Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Samanın tonu 1000 lira iken Dev Kral otunun tonu 10 lira! Hayvancılık İçin Çare Olabilir mi?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Dünyanın En Kral Otu Maralfalfa Tüm Türkiye'ye Yayıldı Sıra Hayvanların Yemesinde #maralfalfa

Tarımsal araştırmalara yönelik çok sayıda kitabı olan Ziraat Yüksek Mühendisi Oğuz Güler, Akit’e yaptığı açıklamada, rafta yeşil yem tekniğine ağırlık verilmesi ve dönümde 100 ton ürün veren, “Dev kral otu” denilen Maralfalfa yem bitkisinin, tarıma elverişsiz yerlere ekilerek hayvancılıkta çığır açılabileceğini söyledi. Güler, özellikle rafta yeşil yem üretiminin tam kapasiteye ulaşması ile tarımsal üretimde kullanılan sudan yüzde 95 oranında tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekerek, bunun da dünyada açlık ve susuzluk sorununun çözümünde önemli ölçüde etkili olacağını söyledi.
Torbalı’da hayvancılıkta kaba yem olarak kullanılan ve dev kral otu olarak da adlandırılan ‘Maralfalfa’ bitkisinin ilk deneme ekimi umut verdi. Yunus Durmaz tarafından Pancar’da deneme amaçlı ekilen, ‘Hayvancılığın kurtuluşu’ olarak adlandırılan bu bitki yem maliyetini ciddi oranda düşürecek. Bir kez ekildikten sonra 7 ila 15 yıl boyunca hasat edilebilen ve boyu 90 günde 3-4 metreye ulaşan Maralfafa'nın bölgeye uyum sağlaması halinde hayvancılıkta ve tarım sektöründe yeni bir başlangıç olacağı değerlendiriliyor.


90 GÜNDE 4 METREYE ULAŞTI

Hindistan kökenli bir yem bitkisi olan Maralfalfa'nın, mısır ekiminin yapılabildiği yerlerde yetişebildiğini ifade eden genç girişimci Yunus Durmaz, “Silajlık bir bitki olan Maralfalfa'yı Torbalı’da ilk kez deniyoruz. Pancar’daki arazimizde deneme amaçlı bir ekim yaptık. 90 günde 3-4 metreye ulaştı. Kardeşlenme sayısı 15’e ulaştı. Sadece hayvan gübresi ve su verdik. Tohumu olmadığı için çelik dikimi yapılabiliyor. Önümüzdeki yıl buradan elde ettiğim çelikler çok daha geniş bir alana ekim yapacağım. Son yaptığımız kontrollerde hastalık ve zararlı belirtilerinin olmadığını gözlemledik” dedi.


BESİN DEĞERLERİ ÇOK YÜKSEK

Maralfafa'nın Torbalı toprakları ile uyum sağlaması halinde hayvancılık ve tarım sektörü için çok büyük bir katkısının olacağını düşündüklerini anlatan genç girişimci, “Maralfalfa, silajlık bir bitki. Maralfalfa mısır, sudan otu, şeker sorgumu gibi bitki yetiştiriciliğinin yapıldığı her iklimde yetişir. Çünkü aynı familyadan bir bitkidir. Maralfalfa ideal iklim şartlarında dikildiğinde 7 ila 15 yıl boyunca hasat edilebilir. Bu çerçevede ortalama ekonomik ömrü 10 yıl olarak tahmin edilmektedir. Maralfalfa genel olarak 60 ila 90 gün arasında bir hasada gelen bir bitkidir. 90-100 günde 5 metre boya ulaşır. Bu erginliğe ulaşan Maralfalfa'nın besin değerleri ortalama olarak yüzde 35 kuru madde, yüzde 16 sindirilebilir ham protein, yüzde 12 karbonhidrat, yüzde 3 civarı ham yağ içeriğine sahiptir.”

Yeşil yem mucizesi
Güler şöyle devam etti: “Türkiye 78.5 milyon hektardır. Bunun 24 milyon hektarı tarım alanıdır. Bize 5.1 milyon hektar ilave tarım alanı lazım, çünkü 5 ana ürünü dışarıdan almaktayız ekecek yer olmadığından. Ara malı buğday için 3,.5 milyon hektar düşünce, rafta yeşil yem (RAYEY) ve Kral otunun oluşturacağı tarla kazanımları da çıkınca yaklaşık 1 milyon hektar ek alan yeterli. Kral otu ve Yeşil yem hayvancılıkta gerekli ama ekonomide son şansımız.

Az su ile çok verim
Az su ile çok ürün alacağımız acil yollar bulmalıyız. Maralfalfa-Kral otu dönümde yılda 100 ton ürün verir. Tonu 2-5 TL’ye mal olurken mısır silajı kadar su istemez. Yeşil yem 20 milyon ton üretilse göllerimizin yüzde 70’ini kurtarabiliriz. Biz de 2.3 milyon hektar alanda yem bitkisi ekilir. Rafta yeşil yem üreterek 400 bin, Kral otu ekerek 300 bin hektar tarla boşa çıkar. Bu 2 bitki ile yem sorunu kalmaz ve giderler düşer ve enflasyonu azaltır.”


