Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Sendikalar, toplu sözleşme ikramiyesi için getirilen baraj şartına tepkili üyelik aidatlarını kim ödeyecek

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne dair görüşmeler tamamlandı.

Memur Sen'in alt yapısını hazırladığı, Ak Parti Milletvekillerince TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre, sendikalara üye kamu görevlilerine verilen toplu sözleşme ikramiyesi sadece hizmet kolundaki üyelerin en az yüzde 2'sini kayıt eden sendika üyelerine verebilecektir.
Söz konusu bu kanun teklifinin yasalaşması halinde, hali hazırda faaliyette bulunan 232 sendikanın 189'u kapanmayla karşı karşıya kalacaktır.

Örneğin eğitim hizmet kolunda, sadece Eğitim Bir sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş yüzde 1 barajını geçebilmekte olup, geri kalan 45 sendika yüzde 2 barajına ulaşamadığı için üyeleri toplu sözleşme ikramiyesini alamayacak ve bu sendikalar kapanmak zorunda kalacaktır.

Yine en büyük hizmet kollarından birisi olan Sağlık hizmet kolunda sadece Sağlık Sen, Türk Sağlık Sen ve SES yüzde 2 barajını sağlamakta olup, geri kalan tüm sendikalar kapanmak zorunda kalacaktır.

Komisyonda görüşülen torba yasanın 11. ve 12. maddeleri ile sendikalara toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilmesi için getirilen yüzde 2 baraj şartı kamu sendikaları tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Söz konusu torba yasanın TBMM komisyonundaki görüşmeleri sırasında muhalefet partileri de itirazda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener grup toplantısında düzenleme ile ilgili; ''Hukuka açıkça aykırı ve sendikal örgütlenmeyi engelleyici teklifin, kanunlaşmaması için, İYİ Parti olarak, Genel Kurul’da da, üzerimize düşen sorumluluğu, yerine getireceğiz'' dedi. 

Ama muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen yüzde 2 baraj şartı tekliften çıkarılmadı, torba yasa TBMM Genel Kuruluna sevk edildi.


Teklife göre, mevcut sendikalardan yüzde 2 barajını aşamayanlar üye kaybedecek. Üye kaybeden sendikaların da uzun vadede işlevsiz hale gelmesi ve kapanması söz konusu. 

Kamu sendikalarına göre böyle bir durumda pek çok üye ekonomik sebeplerden ötürü istemedikleri sendikalara üye olacak.

6. Dönem “toplu sözleşme” ile getirilip, Danıştay tarafından yürürlükten kaldırılan %1 barajı mevcut yasaların arkasından dolanmak sureti %2’ye çıkarılmak isteniyor.
Şükran Kablan Yeşil 
KESK Eşbaşkanı
Euronews’e konuşan KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, torba yasa içerisinde geçirilmeye çalışılan yüzde 2 barajının, başta Anayasanın 51. maddesinde yer alan sendika kurma hakkına aykırı olduğunu söylüyor.

KESK Eşbaşkanı Şükran Kablan Yeşil, daha önce de 6. Dönem Toplu Sözleşme ile getirilmeye çalışılan yüzde 1 baraj uygulamasının konfederasyonlar ve bağımsız sendikalar tarafından yargıya taşındığını ve bu kararın Danıştay tarafından yürürlükten kaldırıldığının altını çiziyor.

Yüzde 2 baraj şartını öngören bu “yeni” düzenleme ile iktidarın açıkça Danıştay kararını çiğnediğini ifade ediyor KESK Eşbaşkanı.

‘’6. Dönem “toplu sözleşme” ile getirilip, Danıştay tarafından yürürlükten kaldırılan %1 barajı mevcut yasaların arkasından dolanmak sureti %2’ye çıkarılmak isteniyor. Bilindiği üzere 6. Dönem mutabakatla taraflar sadece ekonomik kayıpların altına değil, temel sendikal hak ve özgürlüklerden olan sendikal ayrımcılığın altına da imza attı. Mevcutta “toplu sözleşme ikramiyesinin” üçte birine denk gelen, yasalaşması halinde önümüzdeki yıllarda bu farkın daha da açılacağı “toplu sözleşme desteği” yutturmacası ile yasaların arkasından dolaşmayı hedeflemekte.’’

