Son Dakika

Ev Bitkileriniz İçin Doğal Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
İdeal sıcaklık, doğru ortam, yeterli sulama, ışık ve nem. Bitkilerinizin sağlıkla büyümeleri için uygun koşulları sağladıysanız artık onu beslemeye geçebilirsiniz. Bu yazımızda size organik gübreler nelerdir ve evde organik gübre nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatacağız. Gübre, bitkinin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen maddedir. Toprak ve suyun yeterli olamadığı noktada, bitkilerin gerek duyduğu bir çok maddeyi sağlamak için gübre kullanılır.

kompost gübre yapımı
Gübreleri organik ve inorganik gübreler diye ikiye ayırabilir.
İnorganik gübreler de kendi içlerinde 5’e ayrılırlar.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;
1-Basit Gübreler
2-Kompoze Gübreler
3-Mikro Besin Gübreler
4-Yavaş Eriyen Gübreler
5-Karbondioksit Gübresi

Ancak inorganik gübre dememizin sebebi bu gübrelerin kimyasal maddelerden yapıldığını düşündürmesin. Biz bu yazımızda daha çok kompoze yani kompost gübreler üzerinde duracağız.

Kompost Gübre Nedir? Faydaları Nelerdir?

İçerisinde birden fazla bitki besini barındıran gübrelere kompost gübre denir. Kullanıcılara zamandan, iş gücünden ve maliyetten tasarruf ettiren bu gübrelerin içeriğinde çoğunlukla azot, fosfor ve potasyum bulunur. Bunlara ilaveten mikro elementler de kompost gübrede yer alır.

Organik gübre kullanmanın faydaları şu şekilde sıralanabilir;

doğal gübre
Organik gübre sayesinde toprak besin maddelerince zenginleşir.

Kompost gübre ile dengeli besin alan bitki, tek yönlü beslenmemiş olur.
Organik gübre kullanımı ile toprak tavda tutulur, daha rahat havalandırma sağlanır.
Toprağa humus kazandırmanın en pratik yollarından biri de organik gübrelerdir.
Organik gübreler toprağa fazlaca su girmesini sağlayıp toprağın su tutma kapasitesini artırırken toprağın pH yapısını da düzenler.
Organik gübre sayesinde toprak ısısı düzenlenir.
Doğal gübre ile toprakta yaşayan mikroorganizmalar sayıca artırılır.
Kompost gübreler topraktaki fosforu kullanılabilir hâle getirir ve devamlı olarak azot ve karbon sağlarlar. (Trakya Üniversitesi – Bahçecilik ve Gübreleme)

Doğal Gübre (Kompost) Nasıl Yapılır?

Evinizde baktığınız bitkileriniz için illa ki hazır gübre almak zorunda değilsiniz. Mutfaktaki atıklarınızla ve de doğada kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerle saksı bitkilerinizi besleyebilir, kompoze gübre yapabilirsiniz. Üstelik bu sadece bitkilerinizin sağlıklı büyümesini sağlamakla kalmayacak, toprağı da beslemenize imkan sunacaktır.

Ortaya çıkabilecek kötü koku sebebi ile kompost gübre hazırlığını evlerinizde yapmanız pek önerilmez.

Gerekli malzemeler;
Kompost yapabilmek için iki türlü malzemeye ihtiyaç duyarız. Bunlar kahverengi ve yeşil malzeme olarak adlandırılır. Yeşil malzeme için yaş, kahverengi malzeme için kuru malzemeler de diyebiliriz. Son olarak ihtiyacınız olan şey de bu malzemeleri karıştırabileceğiniz en az 1 metre boyunda 30x40cm eninde bir teneke kutu.

ev yapımı gübre

Yeşil malzemeler; 

Budanmış taze çiçek kalıntıları ve yapraklar
Biçilmiş çim atıkları
Sebze ve meyve kabukları
Hayvan dışkısı
Yaş taze otlar
Çay posası
Yumurta kabukları
Mutfak kalıntıları (atık gıdalar)


Et, balık, tavuk ve süt gibi böcekleri çekebilecek; bakteri üretip gübrenin yapısını bozabilecek malzemeler önerilmez.

Kahverengi malzemeler:

Kurumuş yapraklar
Dal parçaları ve ağaç kabukları
Saman
Peçeteler, küçük parçalara ayrılmış gazete kağıtları
Eğer bulunabilirse torf toprak da kullanılabilir.
Kompostu hazırlama ve kullanma aşamalarını 4 evrede inceleyebiliriz.

 1. Evre: Kompost Malzemelerini Toparlama 

Kaliteli bir organik gübre elde etmek için elinize geçen her malzemeyi toplamamalısınız. Malzemeler arasında oransal bir eşitlik olmalıdır.

Sağlıklı bir gübre hazırlayabilmek için kahverengi ve yeşil malzemelerden eşit miktarda kullanılması gerekir.

2. Evre: Kompost için Yaprak Humusu Hazırlanması 

Kalın naylon bir torba içerisine toplamış olduğunuz yaprakları doldurun ardından yapraklara bir hortum yardımı ile ıslatın. Dilerseniz öncesinde yaprakları yıkayıp da torbalara doldurabilirsiniz.