DEV KRAL OTU VE RAFTA YEŞİL YEM

Çünkü Kanada’nın kuzeyinde sıcaklıkların 50 dereceye ulaşması ile 1.000’den fazla insan ölümü bunun ciddi emaresi. Sera gazı için ciddi önlemler almaya çok az zaman kaldığı ortada. 20.10.2021 tarihli müracaatım sonucunda tarafıma sunulan AÜ. Ziraat Fakültesi Tarla bitkileri yem raporuna göre bilinen bu 2 yem bitkisinin çok ciddi verimleri bilimsel raporla doğrulandı. Aşağıdaki yaklaşımım olan tezimi bu rapor TAM doğrular nitelikte olup LİTERATÜR bilgileri ile yazdığım öngörülerimi doğrulayan görüşlerime bu rapor ve literatürler en büyük destek ve dayanak oldu. Konya ovası Obrukları ve göllerde su çekilmeleri Dev Kralotu ve Rafta yeşil yem gibi 2 çok verimli yem ile çok rahat aşılacağı anlaşılıyor…

Küresel ısınmaya bu 2 yem çok büyük başarılar sağlarken yem çeşitliliği ve verimliliği açısından kurak yerler de yetiştirmek için 3. bir bitki olan Lenox’tan (Yemlik Kanola) da 2-3 satır bahsederek bu bitkininde öne çıkmasını bu makalede sizlere aktarmalıyım. Aslında 3 mucize yem bitkisi demeliydim ama Mısır silajının %70-80 yerini alması gereken dev Kralotu, Rafta yeşil yem ve kıraçta yani iç Anadolu’da da çok verimli olan Lenox yem bitkisini ciddiye almak gerek.

Bu arada Lenox isimli bir bitkininde sulamaksızın iç bölgelerde 6-8 ton yaş ot verim ile yoncadan bile daha verimli ve kaliteli olmakla birlikte, sulanır yerler de ise 15 tonlara varan verim ile şimdilik bu yönü ile bilgilendirerek bu mucize 2 otun durumuna bir bakalım. 

İki adet çok ucuz YEM Maralfalfa’nın 1 ton maliyeti çelikler hariç min. 10 TL, Rafta yeşil yemin tonu 500 TL. Oysa Samanın tonu 1.000 TL’yi çok az geçen fiyatlarla satılmakta) Çok ciddi verimi yüzünden kaba yem üretimi çok artacağı için tüm dünyada Mera’ya ihtiyaç azalacak. Bilim dünyası verimi çok artan çeşitler bulmadıkça 2050 yılına kadar Meraları zaten azaltarak buralara tarımsal ürün ekecekler. Hatta 30 yıl içinde gıda açığı yüzünden dünya meralarının %50’sine tarımsal ürünlere ayrılırsa şaşırmamak gerek. Meraların çoğu kısmen eski hali olan ormanlara dönüşmesi ile bu 2 yem üretirken (%20+18= %38 devreye girmesi ile) tarımda tasarruf edilen 250 milyar tondan fazla iyi SU kazanılabilecek. Bu dünyada DEVRİM niteliğinde bir tasarruf olup Afrika'nın su ihtiyacının çok fazlası demek. Bitkilerin su ayak izi hesabı ise tamamen yanlış. Bu yanlış hesap sadece tahılların üretiminde bile tüm dünya iyi suyunun yarısını geçmektedir. Tarımda su ayak izi komedisinde belirtilen rakamların %10’u bile 1 kg taze ürün elde etmeye yeterli. 

Su tasarrufu çok önemli bu net. Ayrıca Dev Kralotu çok iyi bir katı ve sıvı yakıt olduğu ve Karbon salınımda NÖTÜR olması yüzünden bu durum çok önemli. Bu 2 verimli bitki ayrıca ciddi miktarda tarla boşalttığı için tüm dünyada gıda açığı ve küresel ısınmayı bitiren mucize olduğu görülecek. Bilim dünyası küresel ısınma için Ağaçlandırma/Orman gerek ama bunun için kolaycı büyük alanların olmadığını, tarım alanlarını ormanlaştırmanın gıda açığını arttıracağı için doğru olmadığı biliniyor. Biz bu büyük alanlar için şimdilik meralara el atmak zorundayız.


İşte bu 2 yem bitkisi: 
1- Hayvancılık yapanların %70 olan yem giderleri bu 2 ucuz yem ile masrafları %40’a düşeceğinden yem sanayicileri bu 2 yemden birazrahatsız olacaklar. Oysa ucuz 2 yem yüzünden artan hayvan sayısı ile sanayi yem üretimi ve satışıda elbet artacak. Önce biraz azalan yem satışları bol ve ucuz kaba yemin hayvan sayısını arttırması ile satışlar yükselecektir. Ayrıca bizim 4 yeme ilave 2 ayrı ucuz yeni yemle yem çeşidini arttırmamız doğru hamledir.

