Son Dakika

Bu yiyecekler beyne iyi geliyor....

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Vücudumuzun en güçlü parçası beynimizdir, tıpkı bir süper bilgisayar gibidir. Beynimizi iyi besleyerek verimli çalışmasını sağlayabiliriz. Güçlendirecek, daha iyi odaklanmasını sağlayacak, daha sağlıklı çalışmasını sağlamak için doğru besinleri tüketmek çok önemli. İşte beyin sağlığında önemli rol oynayan ve beyne enerji sağlayan besinler...

Somon : Beyin sağlığında somonun çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki neden?Beynimizin büyük bölümü yağdan meydana gelir, yaklaşık olarak %60’ı. Beynin hücre yapısının üretiminde kullandığı temel yağ ise omega 3’tür. 
Beynin sağlıklı bir yapı kurmak için kullandığı omega 3’ler arasında en önemlisi ise DHA’dır. DHA, bir diğer adıyla docosahexaenoic asit, beynin neredeyse üçte ikisini oluşturur. Omega 3 ve DHA, nöronların etrafını saran koruyucu bir katman yaratır. 

Bu katmanın bileşenleri ne kadar güçlüyse, beyin hücrelerinin çalışması da o kadar verimli ve etkili olur, o denli yüksek kapasitede çalışabilir. 

Yapılan araştırmalarla DHA alan ve almayan çocukların beyin gelişimi ölçüldü ve önemli gelişim farkı görüldü. 

Aynı durum yetişkinler için de geçerli.DHA içeren yiyecekler sayesinde odaklanma, dikkat sorunlarını, ruh hali değişimleri, sinirlilik ve yorgunluk gibi şikayetleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Yaban mersini : Beyin sağlığı ve performansını en fazla yükseltebilen yiyeceklerden biri de yaban mersinidir. Çok yüksek miktarda antioksidan içeren yaban mersininde, tüm besin maddelerinden daha fazla antosiyanin bulunur. 

Bu madde, beyni strese karşı korur ve yaşlanmanın etkilerine karşı destekler. Yaban mersinindeki antioksidan bileşikleri iltihaplanmayı azaltır, beynin sağlıklı ve yüksek enerji seviyesinde çalışmasına yardımcı olur. 

Son dönemde yaban mersininin bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni beyin sağlığına katkısı oldu.

Araştırmalara göre düzenli olarak yaban mersini tüketmek beynin genel sağlığının yanı sıra çalışan hafıza dahil olmak üzere pek çok fonksiyonunu da destekliyor.

Yaban mersini düşük kalorilidir, C ve K vitamini ve magnezyum açısından zengindir.

Brokoli : Çocukken en sevmediğimiz yiyeceklerin başında brokoli gelir. Ancak büyüdükçe brokoli ile anlaşmanın bir yolunu bulmakta fayda var. 

Bunun en önemli nedenlerinden biri içindeki sülforafan adı verilen, beyin hücrelerinin çoğalmasını sağlayan bir bileşik. 

Ayrıca beyinde yeni hücre oluşumunu da destekliyor. Brokoli, K vitamini ve folat içeriyor, her ikisi de beyin hücrelerini korumaya ve sağlığını desteklemeye yarıyor.

Bitter çikolata : Çikolatayı sevmek için yeterince sebebimiz var. Buna bir de beyin sağlığını ekleyelim. Çikolata, endorfin adı verilen mutluluk kimyasallarını salgılamamıza yardımcı olur. Bu da neden canımızın çikolata istediğinin açıklamasıdır. 

Beyindeki kan akışını artıran çikolata, hafızayı güçlendirir, dikkat ve odaklanmaya yardımcı olur, reaksiyon zamanını geliştirir. 

Bitter çikolatada bulunan yüksek miktarda magnezyum beynin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlar. 

Ayrıca bitter çikolatanın içindeki antioksidanlar, süper besinler kabul edilen akai, yaban mersini ve nardan bile fazladır.

Ceviz : Beynin görünüşü ile cevizinki birbirine çok benzer. Beyin sağlığında da cevizin yeri son derece önemlidir. 

