecektir sokaktaki insan. Ama bu Euro’nun sonunu getirebilir.”
                Dış İşleri Bakanı içeri girdi. “Bütün ülkeler durumu anlıyor ve bu durumu istisna görmeye hazır ama Yunanistan efendim…”
                Merkel sabırsızdı. “Evet Yunanistan… söyleyin hemen lütfen.”
                “Buna izin vermek için 20 milyar Euro kredi istiyorlar.”
                “20 milyar Euro!” Merkel’in o soğuk mavi gözlerinden ateşler çıkıyordu. “Diğer ülkeler bunu biliyor mu?”
                “Hayır efendim.”
                Maliye bakanı, “Yani bir milyon mark basmak bize 20 milyara mal olacak öyle mi?” diye söylendi.
                Merkel ayağa kalkıp pencereye kadar yürüdü. “Bu parayı basamazsak bütün dünya bir milyon vermemek için konsolosumuzun ölümüne razı olacağımızı düşünecek. Adamın mark istediği ve bunu basmanın teknik, bürokratik sorunlarını kimse bilmeyecek.”
                İç işleri bakanı, “Operasyon seçeneğini düşünsek mi? Özel timimiz iki saatte İstanbul’da olur,” diye son kez bir çözüm sunmaya çalıştı.
                Merkel bir süre daha düşündü. Masaya ellerini dayayıp, “Beyler paraları basıyoruz,” dedi. “Eski kalıplar hazırsa sanırım imza, tarih gibi ufak değişiklikler olacak. Onları hemen halledelim.”
                “Yunanistan’a krediyi verecek miyiz efendim?”
                Merkel güldü. “Hayır, bütün ülkelerden izin aldığımızı söylersiniz. Eğer biz vermedik diyorlarsa nedenini de onlar açıklasın bakalım.”
                ***
                Rehin olayı başlayalı sekiz saat olmuştu. Bütün dünya paranın basılışını, İstanbul’a getirilişini izlemişti. Euro’nun dolar karşısında yüzde bir buçuk değer kaybetmesine neden olmuştu bu olay… Spot döviz borsasında birçok insan batmış, yeni zenginler ortaya çıkmıştı. Avrupa Birliği’ne krizin maliyetinin 40 milyar euro’ya yakın olduğu söyleniyordu. Dünya borsalarında çalkantılara neden olmuştu.
                Hermann çantayı teslim aldıktan sonra Palyaço’yu aradı.
“Paranız geldi.”
“Güzel…” diye güldü Palyaço. “O zaman bir tek tutukluluk anlaşması kaldı. Daha önce dediğim gibi ceza almayayım demiyorum ama üç seneden fazla hapiste kalmak istemiyorum.”
Hermann, “Halledildi,” dedi. “Şu anda kimseye fiziksel bir zarar vermedin. Türk yetkililer de ülkelerinde ikinci bir diplomat ölümü istemiyor. Avukatınla bütün belgeler hazırlandı.” 
                ***
                Palyaço teslim olduktan sonra sorgusuna sadece bir kez girdi Hermann ve tek bir soru sordu: “Neden bir milyon mark?”
                Suratındaki boyanın çoğu bozulmuş adam kafasını kaldırıp ona baktı. “Ben artık kendisi için özel bir para basılan tek adamım. Her yüz mark'ı banknotu birkaç milyon dolara, euro’ya satabilirim. Ömür boyu rahat bir yaşam sağlar bana.“

                Hermann bir süre donup kaldı. Haklıydı. Bu bir milyon Mark’ın şu anda dünyanın en ünlü parasıydı ve maliyeti orta vadede yüz milyar euro’ya yakındı. Hatta Avrupa para birliğinin sonunu getirebilirdi. İtalya ayrılmak istediğini söylüyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17