Son Dakika

Araç LPG Dönüşümünü Ruhsata Geç İşletme Süreci

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Son yıllarda benzine ve motorine gelen zamlarla birlikte LPG'li araç kullanımı farkedilir ölçüde artmış durumda. Ben de bu modaya uyan, yıl içerisinde hatırı sayılır kilometre yapan bir kullanıcı olarak, araç sahiplerindenim. Hatta aracımı alırken göz önünde bulundurduğum ilk ve en önemli nokta; motorunun LPG uyumluluğu olmuştu.
2015 yılının Temmuz ayında satın aldığım aracımı henüz 361 km kullandıktan sonra LPG taktırmak üzere servise götürdüm. Mengerler Bosch Car Yetkili Servisi'nde Prins marka bir kiti yağlama sistemi ile birlikte taktırdıktan sonra, aracın ruhsatına LPG'li olduğunu işletmeden 3 sene boyunca kullandım. Evrakları eksiksiz teslim almış olmama rağmen, o zamanki şartlar dahilinde fırsat bulup ilgilenemediğim için aracın muayene tarihi gelene kadar bu işlemi sürekli erteledim. Tabi şunu belirtmek gerekir; bu süre içerisinde hiç bir kaza, afet gibi bir duruma karışmamış olmam şanstı. Çünkü bu haliyle kaskosu geçersiz olan arabam için ciddi bir masraf ve ceza ile karşılaşabilirdim. Bu yüzden herkese tavsiyem şudur; aracınızda bu tarz bir değişiklik yaptığınız zaman yasal süre içerisinde gerekli işlemleri yerine getirin.

Muayene süremin bitmesine 15 gün kala LPG'yi ruhsata işletme sürecine başladım. İnternette farklı sitelerde, farklı uzmanlar tarafından bir çok şekilde tarif edilen süreçler var. Ama hiç biri benim yaşadığım süreci tam anlatmıyordu. Eksik ve yanlış bilgilerle dolu olan, ve birbirinin tekrarı olan bu süreçlerden tamamen farklı bir yol izlemem gerekti. Aşağıda adım adım anlattığım süreç aracına LPG taktırıp yasal süre boyunca ruhsata işletmemiş olan kullanıcılar içindir.


1- LPG kitinizi takan yetkili servise gidip evrakları yenilemek istediğinizi belirtiyorsunuz. Fatura ve uygunluk belgesi dışındaki evraklar yenileniyor. Bunun bedeli benim gittiğim yetkili serviste 120 TL + KDV idi. Ayrıca yeni yönetmeliğe göre, dolum ağzı benzin kapağının olduğu yerde olması gerekiyor. Daha önce ruhsatına LPG işletmiş olanlar muayenede sorun yaşamıyor. Ama sıfırdan LPG işletecek olanlarda dolum ağzı aşağıda olursa araç muayeneden geri çevriliyor. Kitin üzerinde dolum ağzı değişikliğinin maliyeti ise 420 TL +KDV. Yani gerekli evrakların yenilenmesi ve Lpg kitinin muayene için uygun hale getirilmesi toplam ; 708 TL.


2- Aracınızı muayeneye götürmeden önce Ek-1 belgesi hazırlatmanız gerekiyor. İnternette bununla ilgili çok bilgi var. Kimisi kendim hazırladım derken, kimisi sigortacıdam aldım diyor. Ben sigortacıdan bu belgeyi istediğimde artık hazırlamadıklarını söyledi. Bir arzuhalciye gittim ve o doldurup verdi. 2 adet Ek-1 belgesi için 10 TL ödedim.


3- Muayene adımına gitmeden önce " Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu" almanız gerekiyor. Benim tavsiyem bunu dışardan yaptırıp gidin. Muayene istasyonunda çıkacak bir aksilikte müdahale etme şansınız olmayacaktır. Artık ruhsatlarada egzoz emisyon pulu yapıştırılmıyor. Size bir A-4 çıktısı veriyorlar. Bu işlem için de yetkili servise ödenmesi gereken tutar 55 TL.