Beyin için çok önemli bir omega 3 yağı olan cevizde yüksek miktarda bulunur. Cevizde antioksidanlar, folat, magnezyum ve fosfor bulunur, iltihapları azaltmaya yardımcı olurlar. 

Bir başka içeriği ise melatonin, uykuyu düzenler. Az miktarda melatonin, uyku kalitesini yükseltmeye, uyku bozuklukları gidermeye ve bu sayede beynin performansını artırmaya yardımcı olur.

Zerdeçal : Son yılların bir başka popüler besini olan zerdeçal, kurkumin içerir. Bu madde ona parlak sarı rengini verir. 

Kurkuminin hemen her şeye faydası var; enfeksiyon giderici, antioksidan, virüs kırıcı, antibakteriyel, mantar önleyici ve kansere karşı koruyucudur. 

Ancak en önemli faydası seratonin ve dopamin üretimini artırmasıdır. Bu iki bileşik beynimizde mutluluk, motivasyon, memnuniyet ve ödülle alakalı en önemli sinir taşıyıcılardır. Kurkumin, bilinen en iyi doğal depresyon giderici maddelerden biridir. 

Piyasadaki güçlü antidepresanlar kadar kuvvetli olduğu kanıtlandı. Kurkumin ayrıca beyindeki kan akışını yükseltir, nöronların oluşturduğu sinapsların yapısal özellik ve işlevlerini uyarır, DHA’nın sentezlenmesini sağlar ve iltihaplanmayı önler.

Kemik suyu : Genelde çorba olarak tükettiğimiz kemik suyunu tek başına da tüketebiliriz. Bunun için sağlam gerekçelerimiz var. 

Çaplar boyu insanlığın en fazla kullandığı doğal ilaçlardan biri olan kemik suyu, sağlık ve uzun yaşamla ilişkilendirilir. Kemik suyunda kalsiyum, fosfor, magnezyum ve potasyum bulunur. 

Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Araştırmalar bu iki organ arasında bağlantıyı ortaya koyuyor. Ayrıca bağırsaklarımız, beynin yüksek performans göstermesi için gereken besinlerin deposu görevini görür. 

Bu nedenle sağlıklı bağırsak sistemi aynı zamanda beynin de performansını güçlendirir.Kemik suyunun içindeki besinler bağırsakların doğru ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

Yumurta : Geçmişte tavsiye edilmeyen yumurtanın ne kadar değerli bir besin olduğu son dönemde anlaşıldı. 

Hemen her konuda olduğu olduğu gibi beyin sağlığında da yumurtanın etkin bir rolü bulunuyor. 

Özellikle yumurtanın sarısı, kolin içerir. Bu madde beyindeki sinir taşıyıcılardan biri olan ve ruh hali, hafıza, zeka için önemli rol oynayan asetilkolinin üretilmesini sağlar. 

Yumurta sarısı, içindeki kolin sayesinde beyin sisi, konsantrasyon bozukluğu ve yorgunluk için oldukça faydalıdır.

Kahve : Enerji iksiri olan kahve sabahları uyanmamızı sağlaması nedeniyle tercih ettiğimiz bir içecek. 

Oysa kahve içmemizin nedeni kafein almaktır. Kafein sadece enerji vermekle kalmaz, yorgun hissetmemizle ilişkili sinir taşıyıcıları olan adenosinlerin beyinde bağlanmasını engelleyen nörolojik bir uyarıcıdır. 

Kahvenin bizi uyandırma nedeni de budur. Kahvenin bir başka özelliği ise çok yüksek miktarda polifenol adı verilen bir antioksidan içermesidir. 

Bu bileşik iltihaplanmayı engelleyerek beynin enerjik hissetmesini sağlar. İçerdiği diğer antioksidanlar beyni hasarlardan korurken stresin etkilerini de azaltır.

Kafein, konsantrasyonu ve farkındalığı artırır, Pakinsons gibi sinirsel hastalıklara karşı korur, depresyon riskini azaltır, hafızayı güçlendirir, kısa süreli atletik performansı destekler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17