Son Dakika

Beyaz Adama Karşı Son Mücadele Eden Kızılderili Geronimo Kimdir

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
19. Yüzyılda, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika ordusuna karşı yerel bir direniş gösteren Kızılderili lideri Geronimo, yaptığı direniş ile beyaz adama karşı mücadele eden son Kızılderili olarak tarihe geçmiştir. Az sayıda teçhizat ve adamı ile dönemin iki düzenli ordusu olan Meksika ve ABD güçlerine karşı yaptığı başarılı saldırılar ve kazandığı savaşlardan sonra efsaneleşen bir Apaçi lideri olmuştur.

Geronimo Kimdir
1829 yılında New Mexico da dünyaya gelen yerel dilde adı Goyaałé (esneyen adam) olan Apaçilerin Bedonkohe kabilesine bağlı Geronimo, Kızılderili Apache geleneklerine uygun olarak yetiştirilmiş ve 17 yaşında evlendirdikten sonra 4 çocuğu olmuştur. Geronimo adının kökeni ise Meksika ordusuna bağlı askerlerin ona taktıkları "Geronimo" isminden gelmektedir. İspanyollar ise ona "Jerome" derlermiş.
Geronimo'nun İntikamı
8 Mart 1858 yılında Geronimo, hayatında yaşadığı en büyük facialardan biri ile karşılaşacak ve o tarihten sonra intikam ateşiyle beyaz Adama karşı kin duyacaktır. Geronimo ticaret için kasabaya geldiğinde, 8 Mart 1858 günü Meksika ordusuna bağlı José María Carrasco liderliğinde ki 500 kadar askerle birlikte, Geronimo'nun köyüne saldırır ve ailesinin hepsini öldürür.

Bunun üzerine Geronimo, intikam almak için bölgenin ünlü Kızılderili kabile şefi Mangas Coloradas'tan izin ister ve intikamını alması için kendisine izin verilir. Geronimo yanına aldığı az sayıdaki Kızılderili ile birlikte, Meksikalı askerlere karşı saldırılara başlar.

Geronimo, aslında kabile şefi değil Kızılderili bir Şamandır. Ancak Meksika ordusuna karşı başlattığı saldırılarda gösterdiği başarıları, beraberinde bulunan askerlerin onun doğaüstü güçleri olduğuna ve Kızılderili tanrısı Usen'in Geronimo'yu kutsadığına inanmaları sayesinde Geronimo savaşlarla efsaneleşmiş ve doğal bir liderlik konumuna yükselmiştir. Geronimo efsane olmasının bir diğer sebepleri de yakalanamaması, izinin bulunamaması, silah kullanmadaki yetenekleri sayesinde efsaneleşmiş, kısa sürede çevresinde Kızılderili savaşçılardan oluşan bir milis kuvvet oluşturmuş ve başarılı saldırılarda bulunmuştur.
Geronimo Efsanesi
abd
abd

1858 ve 1886 yılları arasında Meksikalı ve Amerikalı askerlere karşı, oldukça başarılı olan Geronimo, hiçbir şekilde yakalanamaması bu konu hakkında oldukça başarılı olması, onu bölgede bir Efsane haline getirmiştir. Kendi savaşını Meksika sınırlarından Amerika'ya Taşıyan Geronimo, Arizona ve New Mexico gibi eyaletlerde saldırılarda bulunması üzerine, Amerikan ordusu Henry Lawton (yüzbaşı) önderliğinde büyük bir Ordu toplanır, bu ordunun amacı Geronim' yu ölü yada diri ele geçirmektir.
Ancak, bu ekip daha önceki kuvvetlerden farklı bir şekilde hareket etmiş, Amerikan ordusu içerisinde bulunan Apache dilini konuşabilen bir asker sayesinde, yerel kaynaklardan yararlanarak Geronimo'nun yakalanması amaçlanmıştır. Daha sonra Amerikalılar, Geronimo'yu yakalamak için bölgedeki köylerde bulunan Kızılderili köylerine saldırıp katliamlarda bulunması üzerine Geronimo, az sayıdaki adamı ile birlikte kendi halkının daha fazla ölmemesi için teslim olmuştur.