4- Aracı muayene için Tüvtürk istasyonuna götürmeniz gerekiyor. Randevu alıp gitmeden önce aracınızın MTV, trafik cezası, geçiş ihlali gibi ödenmemiş borcu olmadığına dikkat edin. Tabi bir de zorunlu trafik sigortasının olması gerekiyor. Aksi durumlarda Tüvtürk sizi geri çevirecektir. Randevu saatinden yarım saat önce muhakkak orda olmaya dikkat edin. Orada geçireceğiniz süreye örnek olması açısından, benim randevum 14:45 idi. aracı 15:30 gibi muayeneye aldılar. 16:30' da aracı teslim almıştım. Bu arada muayene ücreti süresi geçmemiş otomobil için 226,56 TL.


5- Muayeneden sorunsuz geçtiğinizi varsayıyorum. Şimdi ilçe emniyet müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Aracınızda ki teknik değişikliği 30 gün içerisinde bildirmediğiniz için ceza ödemeniz gerekiyor. Bu kesilen cezayı istediğiniz zaman ödeyebilirsiniz. Ama cezayı kestirip " TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARAR TUTANAĞI" yazan kağıdınız olmadan ruhsata işletmeniz mümkün değil. Oradaki trafik şubede bulunan memur arkadaşlara gecikmiş LPG işlemi yapacağınızı söylerseniz, içlerinden biri ceza belgenizi hemen kesecektir. Bazı ilçe emniyet müdürlükleri bu işlemi randevusuz yapmıyorlarmış. Ben garanti olsun diye randevu alıp gittim. Bu linke tıklayarak randevu alabilirsiniz. Genellikle akşam üstü 16:00 civarı randevu saatleri açılıyor. Ayrıca ruhsat, LPG faturası, ehliyet ve nüfus kağıdı gerekli olan evraklar. Kesilen ceza 108 TL. Ben aynı gün ödedim 81 TL olarak tahsil ettiler. Ödemeyi de internet vergi dairesi üzerinden beyana dayalı şekilde yapabilirsiniz. Belge numarasını girdiğiniz zaman ceza çıkıyor hemen.


6- Şimdi sona geldik; ruhsatı yenileme işlemine. Bunun için artık notere gitmeniz gerekiyor. Önceden ilçe emniyet müdürlüklerince yapılan işlem artık noter tarafından yapılıyor. Noterler işlemi yapmaya yeni başlamışlar. Bu sebeple bazıları henüz sistemi kullanmayı bilmiyormuş. Benim ilk gittiğim noter bu sebeple işlemi yapamadı. Başka bir notere gidip işlemi yaptırabildim. Hazırladığınız bütün evrakları, kimliğinizin aslını ve fotokopisini notere verip işlemlerinizi yaptırıyorsunuz. Sonra bilgiler işlenince "Baş Katip"e gidip imzalatıyorsunuz. Daha sonra vezneye işlem için 138 TL ödemeniz gerekiyor. Tekrar "Baş Katip"e giderek yeni ruhsatınızı alıyorsunuz. Artık ruhsatlar tek yaprak olduğu için sizden iki yaprağıda alıp karşılık olarak tek yaprak veriyorlar. Bu yüzden muayene raporunuzu kaybetmeyin. Bazı noterler muayene raporu ve LPG faturasının orjinalini isteyebiliyormuş, kabul etmeyin ve onlara fotokopisini verin, orjinali sizde kalsın.

Ve geçmiş olsun! Bu uzun işlemler sonucunda aracınızın ruhsatı yenilenmiş oluyor. Şimdiden herkese kolay gelsin, kazasız sürüşler...

Maliyet Tablosu:

1- EVRAK YENİLEME VE LPG DOLUM AĞZI DEĞİŞİKLİĞİ: 708 TL
2- EK-1 BELGESİ : 10 TL
3- EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ : 55 TL
4- TÜVTÜRK MUAYENE: 226,56 TL
5- TEKNİK DEĞİŞİKLİĞİ GEÇ BİLDİRME TRAFİK CEZASI: 108 TL
6- NOTER RUHSAT YENİLEME: 138 TL

TOPLAM: 1.245,56 TL

Not: Bütün bu süreç boyunca arzuhalciden, notere; tüvtürk personelinden, memurlara kadar herkes sizi sinir edecektir. Ama sabırlı olun. Bu işlemleri yapbilmek için onlara ihtiyacınız var. Sakin kalıp işlemlerin bitmesini bekleyin ve görevini düzgün yapmayan insanları Allah'a havale edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17