2- Çok ucuz maliyetli bu 2 yem ucuz et, süt, yumurta demek. Bu tüm dünya için enflasyonları kısmen aşağı çekme yoludur.

3- Öngörüm Rafta yeşil yem-RAYEY kuru maddesi az olsa daoptimum başarıya ulaşılırsa %95 su tasarrufu yaptığı için (Mooney J. -2005,Karaşahin M. 2014) 190 milyar ton su daha az harcanarak yem üretileceğinden Rafta yeşil yem üretimi %20 devreye girince DÜNYADA tarımda kullanılan tatlı su kaynaklarında%14 su tasarruf edilebilir. Bu durum dünya için DEVRİM denecek bir durum. Ayrıca mısır silajının göre Maralfalfa yani DEKO bire-on verimli(Kukkonen-2009). Ton başına verimde mısır silajının %30’u kadar su ve gübre tükettiği bilinmektedir. DEKO'nun mısır silajına göre Adana Ceyhan’da yetiştirici bilgileri ve benim bölgede ki rakamsal notlar ile oluşan gözlemlerimden de bu durum zaten çok kolayca anlaşılmakta.

4- Bu çok önemli bir su tasarruf olup Avrupa'nın su ihtiyacından fazladır. Özellikle RAYEY, yem üretiminde dünyada %20 devreye girerse ucuz yem oluşu yüzünden zaten üretimi artar. DEKO’nun dünya literatürde bilimsel verileri yok denecek kadar az. Elimizde ciddi bilimsel veri olmadığı için DEKO konusunda bilim çevrelerinin dünyada ciddi veri taraması ve gözlem yapmaları gerek. DEKO-C4 bitkisi olarak enerjide fosil yakıtlarının yerine geçecek birçok artısı da var. 

5- Bu 2 bitkiden RAYEY %100 (Money 2005), Dev Kralotu-DEKO %90 tarla boşattığından (Kukkonen-2009), boşalan tarlalara özellikle Soya, tane Mısır, Pamuk, Buğday, Arpa vs ekilerek gıda eksikliği ve açlıkla mücadelede dünyada büyük mesafeler alınabilir. Ayrıca DEKO mısır silajına göre Dekarakuru madde bakımından 5 kat daha fazladır.

6- İkisi de birim alanda çok verimli ve fazla üretilebildiği için meralara ihtiyaç azalacak. Meralar Ormana dönüşünce bu ormanlarda ki ağaçlar çok ciddi karbon depoladığından ağaçlandırma ile 5 yıllık süre iyi kullanılır ve Karbon sorunu için tam etkili önleme başlamış oluruz. Avustralya’da 2005 yılında araştırmasını tamamlayan J. Mooney (2005) 54 m2tesiste 300 dekar meraya eşdeğer yem üretimi yapıldığını ispatlamış. Ama 54 m2 orantısı 1.000 m2 emsale göre 5.555 dekara eşit meraya eşdeğer yem üretimi çok ciddi bir katsayı. Ama ben bunu ülkelerin mera verimine göre ort. en az 6.000 kat olduğunu düşünmekteyim. Bu çerçevede Birleşmiş Milletlerde bir fon var ama daha detaylısı kurulacak bir fonaülkelerin sera zararı oranında para katkısı ile biriken para diğer ülkelere dağıtılarak hızlı ağaçlandırma bu fondan olmalı. Ağaçlandırmalar o ülke mera verimine göre esnek olabilir. Fide üretimi ve ağaç dikimi zor deniyorsa; Para her kapıyı açar ve bu yapılırken ciddi katma değer ve istihdam oluşturarak dünya ekonomisini canlandıracağı ortada. 

7- Ağaçlandırma yağmur rejimini düzelterek artırır. Gölge ve yağmur serinlik oluşturduğundan ısınmayı azaltan etmendir. Yağmur orman altı yem üretimini arttıracağından meralardan daha fazla verimlidir. 

8- Ormanlar oksijen artışına sebep olduğundan atmosferde oksijen artışı diğer gazların azalması, tozları emmesi ve oksijenin hayat verme özelliğinden dolayı ekolojide giderek artan canlılığı sağlayacaktır... 


Küresel ısınma 2020 de 1,1 santigrat dereceye ulaştı. Artışın sera gazları artışından olduğu ortada. Bu durumun çoğu insan faaliyetlerinden kaynaklandığı düşünülüyor. Küresel ısınma artışını 2050'ye varmadan 1,5o santigradın (C) altında tutmak isteniyor ama bunu başarmak ancak ağaçlandırma ile olacağı kesin. Sera gazı bu yükselişle, sıcaklık artışının 2060'ta 3o geçeceği öngörülüyor ve 3o'ye ulaşılsa bile birçok şehir suya gömülecek, kıyı ve ovaları sular basacak. Bu felaketler ekolojiyi kötü etkileyip tarım üretimi %60 düşecektir. 

