Son Dakika

KİT taşeronuna kadro için sıcak gelişme

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan taşeronlara kadro verilmesi, KİT’lerin 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı’na da alındı. Taşeronların kadroya alınmasında KİT ve ilgili bakanlıkların ihtiyaçları belirleyici olacak. Düzenleme, KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin de kadrolu olmasına olanak sağlıyor. Buna göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 itibarıyla 2 yıl kesintisiz olarak çalışan ve çalışmaya devam edenlere kadro yolu açılacak.

KİT’lerin strateji ve istihdam koşulları, Cumhurbaşkanı Kararı ile belirlendi. Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, KİT’lerin tüm işletmecilik faaliyetlerinde verimliliği ve kârlılığı artıracak tedbirler alınacak. Karara göre içeriden personel ihtiyacının karşılanamaması halinde, 2018’de ayrılan personel sayısının en fazla yüzde 75’i kadar personelin açıktan veya naklen atanması mümkün olacak.

2 YIL KESİNTİSİZ ÇALIŞMA ŞARTI
Milliyet'in haberine göre düzenleme, KİT’lerde çalışan taşeron işçilerin de kadrolu olmasına olanak sağlıyor. Buna göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4 Aralık 2017 itibarıyla 2 yıl kesintisiz olarak çalışan ve çalışmaya devam edenlere kadro yolu açılacak.

SINAVLA ALINACAK
Kadro için sınava girilecek. Taşeron işçiler, sınavda başarılı olmaları halinde halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilecek. KİT’ler sadece mevsimlik işlerde veya kampanya işlerinde geçici işçi çalıştırabilecek. Taşeronların kadroya alınmasında KİT ve ilgili bakanlığın ihtiyacı göz önüne alınacak. 1 yıl içinde kadroya geçişlerle ilgili sınavlar yapılacak.

Kaynak: https://www.ozgidais.org.tr/haber/1331/kit-taseronuna-kadro-2019-yili-programina-alindi

3 yorum:

 1. KİT‘ler ve diğer kadro alamayan taşeronlar için büyük girişimlerTaşeron ve kitler için önemli gelişmelerKamu işçilerinin toplu sözleşme pazarlığı için görüşmeler bir süre önce başladı ve süreç devam ediyor. Başta Hak-İş olmak üzere sendikaların amacı ise kamu işçilerinin toplu sözleşmesine taşeronları da dahil etmek. Özellikle KİT‘ler ve diğer kadro alamayan taşeronlar için büyük girişimler var.Taşerona kadro yolu geçtiğimiz yıllarda çıkan 696 sayılı KHK ile açıldı. Bu KHK’dan sonra yüz binlerce taşeron işçi 4/D’li olarak bu kapsama alındı. Fakat başta Kamu İktisadi Teşebbüsleri olmak üzere bir takım taşeronlar bu kapsamın dışında kaldı.Sendikalar kamu işçilerinin TİS görüşmelerinde taşeronlara dair taleplerde de bulunuyor. Öncelikli konulardan biri de taşeronlar ve KİT’ler. Sendikalar görüşmelerde KİT’lerin de kadroya alınmasını talep edecek.Ayrıca halihazırda 4/D statüsüne alınmış işçiler için de mali, sosyal ve özlük hakları için iyileştirmeler de masada olacak.

  Bu görüşmelerde ayrıca personel çalıştırmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalışmakta olan taşeronlardan 4 Aralık 2017’den sonra 2 yıl kesintisiz çalışan ve çalışmaya devam eden de kadro alacak. Kaynak: KİT'ler ve kadro alamayan taşeronlar konusunda önemli gelişmeler var