1886 yılında General George Crook tarafından esir alınan Geronimo, yapılan anlaşma gereği ceza almayacak fakat Florida'ya Sürgüne gönderilecekti. Geronimo, iki gün sonra Amerikalıların elinden kaçmayı başarmış ve tekrar saldırılarda bulunarak bir müddet daha yakalanamamıştır.

Eylül 1886'da Geronimo tekrar yakalanınca, ailesiyle birlikte sırasıyla Florida'ya oradan Alabama ve en son Oklahoma'ya Sürgün edilmiştir. Fort Sill'de bir çiftliğe yerleştirilen Geronimo, burada Hapis hayatı yaşayacak ve bir daha doğduğu toprakları göremeyecektir.
bush ailesi
bush ailesi
Geronimo'nun Fuarda Çektirdiği Esfane Fotoğrafı


Barrett isimli bir öğretmen, dönemin Amerikan başkanı Theodor Roosevelt'ten izin alarak Geronimo'nun ağzından onun hayat hikayesini yazar. Geronimo, artık Amerikan popüler kültürünün önemli bir malzemesi olmuştur. Yine 1905 yılında Theodore Roosevelt'in başkanlık için yaptığı yemin töreninde hazır bulunmuştur. Onu özellikle fotoğrafları ile popüler kılan olay St. Louis'te 1900'lü yılların başında katıldığı bir dünya fuarı olmuştur. Burada yerel kıyafetler ve silahı ile pozlar veren Geronimo, artık dünya tarafından tanınan bir Apaçi lideridir. Geronimo, Amerika ve Meksika devletlerine karşı savaşan son Kızılderili olarak anılmakta ve bu yüzden tarihte yer alan önemli bir Apaçi lideri konumundadır.

Geronimo hapis hayatı yaşadığı Fort Sill çiftlik evinde, 1909 yılında 80 yaşındayken zatürre sonrası hayatını kaybetmiş ve Apaçi esir mezarlığına gömülmüştür. Ömrümün son döneminde Hristiyan olduğu bilinen Geronimo'nun duasını da papaz yapmıştır.

Geronimo'nun Kafatası ve Bush Ailesi
Bush ailesi Teksaslı olup Amerikan tarihine iki adet Başkan kazandırmış önemli bir ailedir. Birinci Körfez savaşının mimarı Baba Bush ve 2003 yılında Irak Savaşı'nın mimarı George W. Bush'un dedesi Prescott Bush'ta 1832 yılında Yale Üniversitesinde kurulan gizli bir örgüt olan Skull and Bones'a üyeydi. Prescott Bush gibi oğlu ve torunları da daha sonradan bu gizli örgüte üye olmuştur. Dede Bush iddiaya göre 1917 yılında Yale Üniversitesinden mezun olduktan sonra örgüte kendini ispatlamak ve Yale Üniversitesine önemli bir hediye bırakmak için beş arkadaşı ile birlikte 1918 yılında Fort Sill'de ki ünlü Apaçi şefi Geronimo'nun mezarını açarak kafatasını çalmışlardır. Kafatası ve mezardan aldıkları başka eşyalarla birlikte Prescott Bush, kafatasını asit ile temizledikten sonra, örgütün New Haven’deki mezar isimli Kompleksi'ne taşımıştır.

Prescott Bush'un Geronimo'nun kafatası ile ilgili tüm sırları, zengin bir Banker olarak 1977 yılında öldüğünde kendisiyle birlikte mezara girmiştir. 1983 yılında Geronimo'nun kafatası ile ilgili iddialar ortaya çıkınca, Geronimo'nun ailesi ve Kızılderili örgütleri, kafatasını Skull and Bones'tan almak için Bush ailesi ile irtibata girmişler, hatta delil olarak bu gizli örgütün Geronimo'nun Kafatası etrafında yaptığı ayinden bir fotoğraf göstermişlerdir. Ancak Bush ailesinden herhangi bir açıklamanın gelmemesi ve Geronimo'nun kafatası ile ilgili tüm iddiaların reddedilmesi üzerine Kızılderililer, FBI'ya başvursalar da sonuç alamamışlardır. Kızılderililerin, Geronimo'nun kafatası ile ilgili tüm soruları yanıtsız bırakılmıştır. Gizli Skull and Bones örgütü faaliyetlerini devam ettiği gibi Bushlar'ın sır mirası aynı şekilde devam etmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17