Küresel ısınma 1,5 o C'ı aşması, ekosistemi, insan ve canlı hayatını ciddi risklere götürecektir. Oysa bu arada 2050 yılına kadar gıda üretiminin %60 artması gerek. Demek ki çok üretim için ola ki ovaları su basmazsa dünya kara alanı aynı olduğundan bitki verimlerini bilim dünyası çok arttırması gerek. Böyle olunca %60 artış için bitkisel üretimde az CO2 değil optimum CO2 dengesine ihtiyaç var. Yani CO2'in doğru olan fazlası bitkisel üretimin artması için gereklidir.

Adana'da Deko’nun dekara verim 50 tonu geçse de verimi şimdilik dekara 40 tona göre ele aldığımızdan maliyeti 1 $’dan az. Tüm dünyada verimin 30-80 ton arasında olduğunu bilmekte fayda var (AÜZF 2021 raporu). Mısır silajına göre her ülkede bu maliyet hep mısır silajının %15'i kadardır. DEKO kışın toprak sıcaklığının ilk ekildiği aylar – 30C’a düşmemeli. Diğer yıllar toprak ısının -8 dereceye inmediği her yer ve yükseklikte yetişebilir. 


100 DEKAR MISIR SİLAJI YERİNE 15-20 DEKAR DEKO EKMEK AYNI MİKTAR OT ALMAYI SAĞLIYOR

Böyle olunca DEKO soğuk yerlerde yetişemez. Yem çeşitliliği ve imkân açısından çok çeşitli yem yedirmek her zaman doğrudur. 100 dekar Mısır silajı yerine 15-20 dekar DEKO ekmek aynı miktar ot almayı sağlamakta. Kalan 80 dekara tane mısır, soya veya başka ürün ekmek şart. Soya besin değeri çok yüksek bir kesif yem ve besicilikte çok önemli. Soya, yem bezelyesi ve Fiğ ME yönü ile hayvancılık için çok önemlidir. Çok su isteyen Mısır silajının yerine Mısır silajının yerini %70 DEKO’nun alması ucuz ve kaliteli bir yem olduğundan kaçınılmaz bir sonuç. Bu arada DEKO’nun Karbon salınımında Nötür bir C-4 bitkisi olduğunu unutmayın. NÖTÜR yönü ile de enerjide mucize bir yanı var. 

KRİTİK EŞİĞE 4-5 YIL KALDI 

Atmosferin fosil yakıtlar ve sanayi yüzünden kirlenmesi dünya için en büyük tehdit olmasının önüne geçmek için bu yazımın gösterdiği yolda ilerlemezsek kritik eşiğe bence sadece 4-5 yıl kaldı. Kuraklık, seller, kasırgaların artması, buzulların erimesi ile deniz seviyelerinde yükselme gibi olumsuz sonuçlar zaten kaçınılmaz olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum tabiat, hayvanlar ve eko sistemin yanı sıra insan topluluklarınıda ciddi derecede etkiliyor. Birçok ada, kıyı ve ova yok olacak. Gıda üretimi ve temini azalacak. Sera etkisinin %80’ine yol açan 17 ülkenin 2020 verilerine göre kömür, doğal gaz, benzin ve diğer fosil yakıtları kullanarak endüstriyel ve geri dönüştürülemeyen atıkların yakılmasıyla oluşan küresel ısınma zararın %28’i Çin, %15’i ABD, %7'si Hindistan, %5’i Rusya, %3'ü Japonya, %2'şer ile Almanya, İran, Suudi Arabistan, G. Kore, Kanada ve Endonezya uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Oysa 27 AB ülkesinin sera gazı salınımının zararı ise %7,5 tur. Ayrıca 90 uluslararası firmanın sera kirliliğinin %60’ını oluşturduğu unutmayalım.


SU TASARRUFU YAPARAK ÇOK UCUZ HAYVAN YEMİ ÜRETMEK GIDA FİYATLARINI DÜŞÜRECEK

Dünyada çok ciddi su tasarrufu yapmak, çok ucuz hayvan yemi üretirken bu üretimle milyonlarca hektar tarla boşaltıp bu yerlere ilave farklı ürünler ekerek açlıkla mücadele noktasında ucuz ve bol gıdaya ulaşabiliriz. Karbon depolamada şimdilik en doğru yol olan ağaçlandırmanın yerini meralardan bulacağız. Önerdiğim yolla ilk etapta verimi düşük olan Mera kısımlarının ağaçlandırılması ile orman vasfı azalmış yerleri ağaçlandırmayı arttırmak sureti ile Karbon deposu olan ağaçlandırma tezimin haklılığını herkes kolayca anlayacaktır. Diyeceksiniz ki bunlar biliniyor.

