Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Antik Mısır Hakkında Yanlış Bilinenler

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Antik Mısır, özellikle piramitleri ve hiyeroglifleri ile hala çözülmeyi bekleyen sırlarla dolu ilgi çekici bir dönemdir. Gizemli yapısı, mumyaları ve piramitleri ile Mısır farklı bir kültür ve tarihi derinliğe sahip olduğundan, hakkında çeşitli spekülasyonlarve yanlış bilgi kirliliğinin çokça bulunduğu görülmektedir. Eski Mısır medeniyeti incelendiğinde, teknolojinin kullanılmasında çağının çok ilerisinde ve oldukça gelişmiş bir kavim olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı, hakkında oldukça abartılı söylemler ve tutarsız bilgiler sergilenmektedir.
Bunlar arasında en ünlülerinden biri olan Kleopatra’nın aşırı güzel olduğudur. Mısır’ın son kraliçesi Kleopatra’nın Roma paralarında yer alan çizimler ve bunları destekleyen tarihi tasvirlerden yola çıkan uzmanlara göre, Sezar ile 8 sene aşk yaşayan Mısır kraliçesinin sıradan bir güzelliği olduğu söylenmektedir.

Yakın döneme kadar piramitlerin uzaylılar tarafından desteklenerek yapıldığı öne sürülmüş, aslında birer uzaylı legosu olduğu söylenen piramitlerin, yapılışı ile ilgili sayısız teoriler dile getirilmiştir. Bunun hakkında yapılan yoğun araştırmalarda, uzaylıların yardımına dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmadığı gibi piramitlerin yakınlarında ortaya çıkan iskeletler üzerinde yapılan incelemelerde, iskeletleri bulunan kişilerin sağlıklarında yoğun baskıya maruz kaldıkları tespit edilmiştir. Ayrıca Antik Mısır dönemine ait olduğu tespit edilen bir günlükte, piramitlerin yapımında kullanılan taş blokların 800 km uzaklıkta bulunan mevkiden alınarak, Nil nehri üzerinden açılan bir kanal yardımıyla su üzerinden getirildiği yer almış ve böylece yapılışı ile ilgili sır perdelerinden biri aralanmıştır.

Bir başka yanlış inanış ise bulunan hiyerogliflerin Eski Mısır medeniyeti tarafından icat edildiğidir. Günümüz tarihçileri ise hiyerogliflerin Mısır’a, Batı Asya’dan gelen işgalci güçler tarafından getirildiğini düşünmektedir.


Antik Mısır’da Seti I tapınağında yer alan uçak, helikopter ve denizaltı benzeri duvar çizimleri, UFO teorisyenlerini heyecanlandıran ve hakkında pek çok senaryo üretilen eserlerdir. Bunlardan Abydos helikopteri ismi verilen resimden yola çıkarak söylenen teoriye göre, Eski Mısır’ın UFO ve uzaylılar ile irtibat halinde bulunduğu, Piramitlerin yapımında yardımcı olan uzaylıların, daha pek çok teknolojiyi Mısır medeniyeti ile buluşturduğu üretilen senaryolar içerisindedir.
antik
Resimler üst Üste Binen Yazılardan İbaret
Yakın dönemde ortaya çıkan araştırmalar sonucunda, Seti I tapınağında bunun resimlerin sadece Palimpsest adı verilen, iki yazının birbiri üstüne binmesi durumundan başka bir şey olmadığıdır. Astrobril.nl isimli sitenin araştırmasına göre, bu yazı metodunda kullanılan ilk resmin Seti I zamanında yapıldığı, onun ardından gelen oğlu Ramses II. Üstüne devam ettirmesi ile bugünkü uçak ve denizaltı benzeri şekiller ortaya çıkmıştır. Seti I (MÖ.1296-1279) tapınağın yapımına başlar, ancak tamamlanmadan ölür ve oğlu Ramses II tapınağın yapımına devam eder. Günümüz araştırmacılarınında hayal güçlerini katarak bezemesi üzerine, UFO ve Antik Mısır medeniyeti en popüler komplo teorilerinden biri haline gelmiştir. Yapılan teorilerdeki kuşkusuz en büyük pay “Tanrıların Arabaları” isimli ünlü kitabın yazarı Eric von Daniken olmuştur.
elektirik
elektirik
Dendera Lambası
Daniken’in diğer bir popüler iddiası da Hathor tapınağında bulunan resimde (Bu çizim Dendera Lambası olarak adlandırılmaktadır.) yer alan şeklin modern ampul olduğu ve bundan yola çıkarak Antik Mısır’da elektrik enerjisi kullanıldığıdır. Ancak gerçekte Dendera lambası, Lotus çiçeği ve çiçeğin içindeki yılandan oluşur. Bu resimde yılan, tanrı Harsomtus’tur. Mısır arkeologları ve Mısır bilim adamları bu resmin Mısır mitolojisinin birer sembolü olmasından öte bir şey olmadığını söylemişlerdir. Dahası Eski Mısır’da aydınlanmak için elektrik kullanıldığını gösteren herhangi bir kablo yada sistem bulunmamıştır. Ayrıca, Antik Mısırda bulunan pek çok yapıda, aydınlatılması için kullanılan meşalelerden dolayı oluşan siyah lekeleri görmek mümkündür.

Antik Mısır’da yanlış bilinen bir başka gerçek ise firavunların öldükten sonra hizmetçileri ile birlikte gömülmesi olmuştur. Ancak yapılan incelemelerde sadece ilk dönemde iki adet firavunun bu yöntemi kullandığı, daha sonra gelen firavunların ise görev yapan hizmetçileriyle gömülmek yerine, Shabti ismi verilen yapay heykelcikler ile gömüldüğü yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Antik Mısır’ın gizemli dünyasının aralanması, Napolyon’ un Mısır işgali sırasında ortaya çıkarılan Rosetta Taşı üzerinde bulunan yazının araştırılması üzerine gerçekleşmeye başlamıştır.
Spekülasyon,ortada bulunan ve görülen gerçeklere rağmen, bazı topluluklara daima daha ilgi çekici gelmiştir. Bunlara,yazdıklarının daha çok okunması yada popüler olma hevesleri de eklenince,Antik Mısır medeniyetiyle ilgili sonu gelmeyen pek çok iddia günümüzde yer almaya devam etmektedir. Mısırlıların aslında uzaylı olduğundan tutun, Atlantis yada Mu kıtasından geldiğine dair türlü haberler yer alsa da yanlış bilinen gerçekler, detaylı olarak incelendiğinde ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu sonucu açıkça görülebilmektedir. Eğer iddia edildiği gibi Eski Mısır medeniyetine uzaylı yardımı olsaydı, bu medeniyetin ileriki kuşaklara bilgi aktarmak için yanlış yorumlanabilecek birkaç resimden ziyade, daha kapsamlı bilgiler bırakabileceği muhakkaktır.

Yararlanılan Kaynaklar
Ancient near
Evrimağacı.org
Astrobril.nl
Flickr (Don McCrady)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.