Daha sonra bu poşete 5-10 delik açıp güneş alabileceği bir yerde ağzı kapalı olarak bekletin. Üzerine ağır bir cisim koymanız süreci daha iyi ilerletecektir. Poşeti en az 6 ay bekletin. (Ne kadar çok beklerse o kadar zengin bir malzeme ortaya çıkacaktır.)

3. Evre: Kompostun Hazırlanması 

İyi bir kompost hazırlamanın sırrı karbon ve azot oranını dengelemekten geçer. Bunu elde etmek zor değildir, kompost hazırlık esnasında doğru oranlarla doğru adımları izlemek yeterli gelecektir.

Öncelikle hazırlanacak yığını kat kat hazırlamanız gerekir ve ilk kullanılacak malzemeler de kahverengi malzemelerdir.

Kompostunuzu hazırlayacağınız kompost kovanızın dibine yaklaşık 15- 20 cm kadar kahverengi mazlemelerinizi karıştırarak hazırladığınız katmandan ekleyin. Onun üzerine yine aynı kalınlıkta bir miktar yeşil malzeme karışımı ilave edin.

Eğer süreci biraz hızlandırmak isterseniz bir çubuk ile biraz karıştırıp içerisine azotlu kimyasal bir gübre serpebilirsiniz.

Daha sonra yaklaşık 25mm kalınlığında bahçe toprağı veya bulabilirseniz torf toprağı ilave edin. Torf toprak muhteşem bir kahverengi malzemedir.

Biraz nemlendirmenin ardından tekrar bir kat kahverengi malzeme eklediğiniz kovanızın üst kısmına biraz toprak ve eşit miktarda kahverengi ve yeşil malzemeyi karıştırarak elde ettiğiniz katmanı ilave edin. Burada en önemli nokta bu yığının nemli kalmasıdır.

15 günde bir karışımı alt üst ederek karıştırın. Bu işlemi uygularken kokudan rahatsız olmamak için maske kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız yığını en fazla 100 – 120 cm yüksekliğinde olacak şekilde hazırlamanız önemlidir. Bunun yanı sıra yığında kullandığınız dal ve gazete gibi büyük parçaları ufaltarak kullanmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Hazırladığınız karışımı 1 ay sonra biraz su ile nemlendirerek iyice alt üst ederek karıştırın. Kompostunuz kahve rengine dönüp toprak kokmaya başladığında kullanıma artık hazır demektir. Bu süreç yaklaşık olarak 4-5 ay sürebilmektedir.

kompost yapımı

evde kompost

4. Evre: Kompostun Kullanılması 

Topraktan maksimum verimi almak istiyorsanız havalar ısınmaya başladığı zamanda yani ilkbaharda bitkilerinizin topraklarına 5’er santim kalınlığında bir tabaka olarak kompostunuza ilave edin ve toprağa karıştırarak tam olarak yayıldığından emin olun.

Kompost hazırlığı yaklaşık 1 sene süren, zaman alan ancak çok yormayan bir süreçtir. Yılda birer defa bahçe veya saksı çiçeklerinize kompost takviyesi yapabilirsiniz.

Bu sistemde solucan (kırmızı Kaliforniya solucanı) kullanımı da söz konusu olabilmektedir. Uygun ortam sağlandıktan sonra hızlı bir kompost elde edebilmek mümkündür.


Kompost Hazırlığı ve Kullanımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları

Kompost bitkiler için düzenli kullanılması gereken bir ek besin midir?
Düzenli kompost kullanımıyla her çeşit toprağı daha verimli hâle getirebilirsiniz. Daha sağlam ve mineraller yönünden zengin bir toprak elde etmek

Kompost hazırlarken malzemeleri karışık halde atabilir miyiz?
Kompost hazırlığı esnasında yukarıda anlattığımız gibi sıralı şekilde kompostu kaba yerleştirmeniz önerilir ancak sadece iki katman yapacaksanız önce yaş sonra kuru malzemeyi ilave etmeniz önerilir.

Kompost oluşumunu nasıl hızlandırabiliriz?
Hazırlayacağınız kompostun daha kısa zamanda oluşmasını sağlayabilmek için, kullanacağınız malzemeleri kovaya doldurmadan önce küçük parçalar haline getirebilirsiniz.

Kompost içerisine kesinlikle konmaması gereken malzemeler nelerdir?
Kompost içerisine kesinlikle et, balık, tavuk, süt ve süt ürünleri konmamalıdır. Mutfak artıklarından yağlı yiyecek atıkları, kedi ve köpek dışkıları, tıbbi atıklar, naylon ve alüminyum malzemeler kompostunuz içerisinde yer almamalıdır.

Kompost gübre fiyatları nasıl?
Piyasada çeşitli fiyat aralıklarında kompost gübreler bulunabilmekte. 5 kilo bir kompostu 15 TL gibi cüzi bir fiyata satın alabilirsiniz. İhtiyaç miktarınıza göre hazır almak daha zahmetsiz olabilir. Ancak bahçe için kullanacaksanız maliyetiniz biraz fazla olabilir.

https://blog.ciceksepeti.com/dogal-gubre-nasil-yapilir/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17