MERA İHTİYACI AZALACAK 

Biz bu bilinenden giden farklı bağlantı halkalarını birleştirerek oluşan yeni olgudan çok fazla fayda buldum. Zaten ağaçların ciddi Karbon depoladığı bilinse de ormanları milyarlarca hektar artıracak alanları hangi yol ve yöntemler ile bulup, bunun yanında ciddi su tasarrufu yaptıktan sonra gıda açığının kapamayı çözümleyeceğimiz bu yol bilinmiyor ve diğer artılarıyla birleştirilmiyordu. 3,4 milyar ha olan dünya Meraları, artan yem üretimi ile mera ihtiyacı azalınca buranın %30’unu ağaçlandırıp onların Karbon depolama olgusundan faydalanmak zorundayız.

HAYVANLARIN MERA İHTİYACI BU 2 VERİMLİ YEM TAKVİYELİ ROTASYON OTLAMASI İLE AŞILABİLİR

Çok iyi meralar tabi ki korunmalı. Hayvanların Mera ihtiyacı bu 2 verimli yem takviyeli rotasyon otlaması ile aşılabilir. Ama dünyada ülkelere ve salınımlarına göre verimsiz diye bilinen meraları ağaçlandırınca orman altı ot veriminin çok daha artacağı bilimsel olarak ispatlıdır. Bu arada Rafta yeşil yem kuru madde yönü ile yetersiz olsa da bu bitkiye hayvanların ilacı demek gerek. Kuru maddesi az ama hayvan sağlığına etkisi bilimsel yönde ispatlı ve diğer yemleri sindirimini %10-20 arttırması önemli. Kuru madde az olsa da %98 sindirildiğinden BB’a 10-15 kg bile yedirilebilir ve tabi antibiyotiktir. 

MISIR DEKO'DAN 3 KAT FAZLA SU TÜKETİYOR

Mera alanlarının faydalı azalması ekolojide sorun oluşturmaz. Meralar genelde kendi halinde ot yetişen yerlerdir. Orman florası meralardan 10 kat daha verimli. Orman altı örtüye göre çok verimli fazla ot olur. Ağaçları arttırarak orman ekolojisi ile yağmur rejimini arttıran, ortamı serinletmesi ile ağaçların toz emme, ot çeşitliliği ve havaya ciddi miktarda oksijen salmasıyla faydaları meralardan çok, çok fazladır. Bir konuda fayda %51 ise öncelik 1 puan fazladan yanadır. Ormanlaştırma ekoloji yönü ile meralara göre %90 daha faydalıdır. DEKO ile ilgili aradığımız yeterli veri maalesef az. Silajlık Mısır besi işinde geçmişte öne çıksa da Deko’dan 3 kat fazla su tüketiyor ve verimide bölgelere göre DEKO’nun %10-15’i kadar (Geren ve ark. 2013a ve 2013b, Kukkonen-2009).

DEV KRAL OTU (DEKO)'NUN KÖKÜ ÇOK DERİNLERE İNEBİLİYOR

DEKO kökünü çok derinlere inmesi yüzünden su ve kalıntı gübreden faydalanması daha fazla. Deko geçmişte toprakta artan gübreyi 15-20 metre derine inen kökleri ile gübreleri topraktan suya karışmadan emmede çok faydalanır. Daha da önemlisi DEKO ve Rayey yetişirken Karbon emmeye müspet etkisinide anlayan olmamış. Buzağıların sütten kaba yeme geçtiği günlerde 2 öğün yüksek oranlı yeşil yem yedirilince gübresiz yetişip organik yem olması yüzünden olsa gerek buzağıların bağırsakların da ki tüm parazitleri atmasını sağlayan önemli bir yanı var.

2 KABA YEMİN KÜRESEL ISINMAYA ÇARE OLDUĞUNU MAALESEF GÖREN OLMAMIŞ

Bu 2 kaba yemin küresel ısınmayı çare olduğunu de maalesef gören olmamış. Bilinen verilere göre atmosfere yılda yaklaşık 48-50 milyar ton karbondioksit (CO2) salınıyor. Her yıl fazladan salına bu karbonu emmek ve her yıl ilave 50 milyar ton karbonu yani toplamda yılda 100 milyar ton salınımı emmek için 20 yaşında 1 orman ağacı ortalama yılda 50 kg CO2 emme hesabına göre ilave 2 trilyon civarı ağaç dikmek yeterli diyen ciddi bilimsel araştırmalar var. Madem ısınmayı 1,50 de tutmak planlanıyor o zaman 1,1 milyar hektar mera alanına 1,1 milyar ağaç ve 900 milyon hektar ormanlardan var denen atıl alanları da katarak 2 milyar hektar alana 2 trilyon ağaç dikmeyi başarmak güç değil.