  YanıtlayınSil
 2. Hükümet’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yapılacağı seçimde vaat olarak ortaya attığı, “Taşeron işçiler kadroya geçirilecek” sözünün ardından on binlerce taşeron işçisi kadro bekleyişini sürdürürken gelinen son aşamayı soran CHP’li Ömer Fethi Gürer’e, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Düzenleme gerekiyor” yanıtını verdi.CHP Niğde Milletvekili ve Emek Büroları Merkez Yöneticisi Ömer Fethi Gürer yanıtlanması istemiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından, “696 sayılı KHK kapsamında kadroya geçirilmeyen taşeron işçilere ilişkin’ yazılı soru önergesini yöneltti. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 696 sayılı KHK ile çıkarılan Taşeron düzenlemesinin birçok soru işaretini beraberinde getirdiğini söyledi. Emek örgütlerinin muhatap alınmadan yapılan düzenlemelerin çok sayıda taşeron çalışanı kadrosuz bıraktığını ve Kamuda çalışan şoförlerin yanında KİT çalışanları ve farklı adlarla bakanlıklarda hizmet veren emekçilerin de kadro alamadığını hatırlatan Gürer, “Bazı Özel Bütçeli kuruluşlar ile TKİ, Eti Maden, EUAŞ, TTK, TCDD ve Şeker Fabrikalarının da aralarında bulunduğu 58 KİT'e taşeron çalışanların tamamının kurum kadrolarına alınması için çalışma var mıdır? Taşeron yanında çalışan kişi sayısı KİT'lerde ne kadardır? Kamuda çalışan hizmet alım sözleşmesi gerekçe gösterilerek kadro verilmeyen taşeron çalışanlar ki başta şoförler için kadro verilmesine yönelik bir düzenleme düşünülmekte midir? Yerel Yönetimlerde çalışanlar arasında ayrım yapılmış personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama dahil edilirken halen belediye şirketi bünyesinde çalıştırılan işçiler belediye kendi kadrosuna geçişi söz konusu olamamıştır. Belediyelerde 450 bin taşeron çalışanın belediye kadroları yerine belediye şirketlerinde kalması ile asıl işi yapanın asıl kadrosunun verilmediği bir gerçektir. Bu nedenle belediye şirketleri yerine doğrudan belediye kadrolarına çalışanların geçirilmesi düşünülmekte midir? 4 Aralık 2017 sonra taşeron devam eden yerlere taşeron olarak işe alınanlarında taşeron çalışan uygulaması sonlandırılarak işe alınmaları düşünülmekte midir? Kamu ve KİT'lerde alt işveren çalışanlarının tümünün herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan yaptıkları ile ait kamu ve KİT'lerde kadrolara geçirilmesi, başta ücret ve sosyal hakları olmak üzere çalışma şartlarının da iyileştirilmesi, istihdam güvencesine kavuşturulması düşünülmekte midir?” şeklindeki sorularını yöneltti.

  YanıtlayınSil
 3. “HUKİKİ DÜZENLEME GEREKİR”CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bilindiği üzere, 20/11/2017 tarihli ve 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve geçici 24 üncü maddelerde belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarında veya mahalli idare şirketlerinde, alt işveren işçisi olarak çalışanlardan bahsi geçen maddelerde belirtilen şartları haiz olanların başvurmaları halinde kamu kurumlarında sürekli işçi kadrolarında veya işçi statüsünde istihdamları düzenlenmiştir. Anılan hükümler uyarınca uygulama birliğinin sağlanması amacıyla 01/01/2018 tarihli ve 30280 sayılı Resmi Gazetede "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24 üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar" yayımlanmış bulunmaktadır. Bu itibarla, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile alt işveren işçisi olarak çalışanlara tanınan sürekli işçi kadrolarına/işçi statüsüne geçiş hakkından bahsi geçen kişilerin faydalanabilmesi için hukuki düzenleme gerekmektedir” şeklinde yanıt verdi. GÜRER:  “KANUN TEKLİFİM BEKLİYOR”Selçuk’un yanıtını değerlendiren CHP’li Gürer, “Bakan, verdiği yanıtla ilk kez sorunun varlığını kabul etmiştir” dedi. Hukuki düzenlemenin gerektiğine yönelik yanıtın yetersiz olduğunu ve AKP’nin taşeron işçilerin sorunlarını çözmek için yeterli çalışmayı yapmadığını ifade eden Gürer, “TBMM’nin son döneminde bu konuda hukuki düzenleme içeren bir Kanun Teklifi verdim ancak henüz görüşülmeyi bekliyor. Samimilerse bu teklifi görüşürler” diye konuştu.Kaynak: CHP’li Gürer,  KİT’lerde çalışan işçilerin kadro durumunu sordu!

  YanıtlayınSil

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17