Son Dakika

Dünyanın Ünlü Volkanları

→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Volkan, gerekirse, sadece magma tabakasının yüzeyine açılan dünyanın doğal ağ geçidi anlatmak için. Dünya üzerindeki volkanların yüzlerce vardır, fakat şu anki aktif durumda daha ünlü hikayeler ve patlama bazılarıdır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Çalışmalar dünyada her yıl yaklaşık 60 aktif volkanlar patlayan olduğunu göstermektedir.
Çoğu okyanusun altında ve jeologların bu patlamalar dikkatini çekmiştir. Endonezya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri geçmişte volkanik patlamalar çok sayıda kaydedilen ülkeler arasında yer alıyor. Bu sessiz dev en güçlü ve yıkıcı volkanlar biri olma potansiyeline sahiptir. Şimdi bu dünyaca ünlü yanardağ bazı yakından bakalım.

1) Mount Vesuvius, İtalya:

79 AD Bu yanardağ, en az 16.000 kişinin küllerinden Pompei kurşun tüm şehir altında öldürüldü gömülü. Vezüv yanardağ, volkanik kül dünyanın en önemli, bütün Pompei biri kılan şey böyle bir şekilde muhafaza edilmesi insanlar ve hayvanlar. büyük patlamadan sonra 79 AD Vezüv Tarihi en az 40 kez patlayabilir olduğunu gösterdi. zaman sıvı lav püskürtme ve volkanik bombalar aktif değil zarar Vezüv yanardağı kül. Buna ek olarak, bu yanardağ tehlikeli yanardağ Vezüv biri yapar dünyanın en yoğun nüfuslu volkanik alanın biridir.

2) Cotopaxi Volkan, Ekvador:

Andes dağ Cotopaxi bir bölümünü oluşturan 8082_cotopaxibug Pasifik Ateş Ring volkanlar biridir. Kayıtlı patlama ile 86 Cotopaxi dünyanın en aktif volkanlardan biri olarak kabul edilir. Bu volkan daha kişinin hayat Quito ve Latacunga şehrine potansiyel bir tehdit oluşturmaya devam etmesi 2.000.000 bugün 'patlar geçmiş en kötü patlamalar 1744 yılında, 1768 ve 1877 yılında gerçekleşti.

3) Kilauea Volcano, Hawaii:

Kilauea Volcano Hawaii'nin en ünlü yanardağ biridir. Bu yanardağ Hawaii güneydoğu kesiminde yer ve yanardağ büyük bir kısmı su altında kalır. Bu yanardağ dört büyük volkanlar çevrili ve birlikte bir ada oluştururlar. Kilauea Volcano önceki zaman en ünlü aktif yanardağ olarak kabul edilir. volkanlar ve patlamalar ile ilişkili çeşitli efsaneler vardır. Şu anda krater 1790 yılında kurulan ve Halemaumau denilen görünür çukur krater oluşur edildi. Bu patlama 1983 yılında başlayan ve uzun patlamasının geri kalanında aktif volkanlar biri olmuştur.

4) Aziz Helens Volkanı:

8082_mount-st-helens1980 cari yıl içinde, bu Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en kötü volkanik püskürme biri olarak kabul edilir. Yaklaşık 120 yıl önce, ilk kez ateş etti. 18 Mayıs yaklaşık 30.000 nükleer bomba patlaması için yeterince güçlü olduğu 1980'lerde patlama. Patlama Richter ölçeğine göre 5.1 olarak kaydedildi ve dağın kuzey bölümünün çökmesine neden oldu ve enkaz çığ büyük miktarda devrilmesine neden oldu. Patlama fazla dokuz saat sürdü ve 150 mil kare orman alanının yakılmasını neden oldu. Patlamadan önce uyarılara rağmen bu 57 kişinin canını aldı.

5) Fuji Dağı, volkan:

Dünyanın en ünlü yanardağ biri Fuji Dağı olduğunu. Hangi Aralık 1707 yılında patlak veren ve Tokyo Ocak 1708 patlama kül içinde boğdukları kadar devam etti. Bu dağ, böylece yılın en karla kaplı kalır yaklaşık 12.000 feet yüksekliğe sahiptir. Fuji Dağı aktif Stratovolkan, Fuji Dağı olmasına rağmen "patlama aktif ama ciddi bir risk düşük" aktif bir volkan olarak sınıflandırılır.

6): Mount Bromo, Doğu Java, Endonezya

Volkan nefes kesen zirve için bilinir Bromobromo Tengger-Semeru Milli Parkı 8082_mount. Bu, aktif volkanlar biridir ve yukarı Aralık 2000'de patladı havaya 700 metre kül saç patlamalar Ocak 2011'de yeniden başladı ve yaklaşık bir hafta kadar sürdü. Dağı Bromo büyük bir patlama sonrasında oluşan iki volkanlar biridir. onlar ise diğer inaktif Dağı Batok olduğunu.