11 hizmet kolunda kurulu bulunan toplam 231 sendikanın tam 188’i %2 barajı altında kalacak. Söz konusu sendikalara üye 81 bin 828 kamu emekçisi, mevcutta toplu sözleşme ikramiyesinin üçte birine denk gelen “destek” ile yetinmek zorunda bırakılacak.
Mehmet Bozgeyik 
KESK Eş Genel Başkanı
Ayrıca teklifle, 2022’de 400 TL olarak ödenecek olan toplu sözleşme ikramiyesinden sadece kurulu olduğu hizmet kolundaki kamu görevlisi sayısının en az yüzde 1’den fazlasını üye kaydeden sendikalara üye olan kamu görevlilerinin yararlanması hükmü eklendi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik euronews’e verdiği demeçte, bu hüküm ile 192 sendikaya üye 56 binden fazla kamu emekçisinin sadece farklı sendika seçtikleri için cezalandırılmak istendiğini dile getiriyor.

Bununla birlikte, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) bu teklifin yasalaşması durumunda 231 sendikadan 188’i kapanacağını belirtiyor.

‘’2 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan ÇSGB tebliğini esas aldığımızda 11 hizmet kolunda kurulu bulunan toplam 231 sendikanın tam 188’i %2 barajı altında kalacak. Söz konusu sendikalara üye 81 bin 828 kamu emekçisi, mevcutta toplu sözleşme ikramiyesinin üçte birine denk gelen “destek” ile yetinmek zorunda bırakılacak.’’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, bağımsız sendikaları ve sendikal anlayışı tamamen yok edilmek istendiğini ve tek tip sendikacılığın önünün açılmak istendiğini ifade ediyor. Bunun karşısında durmak için de eylem halinde olacaklarını dile getiriyor.

Birleşik Kamu-İŞ Konfederasyonu'nun eylemine polis müdahalesi
Birleşik Kamu-İŞ Konfederasyonu'nun ise teklife karşı Meclis önünde düzenlediği eyleme polis müdahale etti. 

Sendikalar ve Kamu Konfederasyon Platformu adına ASİM Genel Başkanı Özgür Karaca tarafından okunan açıklamada kanun teklifinin yasalaşması halinde, 250 bini aşkın kamu çalışanının mağdur olacağı, telafisi mümkün olmayan mali kayba uğrayacağı dile getirildi. 

Sendikaları ilgilendiren düzenlemedeki maddeler neler?

• Bulunduğu hizmet kolunda yüzde ikisinden daha fazlasını üye kaydetmiş kamu görevlileri sendikaları üyelerine toplu sözleşme ile belirlenecek tutarda “toplu sözleşme ikramiyesi” ödenmesi öngörülmektedir.

• Hizmet kolunda çalışan kamu görevlilerinin yüzde ikisinden daha az üye kaydetmiş kamu görevlileri sendika üyelerine ise “toplu sözleşme desteği” verilmesi öngörülmektedir.

• %2 barajını aşan sendikaların üyeleri mevcutta 2119 gösterge rakamına göre aldıkları mevcutta 707 TL “toplu sözleşme ikramiyesinden” yaralanmaya devam edecektir. %2 barajının altında kalan sendikaların üyelerine ise bunun üçte birine denk gelen (750 gösterge rakamına göre 250 TL) “toplu sözleşme desteği” ödenmesi hedeflenmektedir.


https://tr.euronews.com/2022/12/21/sendikalar-toplu-sozlesme-ikramiyesinden-yararlanmasi-icin-getirilen-baraj-sartina-tepkili

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.