2 TRİLYON AĞAÇ DİKEREK KÜRESEL ISINMA KADEMELİ OLARAK DURDURULABİLİYOR

Dünyanın karasal alanlar 149 milyon km2 yani 14,9 milyar hektardır. Dünyada Orman alanı Science dergisine göre 4,4 milyar hektar ve bu alanda 3,1 trilyon ağaç var. Bu alan içinden verimsiz olan alanlar çıkılmış ve 3 trilyon ağaç verisinde Science'ye göre 3,5 milyar hektar (ha) uygun orman alanı olduğunu doğru veri olarak yayınlamışlar. Bu 4,4 milyar hektar orman alanın 900 milyon hektar verimsiz orman alanı varsa bu alanların acilen ağaçlandırılması BM’ce ele alınmalıdır. Akademik bilim dergisi Science'da 2 trilyon ağaç dikerek küresel ısınmayı kademeli olarak, 2050 yılına kadar 30 yılda sıcaklık artışını 1,5 derce santigratta durdurma imkânı var denmiş. Science’de yayımlanan bu Zürih Üniversitesinin araştırması ciddi tartışmalara yol açmış.


RAFTA YEŞİL YEM (RAYEY) İNEKLERDE GAZ YAPMIYOR

Bu fidanlar yetişene kadar Karbon artışı ve emilim de ki artışlar ne düzeyde azaltılacak. Bu arada bizim tezimiz olan çok verimli 2 ottan RAYEY’in buğdaygil olması yüzünden ineklerde gaz yapmadığı ispatlıdır. Arpa yeşil yemi metan gazı salmadığı gibi diğer yenen yemlerin sindirimini %10-20 artırarak sera gazını azaltmaya katkısı çok fazla olur. 1,5 milyar ineğin sera gazı olan Metan’ın şuan ki atmosferde birikmiş etkisi %11 olduğu için özellikle bu zararlı gazın etkisi giderek azalacaktır. Buğdaygil yemlerinin dışkısı metan salmadığı için kokmaz (bu bilgi Bill Gates ekibinin çalışmasından). Bu arada Saçlı Meşe ve Akça ağaç 30 yılda 4-5 ton arası Karbon depolarken şehir içi ağaçların yılda 10-15 kg Karbon (C) depoladığını unutmamak gerek. Atmosferde 1 trilyon ton karbon var ve bunun %40-50'sini yeni dikilen ağaçlara depolatmak gerek. Bu bağlamda çam değil özellikle bölgelerine göre hızlı gelişen ağaçlar ile (Paulownia, Kiri vs) dikerek 8-10 yılda doku kültürü ile sorunu aşma yolu vardır.

2 MİLYAR HEKTAR ORMAN OLACAK ALAN DÜNYA İÇİN YETERLİ 

Bu arada uygun yamaçlara, özellikle çöllere güneş panellerini hızla yapmak, Şarjlı araçlar, Nükleer santraller, Rüzgâr enerjisi, çatılara paneller koymak, C4 bitkilerinin yakıt ve yanma imkânlarından faydalanmak vs. ile fosil yakıtlardan olan enerjiyi azaltarak fazladan oluşan salınımı ağaçların gelişimine paralel şimdilik atmosferde ki 1 trilyon ton olan Karbon fazlalığını 600 milyar tona çekme hedefine yürünmeli. CO2 bitkisel üretim için bir miktar atmosfer de fazladan zaten olmalı. Hollanda da sera üretimi yapanlar emilen CO2'leri vererek üretim artışının sağlandığı bilinmektedir. Ayrıca önlemlerin artması ile 2020 rakamlarına göre 400 milyar tonu ek önlemlerle karbon emerek yılda 38-40 milyar tona indirip giderek azaltılan ve atmosferde fazla dediğimiz 400 milyar ton CO2'i emmek için 2 milyar hektar orman olacak alan dünya için yeterli. Bu yer Secience’e göre 900 milyon hektarı vasfını yitirmiş orman yeri olarak var. 1,1 milyar hektarı da bu verimli 2 yemle mera ihtiyacının azaltması ile arazi bulunabileceği ortada.

KALİTELİ KABA YEM ÜRETİMİ YÜZLERCE KAT ARTACAK

Yeşil yemin kaba yem olarak üretilmesi ile 1,5 milyar inek'ten oluşan %11 sera gazı, Rayey’i yemesi ile sığırlardan kaynaklanan metan gazının %85-90 azalması, sera etkisinin düşmesine etki eder. Rayey yenerek metan salınımı çok az olacağından yılda %1-2 metan gazı zaten azalacaktır. Kaliteli kaba yem üretimi yüzlerce kat artması ile meralara ihtiyaç azalınca mera verimine göre 3,4 milyar hektar meranın %30' unu ormanlaştırarak ağaçlarda Karbon depolamasını sağlayıp, yağmur ve iklim dengesini düzenleyen ormanların meralardan daha fazla orman altı ot üretimi olacaktır. Halen 4 çeşit yem yerine 6 çeşit yem yedirerek birçok fayda olacağı ortada. Science’ye göre her yıl ağaçlarla 200 milyar ton Karbon depolanması kolaysa aynı ağaçlandırmayı meralarda yaparak benim yolumla 65-70 milyar ton Karbon depolaması daha kolay bir hedef olacağı ortadadır.