7) Dağı Pinatubo, Filipinler:

Luzon adasında Cabusil Dağ Mount Pinatubo bulunan, 1991 yılı sonunda patlak veren ve böylece 20. yüzyılın en büyük ve en ünlü volkanik patlama olmuştur. Volkan magma yaklaşık 2,4 m3 ve piroklastik malzemenin büyük bir miktarda dünyada saçları var. Bu patlama da bir tayfun başlangıcı dolayısıyla kül ve yağmur karışımı neden olduğu ile çakıştı. Bu nehir ekosisteminin kirliliğine yol açmıştır. Aerosoller dünya çapında yaklaşık 0.5 ° C (0.9 ° F) azalmaya neden stratosferde bir katman, 2 yıl için sıcaklığa ile oluşturulmaktadır.

Endonezya 8) Krakatoa yanardağı:

Endonezya Krakatoa yanardağı bir ada oluşturan ve 1883 Volkanlar 3.000 mile kadar ana flashpoints duyulabilir böylece yüksek sesle patladı onun patlama için bilinir. Krakatoa adasında patlaması da 2/3 36.000 kişinin yıkılmış ve ölüme veya yaralanmaya neden oldu. yüzerken olaydan sonra ay, hatta insan cesetleri su bulundu. Krakatoa yanardağı kuzey kesimi son zamanlarda su döndü ve aynı yerde yeni bir ad oluşturmak başladı yüzüne çıkmaya başladı. Bu ada devam eden oluşum "Anak Krakatau" (Krakatau Çocuk) denir.

9) Etna, İtalya (Sicilya):

3329 metre yüksekliğindeki Etna Dağı Avrupa'nın en yüksek aktif yanardağ olduğunu. Sicilya'nın doğu kıyısında yer alan bir Stratovolkan 'o olmasıdır. Etna yanardağı aktif ve daha detaylı bir araştırma yapılmalıdır medeniyet çok yakın bir süre için dikkat çekicidir. Volkanik aktivite yarım milyon yıl günümüze kadar devam eder. Bu volkanın en karakteristik özelliği birden fazla göstermiştir, duman halkası bulunmaktadır. İlk kez 1970 s kaydedildiği 2000 yılında duman halkaları yineledi.

10) Dağı Mayon, Filipinler:

Bilinen veya Dağı Mayon, Filipinler Luzon adasında aktif bir volkan olan mükemmel koni şekli ile simetrik konik şekil. Bu volkan bir "Stratovolkan" Bu tür ve "Pasifik Ateş Halkası" parçası olmasıdır. Dünyanın en uzun patlama döneminde sadece mükemmel koni biçimli volkan Dağı Mayon Bu patlama gün boyunca kesintisiz devam eden 23 Haziran 1897 tarihinde gerçekleşti, 7 gün yakındaki bir köy 15 metreye kadar lav gömüldü. Son zamanlarda kaydedilen patlamalar Temmuz-Ekim 2006 Ağustos 2008 Temmuz 2009 - 2010 ve patlama aralığında Ocak can ve mal kaybı oldu.

11) Dağı Popocatepetl, Meksika:

Meksika'da, Orta Dağı Popocatepetl, aktif bir volkan Stratovolkan çeşididir ve 730.000 yaşında olduğuna inanılmaktadır. 1991 yılından bu yana, gazlar düzenli olarak bu yıla kadar sessiz olduğu düşünülen sprey başladı. Popocatepetl 5426 metre yüksekliğindeki dağ Meksika'nın en yüksek zirvelerinden biridir. Normalde, bu yanardağ buzullarla kaplı olduğu, ancak yanardağ kapsayan artmış volkanik aktivite ve buz nedeniyle sıcak sıcaklıklar kayboldu.

12) Eyjafjallajökull, İzlanda:

çapında Dağı Eyjafjallajökull krater 1653 metre yüksekliğinde 2 ila 2.5 mil vardır. Ayrıca son zamanlarda, 2010 yılında patlak olan, bu dünyanın en ünlü aktif yanardağ biridir. Patlama çevresinde Avrupa hava sahasının kapatılmasına neden olan dev kül bulutu neden oldu. Bu patlama dolar havayolu endüstrisinin milyonlarca kaybına neden olmuştur.

Diğer ünlü volkanlar;

-Raini Dağı, Washington

-Tambor, Endonezya

Loa, Hawaii -Maun

-Pelé Dağı, Martinik (Karayip Adaları)

-Soufrièr Hills Volcano, Montserrat (Karayip Adaları)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
TELİF HAKKI;

Sitemizde yer alan resimler google servisinden temin edilmektedir tüm hakları kendilerine aittir.Sitemizde bulunan videolar fragman niteliği taşımaktadır bu sebeple hiç bir yasal işleme tabi tutulamaz.Sitemizdeki filmler/videolar/Canlı TV Kanalları kesinlikle sunucularımız da barındırılmaz. Büyük video sitelerinden vk.com , youtube.com, dailymotion.com, facebook.com gibi sayfalardan alınmaktadır bu sebeple hiç bir sorumluluğu kabul etmemektedir.

Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz! Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını düşünen hak sahipleri bilgi[at]memursite.com adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde mücbir sebep olmazsa en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17