Son Dakika

TCMB Faiz İndirimi piyasalar nasıl fiyatlandıracak 12 Eylül

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Büyük gün 12 Eylül Perşembe günü. Hem TCMB’nin, hem de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) toplantıları aynı güne denk geldi. Önce Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’na (PPK) bir göz atalım... Geçtiğimiz haftaki “Enflasyon verisi faiz indirimini tetikler mi?” başlıklı yazımda 200 baz puanlık bir indirim ile tahminleri açtığımı yazmıştım.

3 Eylül’de açıklanan ve beklentilerin altında gelen enflasyon rakamlarından sonra piyasalardaki indirim oranları yukarı yönde revize edilmeye başlandı. Ekonomistlerin tahmin ortalaması yüzde 1.38’lik bir artış iken açıklanan ağustos ayı tüketici enflasyonu yüzde 0.86 olarak açıklandı.

Yıllık bazdaki TÜFE ise yüzde 15.01 oldu. Üretici fiyatlarının; uzun bayram tatiline rağmen; yüzde 0.59 düştüğü ve yıllık bazda yüzde 13.45’e gerilediği bir ortamda politika faizlerindeki indirim oranlarındaki “artış” normal karşılanabilir.

Yüzde 19.75 olan politika faizine “75 baz puanlı” bir indirim gelmesi ihtimali yüksek. 175 mi olur, 275 mi yoksa 375 mi olur şimdilik kestirmek zor.

275 baz puan olur mu?

Yabancı bankalardan 175 diyenler var, ben geçtiğimiz hafta başındaki tahminimi 200 baz puandan 275 baz puana yükseltiyorum. Bu durumda politika faizi yüzde 17’ye gerileyecek demektir. Neden “75 baz puanlı indirim” derseniz...

Bir yandan rakamı “düze getirmek”, diğer yandan da pazarlama misali küsuratları düzeltmiş olacaklar diye düşünüyorum. “25 baz puanlı” gelirse, buçuklu küsurat devam edecektir. PPK hazır faiz indirim moduna girmişken bu “düzeltmeyi” de aradan çıkarır diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz haftanın kur hareketlerine bakıldığında olası yüksek oranlı bir indirime baz hazırlığı yapılıyormuş izlenimi oluşmadı değil!

30 Ağustos haftasını 5.8306’dan kapatan dolar/TL, bu hafta yapılacak Faiz indirimi öncesinde 5 Eylül Perşembe günü 5.6478’e kadar geriledi. Normalde TL’de böylesi bir değerlenme ancak faiz indirimi güdük kalacak, yüksek TL faizi ile “carry trade” (Düşük faizli para biriminden borçlan, yüksek faiz getirili para birimine yatırım yapan strateji!) daha uzun sürecek beklentisinin olduğu ortamlarda söz konusu olabilirdi.

Halbuki bizim piyasalarımızda, enflasyon verisi ile birlikte faiz indirim oranları daha da arttı. Bu durumda TL’nin değerlenmesini açıklamak “eski okul” söylemleriyle pek mümkün ol(a)madı.

Olsa olsa, yüksek orandaki bir indirim sonrası yükselecek kurun daha aşağıdan yükselişe başlaması için bir hazırlık yapılmış olabilir düşüncesi piyasalarda konuşuldu!

BANKALAR KREDİYE YANSITTI

Bankacılık cephesi olası faiz indirimlerini kredilerine yansıtmaya başladı bile. Yıllık kredi faizleri yüzde 17’lerin altına gerilemeye bile başladı.

Benim indirim beklentimi 275 baz puana güncellememin ardındaki önemli sebeplerden biri de bu oldu. Bankacıların kredi faizlerini erkenden düşürmeye başlamalarının ardındaki sebeplerden bir diğeri de zorunlu karşılık oran ve faizlerinde geçtiğimiz hafta bankaları daha fazla kredi vermeye ikna etmeye yönelik TCMB’nin düzenlemesi vardı. Bankaların cari düşük faizlerden kredi vermeye çok da iştahlı olacaklarını düşünmüyorum.

Neden derseniz, verilecek kredilerin bir de fonlama boyutu var! 2018 başındaki Kredi Garanti Fonu ile yaratılan şişirilmiş kredi genişlemesinden sonrasında neler olduğunu hatırlıyor musunuz? Bankaların kaynakları, verdikleri krediler kadar hızlı artmayınca, mevduat yarışı başlamış, mevduat faizleri hızlı artmıştı. Bu sefer de benzer bir gelişme bankacılık sektörünü beklediğinden, kaynak avantajını yakalamadan verilecek krediler, dönüp dolaşıp, yine mevduat yarışına neden olacaktır.

HANGİ İNDİRİMDE KUR NE OLABİLİR?

İçerideki faiz indirimi 200 baz puanın altında kalırsa TL’nin değerlendiğine şahit olabiliriz. Geçen haftayı 5.7125’ten kapatan dolar/TL’nin 5.6250 - 5.5975 bandına kadar ilk aşamada değerlenmesi ihtimali var. 100 baz puan ve altı gelirse bu durumda dolar/TL kurunda 5.50’nin de altına inilip, 5.4675 seviyelerinin bile test edilmesi olasılığı var!

200-350 baz puan arası 5.9250 seviyesine kadar dalgalanacak ancak sert yukarı olmayacak bir bant hareketinin içine girebiliriz. Üstelik bu bandın ekim ortasına kadar devam etmesi ihtimali çok da az değil!

375 baz puan ve üzeri indirimde dolar/TL kurunda 5.9250 seviyesine doğru hızlanabilecek, bu seviyenin hızlı ve haftalık kapanış bazında yukarı kırılması durumunda ise 6.1750’lere kadar devam edebilecek bir hareketi görebiliriz. Ancak ilk seviyenin yukarı yönde ilk denemede kırılmaması durumunda, yine de potansiyelin yukarı yönlü olacağını aklıda bulundurmakta fayda var!

PPK’dan gelecek karar bizim için önemli olsa da AB bölgesi ve finansal piyasaların gözü kulağı ECB’de olacaktır. Lagarde’ın göreve başlamadan verdiği “güvercin” mesajlar, Draghi’nin son basın toplantısında “Eylül’de gel!” mesajları bu hafta ECB toplantısından bir faiz indirimi beklentisini güçlendirmişti. Zaten “eksi” yüzde 0.40 olan faizlere daha fazla nereye düşürülecek derseniz, aslında “cezai nitelikteki” bu faiz için alt sınır teorik olarak yok.

ECB ‘seçici’ indirimi

Beklentim ECB’nin eksi faizi değişik gruplara farklı uygulayacağı “seçici” bir faiz politikası. Bireylere ve emeklilik/sigorta fonlarına eksi 0.40 sürerken, banka ve şirketlere (neden yatırım yapmıyorsun, neden kredi vermiyorsun dercesine) eksi 60-70 gibi farklı politika faizi uygulaması bekliyorum. Eğer “seçici” faiz politikasına dönerse, bu da beraber izleyeceğimiz bir “deneme” olacaktır!

Ali Ağaoğlu / Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17