365 GÜN DEVAMLI YEŞİL YEM ÜRETİLEBİLECEK

Bu bağlamda Rayey’in yüksek yem verimi ile 365 gün devamlı yeşil yem üretilmesi, daha zengin lif, fazla protein, vitamin ve mineral içeriği ile kuru madde dışında diğer yemlerden ciddi üstünlük gösterdiği bilinmektedir. Rayey üretimi ile %95 su tasarrufu, çim suyunun hayvan sağlığı ve süt-yağ performansında artışlar, tüm yemlerin sindirilebilirliğini arttırmada ve döl tutmada ki olumlu yönleri ve ilaç yerine geçen yanı ile Rayey’in hidroponik üretiminin dünyada arttırılması yaygınlaştırılması gerektiğini ortaya konmuştur (M. Karaşahin 2014; H. Baytekin 2018; Marciomd. 2009; Micera vd.2009; Dung vd.2010; Al-Karaki ve Al-Haşimi,2012). Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde yapılan bir değerlendirmede hidrofonik rafta yeşil yem üretimde 20 m2 alandan yılda 131 ton yem üretilmiştir (Baytekin 2011)

MERALAR İLERLEYEN YILLARDA GIDA İHTİYACI YÜZÜNDEN ZATEN AZALACAK

Orman olgusunda 2 trilyon ağaç “doku kültürü” çoğaltması ile 5-6 yılda dikilebilir ama bunun için tüm ülkelerin Tarım, Orman, Çevre ve Gıda bakanlarını büyük bir panelde bir araya gerip işin arka planı ve faydalarını Elon Mask aktarımı ile anlatarak konuya hız verilmelidir. Hatta 2030'a kadar salınımın 30 milyar tona düşürülmesi ve ilerleyen yıllarla 70 milyar ton emilimin olması ağaçların büyüme hızına göre 2040'a gelmeden fazlalık olan 400 milyar ton ve ilerleyen yıllarda ki birikime göre giden artan miktarın ağaçlarda C depolaması rahatça başarılabilir. Bu hızla CO2 salmaya devam edilirse toplam eldeki 3 trilyon ağacında zarar görmesi elbet kaçınılmazdır. Mera ıslahı ile meralara ihtiyacın azalmasını yem takviyeli rotasyonlu otlatma alanları ile mera eksikliği aşılabilmektedir. Meralar ilerleyen yıllarda gıda ihtiyacı yüzünden zaten azalacaktır. Oysa şimdiden bahsettiğim 2 yemi üretince boşalan tarlalara tarımsal ürünler ekerek gıda açığı için mera alanlarını azaltmayı öteleme imkânı da oluşacaktır.  


DEKO 1 KEZ EKİLEREK 20 YIL TEKRAR EKİLMEDEN OT ALINIR

DEKO 1 kez ekilerek 20 yıl tekrar ekilmeden ot alınır. Tropik bölgelerde dekara yılda 50-100 ton kaba yem verimi olduğu söyleminden hareket ile bu yemin odunsu selülozik yapısının en az 5 ton yani 5.000 kg olduğu ortadadır. Bu tip bitkiler kütle oluşturmak için ciddi miktarda C02'i havadan alır, kök yolu ile de suyla glikoz yaparak ağaçlara göre 50-100 kat karbon emdiği anlaşılmaktadır. Glikoz ise bir sonraki aşamada selüloz ve türevine dönüşerek ağaç veya bitkinin ana nüvesini olan odunsu-bitki yapısını oluşturur. Bir ağaç kök-gövde olarak velev ki 1.000 kg diyelim. Genelde her ağaç yılda %5-10 odun üretir. Bu arada 1 tonun yarısı yani 500 kg’ı Karbon olarak ağacın yapısında selüloz türevi olarak yıllarca depolanır. Her yıl %5-10 büyüme %2,5-5 ilave Karbon depolamak demektir. Yani Ağaçlar tüm dünyanın kurtarıcısı olacaktır.

KÜRESEL ISINMA ARTARAK SORUN OLUŞTURUYOR

Şu an Atmosferde biriken C02 miktarı 1 trilyon tonu biraz geçti. Bitkisel üretimin çok artması ile 600 milyar ton civarında atmosfer de C02 olması yeterli. 1960'da 3 milyar nüfus varken gıda üretimi ihtiyacı açısından o dönemin 2 katından fazla C02'in atmosferde olması gerek. 1960’dan bu yana bitkisel üretim ihtiyaç yüzünden 3 katı arttı. Oysa C02 bir sera gazıdır ve gereklidir. Güneş ışınlarını tutarak atmosferin soğumasını diğer sera gazları ile engeller. Atmosferde Metan ve Karbondioksit-C02 gereğinden fazla olunca küresel ısınma artarak sorun oluşturuyor. C02'i emmek pahalı ama zamanla ucuzlayacak. 

