Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı için bağımsız adaylar kimdir? neden aday oldular?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Cumhurbaşkanlığı yarışı için 555 bin 980 TL miktarı yatıran ve 100 bin imza toplaması gereken adayların arasında daha önce geniş kesimler tarafından adı duyulmamış kişiler de bulunuyor. Bu kişilerin aday olma motivasyonları ne? Siyasete uzun vadeli baktıkları için mi aday oluyorlar?

13. Cumhurbaşkanını belirleyecek olan seçim 14 Mayıs'ta yapılacak. Başvuru için 555 bin 980 TL yatıran ve başvuruları Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edilen 11 adayın ise 27 Mart tarihine kadar 100 bin imza toplaması gerekiyor. Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Ata İttifakı lideri Sinan Oğan, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Türkiye İttifaki lideri Ahmet Özal, siyaset sahnesinde defalarca boy göstermiş isimler. 
Bunların yanında geniş kesimler tarafından adı duyulmamış adaylar da dikkat çekmekte. Bu adaylardan Yakup Türkal, Davut Turan, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden bağımsız olarak, İrfan Uzun da Adalet ve Birlik Partisi Genel Başkanı olarak 100 bin imzaya ulaşmaya çalışıyor. YSK'nın 23 Mart'ta 13:20 itibarıyla imza sonuçlarını açıklaması ile bu pek tanınmayan adayların imza sayılarının 44 ile 1252 arasında değiştiği gözleniyor. Peki, geniş kesimler tarafından adı duyulmamış bu adayların seçim maratonu için motivasyonları ne? 

NEDEN ADAY OLUYORLAR?
İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Prof. Dr. ve Siyaset Bilimci Emre Erdoğan kamuoyu tarafından tanınmayan bağımsız adayların motivasyonunun birden fazla sebebi olduğunu düşünüyor. Erdoğan "En önemlisi tanınırlık elde etme ve bu tanınırlığı ileride başka bir noktaya taşıyabilmek. Belki de bu aday olan kişilerin bu kadar imza toplayabileceklerine dair umutları var, bunu bilemeyiz. Amaçları popülarite de olabilir" diyor.

Bu aday olacak kişilerin kendilerine atfettikleri bir de misyonları olabileceğini söyleyen Erdoğan, "Ben de dahil çoğu kişi, bu kişiler kimdir, necidir diyerek Google'da arama yaptık. Aralarından bazıları çok bilinmemiş parti başkanları, bazıları ise sivil toplum kuruluşlarının başkanları. Belki de buralardaki koltuklarını sağlamlaştırmak için aday oluyorlardır" ifadelerini kullanıyor. Siyaset bilimci, bazı kişilerin de inandıkları misyonu dile getirmek için aday olduklarını düşündüğünü söylüyor. 

'ADAY OLABİLİRLER AMA...'
Doğuş Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Siyasal İletişim Uzmanı Doç. Dr. Burcu Zeybek, "Seçilme hakkı, kişinin kendisinin devlet yönetimine seçilebilmesini mümkün kılan, böylelikle kişinin devlet yönetimine katılımını sağlayan, siyasal nitelikteki hakkı ifade eder" sözünü hatırlatıyor. Zeybek, "Sözünü ettiğiniz adaylar bu hak çerçevesinde elbette aday olabilirler ancak çatışma ve uzlaşabilme performansları, etki-tepkileri hesap edebilme, en önemlisi de medyatik mekanizma geliştirebilme yetenekleri tartışmalıdır" diyor. Siyasal iletişim uzmanı, bu kişilerin aday olmalarını, başkalarınca sosyal açıdan çekici algılanmak amacıyla stratejik bir davranış gösterme şeklinde yorumluyor.

Dr. Zeybek, iddiası olmayan bu isimlerin aday olmalarındaki motivasyonu, "Sosyal ya da maddi fayda maksimizasyonu, kişinin kendi saygısını kazanması ve istenen kimliğin inşası; yani izlenim yönetimidir" şeklinde açıklıyor.

KİM BU ADAYLAR?
1976 yılında Kırşehir'de doğan Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Yakup Türkal, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun. İş insanı olan Türkal, çeşitli şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını da yürütüyor.

'Ben de adayım!' Bazılarının adını pek duymadık... - Resim : 1

Bir diğer Cumhurbaşkanı adayı ise yazar Erkan Trükten. 1980 yılında Bulgaristan'da doğan Trükten İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Yazdığı kitapların yanında Trükten köşe yazarlığı ve video platformu Youtube'da programlar da yapmakta. Covid-19 pandemisini "plandemi" olarak tanımlayan Trükten, aşı karşıtı olması ile biliniyor.

'Ben de adayım!' Bazılarının adını pek duymadık... - Resim : 2

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Halil Murat Ünver de bağımsız olarak Cumhurbaşkanı adayı oldu. 1970 yılında doğan ve 1991 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi elektrik ve elektronik mühendisliği bölümünden mezun olan Ünver, yüksek lisansı ve doktorasını Kırıkkale Üniversitesi'nde tamamladı.

'Ben de adayım!' Bazılarının adını pek duymadık... - Resim : 3

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı olan Prof. Dr. Hilmi Özden, 1959 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu olan Özden, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görevine devam ediyor. Özden'in tıp üzerine çalışmalarının yanında Türk kültürü üzerine yazdığı kitapları ve makaleleri de bulunuyor.

'Ben de adayım!' Bazılarının adını pek duymadık... - Resim : 4

Adalet ve Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun da Cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını koydu. 1975 yılında doğan Uzun, 2013 yılından beri kısa adı SAAD olan Sigorta Aracıları ve Acenteler Dernek Başkanlığı görevini de devam ettiriyor. 

'Ben de adayım!' Bazılarının adını pek duymadık... - Resim : 5

Son olarak Batman'da ikamet eden 45 yaşındaki İnşaat Mühendisi Davut Turan da Cumhurbaşkanı adayı olmak için Ankara'ya giderek başvurusunu yaptı.

'Ben de adayım!' Bazılarının adını pek duymadık... - Resim : 6

Ek kaynaklar: yakupturkal.com, batman gazetesi, dik gazete, abparti.org.tr, hilmiozden.com, kku.edu.tr

https://haberglobal.com.tr/gundem/ben-de-adayim-cumhurbaskanligi-secimi-icin-motivasyonlari-ne-239687

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.