Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Doğal corona virüs bağışıklığı, yeniden enfeksiyona karşı en az beş ay boyunca yüzde 94 koruma sağlıyor

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
İngiltere’de 20 bini aşkın sağlık çalışanını incelendiği bir çalışma, Covid-19’a yakalanmanın en az beş ay boyunca yeniden enfeksiyona karşı yüzde 94 koruma sağladığını ortaya koydu. Bilim insanları doğal bağışıklık ile üretilen antikorların Pfizer/BioNTech aşısı ile aynı düzeyde koruma sağladığını, ancak Oxford/AstraZeneca aşısından çok daha üstün olduğunu söyledi. Bununla birlikte, çalışmada asemptomatik vakaların virüsü aylar sonra hala başkalarına bulaştırabildiği görüldü.
İngiltere Halk Sağlığı (PHE) tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, yeni tip corona virüse (Covid-19)  ile daha önce yakalanan kişiler, Oxford aşısı yaptıranlara göre beş ay sonra yeniden enfeksiyona karşı daha fazla,  Pfizer/BioNTech aşısı yaptıranlarla ise aynı düzeyde bağışıklık kazanıyor.

PHE'nin İngiltere genelinde 20 binden  fazla sağlık çalışanını inceleyen SIREN çalışmasından elde edilen veriler, kaç kişinin Covid-19’a birden fazla yakalandığını inceledi. Antikor testleri veya semptomlara dayalı klinik değerlendirme yoluyla 2020'nin başlarında toplam 6 bin 614 sağlık çalışanın Covid-19’a yakalandığı tespit edildi, bunların sadece 44’ü daha sonra yeniden corona virüs ile enfekte oldu. 44 yeniden enfekte olmuş kişiden oluşan gruptan sadece 15 kişi semptom geliştirdi.

DOĞAL CORONA VİRÜS BAĞIŞIKLIĞINA İLİŞKİN YAPILAN EN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Bununla birlikte çalışma doğal bağışıklık tekrar Covid-19’a karşı koruyuculuğu üzerine yapılan ilk kapsamlı araştırma niteliğine sahip. Araştırmacılar, önceki corona virüs enfeksiyonu ile meydana gelen antikorların, Covid-19’a karşı yüzde 94 oranında koruma sağladığını açıkladı. Ayrıca, bu antikorların varlığının semptom ve ciddi hastalık geliştirme olasılığını azalttığı ifade edildi. 


Öte yandan, çalışmayı gerçekleştiren ekip, Haziran ve Kasım ayları arasında herhangi bir enfeksiyonu izlemek için katılımcılara aylık antikor testleri ve haftalık PCR testi uyguladı. Bu metodoloji, araştırmacıların semptomları olan enfekte insanları ve asemptomatik olanları tespit etmelerine izin verdi.

"ÖNCEKİ ENFEKSİYON YENİDEN HASTALIĞA KARŞI YÜZDE 94 KORUMA SAĞLIYOR"

Çalışmanın baş yazarı Profesör Susan Hopkins, bu yöntemin yalnızca semptomatik vakalara dayanan aşı testlerinde kullanılandan daha katı olduğunu söyledi. Susan ayrıca Pfize /BioNTech aşısının yüzde 95 etkinlik oranının, asemptomatik enfeksiyonları hesaba katmadığı için şişirilebileceğini açıkladı.

Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Eleanor Riley, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu çalışmadan alınan mesaj, birincil Covid-19 enfeksiyonun, semptomatik yeniden enfeksiyona karşı en az beş ay boyunca yüzde 94 koruma sağlamasıdır. Bu, doğal enfeksiyonun Covid-19'a karşı aşılamayla elde edilene çok benzeyen kısa vadeli koruma sağladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. 

OXFORD/ASTAZENECA'DAN ÇOK DAHA ÜSTÜN

Bununla birlikte Profesör Hopkins düzenlediği bir basın toplantısında, önceki enfeksiyonun koruyucu etkisinin Pfizer/BioNtech aşısı kadar güçlü olduğunu  söyledi. Ancak, hopkins, doğal bağışıklığın ortalama olarak yüzde 70 etkinlik gösteren Oxford/AstraZeneca aşısından çok daha güçlü olduğunu açıkladı.


Hopkins, “Çalışmamız doğal bağışıklığa dair şimdiye kadar ki en net resmi ortaya koydu. Artık corona virüse yakalanan ve antikor geliştirenlerin çoğunun yeniden enfeksiyondan korunduğunu biliyoruz, ancak bunun ne kadar sürdüğünü net olarak  bilmiyoruz” değerlendirmesini yaparak, SIREN denemesinin “2 ay boyunca devam edeceğini sözlerine ekledi. Bilim insanları, yakın zamanda yeni corona virüsü mutasyonlarının yeniden bulaşma oranlarını nasıl etkilediğini ve doğal bağışıklığın bir zaman sınırı olup olmadığını ortaya çıkaracak daha fazla veri yayınlayacak.

AŞI YAPTIRMAK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Diğer taraftan bilim insanları, verilerin doğal bağışıklığın yüksek bir kouyuculuğa sahip olduğunu göstermesine rağmen,  aşı olmaktan kaçınmamalarını, çünkü Covid-19'un bazı insanlar için ölümcül olduğu konusunda uyardı. Hopkins, corona virüse yakalanmanın daha önce kronik hastalığı olmayan genç insanlar için bile ölümcül sonuçları olabileceğini ifade etti. Ayrıca uzun süreli Covid'in etkilerine de dikkat çeken Hopkins, gittkçe artan sayıdaki insanın hastalıktan 6 ay sonra bile, aşırı yorgunluk, beyin sisi, kalp çarptıntısı gibi semptomlardan muzdarip olduğunu açıkladı. 

ASEMPTOMATİK VAKALAR VİRÜSÜ BEŞ AYIN ARDINDAN YAYMAYA DEVAM EDİYOR

Öte yandan araştırmacılar, corona virüs testi pozitif olan ancak asemptomatik olan kişilerde , yüksek viral yük buldular, bu da onların  kendilerini hasta hissetmemelerine rağmen hastalığı diğer insanlara bulaştırabileceklerini gösteriyor. Ancak Profesör Riley, yeniden enfeksiyonun çok kadar nadir olduğunu ve daha önce enfekte olmuş kişilerin 'virüsü başkalarına bulaştırma olasılığının oldukça düşük olduğunu'  belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu, pandeminin uzun vadeli sonuçları  açısından iyi bir haber. Bununla birlikte, asemptomatik yeniden enfeksiyonlar sıfır değildir, bu nedenle, daha önce virüse sahip olduğunuz için bulaşıcı olamayacağınızı varsayamazsınız Bu veriler, herkesin kendisini başkaları için potansiyel bir enfeksiyon kaynağı olarak görmesi ve buna göre davranması gerektiği mesajını pekiştiriyor.”

https://www.ntv.com.tr/saglik/dogal-corona-virus-bagisikligi-yeniden-enfeksiyona-karsi-oxford-astrazeneca-asisindan-daha-etkili,FYzdaDz3R0y_cH_8QUb6Zw

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.