RAFTA ÇİM ÜRETİMİ İLE MERALARA İHTİYAÇ AZALACAK

Ancak atmosferde bu günkü hızla her yıl 50 milyar tona yakın C02 artıyor ve bu da yılda 2 milyar adet 20 tonluk ilave tankerle depolaması demektir. Atmosferde ki fazladan 400 milyar ton C02 için her biri 20 tonluk tankerle gömülmesi gereken 20 milyar tanker denize/toprağa depolansa bile çok pahalı bir depolama ve ekolojik yapıyı bozacaktır. Bu pahalı depolama yerine ağaçlandırma onlarca faydaları ile daha doğru tercihtir. Tanker yapım maliyeti ve C02'i depolama maliyeti de şu an çok yüksek. Zararlı gazları emmek masraflı iken bu iş için tek çözüm var; O da dünya Orman alanlarını arttırmak. Rafta çimlenme gücü yüksek biralık Arpanın 1 kg'ı ile 7-10 günde 8-12 kg taze ve gübresiz/organik yem üreterek meralara ihtiyaç azalır. Aynı şekilde DEKO’nun C4 yani enerji bitkisi olması ile bundan sıvı yakıt elde etmek veya palet olarak yakılarak santrallerde enerji elde edilme işine de ciddi derecede el atılmalıdır. Enerji yönü ile de bu bitkinin çok üretilmesi gerekmektedir.

10 MİLYON HEKTAR DEKO YETİŞTİREREK BAŞARABİLİRİZ

Bu kadar mera için RAYEY ile dünyada 60.000 hektar kapalı alan ve 6-7 milyon hektar Deko alanı, eksilen mera kadar kaba yem üretmeye yeter ama biz ormanlaştırılan mera alanın 1,5 katı yem üretime yönelmeliyiz. Bunu da 10 milyon hektar DEKO yetiştirerek başarabiliriz. Burada ki emsalde mera yeşil ot verimi 1.000 kg (!?) normal bir değer desem de dünya verilerine ulaşamadık. Biz 1 dekara mera yaş ot verimi 1.000 kg. esas alarak 20 m2 sanayi tipi üretimden yılda 120 tondan giderek 1 dekar sanayi tipi sistemden 6 bin ton yem üretilir. Bu RAYEY ile sanayi tipinde 8.000 kat, köylü rafı ile 6.400 kat, DEKO ile Adana koşullarına göre 60-70 kat meradan daha fazla yem üretmek demek.

KABA YEMDE DEVRİM NİTELİĞİNDE VE TÜM DÜNYADA ÜRETİLEN EN UCUZ YEMDİR

Dev Kral Otu dünyada kaba yemde DEVRİM yaratacak mucize bir yem ve tüm dünyada üretilen en ucuz yemdir. Şu an dünyada1 milyar tondan fazla kaba yem ve 150 milyon tondan fazla kesif yem açığı vardır. 


1 KG YEM 65-67 LİTRE SU İLE ÜRETİLİYOR

Çanakkale, Karabük ve Isparta Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre Yeşil yeme alternatif 1 kg yem 65-67 litre su ile üretilmekte. Bu 65 L suyun yarıdan fazlasının topraktan buharlaştığı ve büyük kısmının da yer altına sızma ve diğer canlılarca kullanılmasından dolayı bu rakam ele alınmakta. Zaten bitkisel üretimde damla sulama ile ot üretimi stomalara bağlı olsa da bünyesinde ki suyun 2-5 katı ile üretilebilir. Bu yüzden su ayak izi hesaplaması tüm dünyada yanlış hesaplanarak bilim dışı komikliğe imza atılmış. Dünyada tarla tarımı yapılan arazinin sadece %20'si RAYEY’e dönerse 190 milyar m3 su tasarrufunu unutmayalım. Bu arada Güney Kore’de deniz suyunu %99,9 arıtma başarıldı. Bu Kore teknolojisi ile arıtılan suyun ayrı borulardan getirilerek evlerde temizlikte ve sanayinin tamamında kullandırarak iyi su kaynakları korunmalı. Küresel ısınma tehlikesine az vaktimiz kalması yüzünden bizim bilinenlerin arka planları birleştirilen bu tezimiz 80-100 ülkenin Çevre, Tarım, Orman ve Gıda bakanlarının yapılacak bir panelle tüm dünyaya Çevre-2022 toplantısı ile tanıtmalıyız.

TARLA BOŞALTAN 2 YEM BİTKİSİ 

Sayın Elon Mask BM yetkililerine açlıktan ölüm için çözümünüzü ortaya koyun 6 milyar $’ı bağışlayayım demişti. Buyurun Sayın Mask işte size arazi ihtiyacı olmayan yani tarla boşaltan 2 yem bitkisinin dünya gıda üretimine katkısı ile gıda ve açlıkla savaş kolayca başarılacağı benim önerilerimle son bulacaktır. 

https://www.yeniakit.com.tr/haber/maralfalfa-kral-otu-hayvanciligi-kurtarir-1505267.html
https://www.tarimdanhaber.com/samanin-tonu-1000-lira-iken-dev-kral-otunun-tonu-10-lira

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.