Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Kehribar Nedir Özellikleri Ve Renkleri

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Kehribar değerli taşlar arasında en önemli taşlardan bir tanesidir. Kehribar Pinus Succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesinden oluşmaktadır. Bu ağaç Çam ağacının bir türüdür.Kehribar özellikleri nelerdir? Kehribar genel olarak süs eşyası yapımında kullanılan değerli bir taştır. Rengi açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde olabilmektedir.

Yarı saydam bir yapısı bulunmaktadır.
Kolay kırılabilen bir özelliğe sahiptir.
Kehribar taşının şaşırtıcı bir özelliği eğer bu taşı bir yere gömerseniz ufak cisimleri kendine çekebilme özelliği kazanmaktadır.
Kehribar özellikle parlaklığı ve rengi sebebiyle diğer bütün taşlardan ayrılmaktadır.
Çok uzun yıllardır süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Özellikle kadın takısı olarak çok eski tarihlere dayanan bir geçmişi vardır.
Kehribar taşının içerisinde böcek kalıntıları, bitki kalıntıları bulunabilmektedir. Çünkü yukarda belirtmiş olduğumuz gibi kehribar taşı bir ağaç fosilidir. Ve içerisinde yabani bitki ve böcek fosilleri bulunabilmektedir. Özellikle böcekler ve bu bitkiler bu taşın içerisinde hiç bozulmadan fosilleşmişlerdi. Bu fosiller sayesinde bilimsel araştırmalar yapılmakta ve geçmiş hakkında detaylı bilgiler elde edilmektedir.
Bir kehribar taşı özelliğini yeraltında kaldığı zamandan, bulunduğu yerin toprak yapısından, oluşmuş olduğu ağacın türünden almaktadır. Bu nedenle birçok kehribar türü bulunabilmekte ve özellikleri farklı olabilmektedir.
Kehribar genel olarak şekilsiz olarak bulunur. Saydam, yarı saydam ve opak şeklinde olabilmektedir.
Kehribarlar yapısal olarak yumru şeklinde, sarkıt şeklinde veya damlacık şeklinde bulunur.
Kehribarların formülleri yoktur çünkü kehribarlar bir mineral değildir.
Kehribarların özgül ağırlıkları 1,05 ila 1,30 gram /cm3 arasında değişiklik göstermektedir. Fakat özellikle saf kehribarın ve beyaz renkli kehribarın özgül ağırlıkları daha düşüktür. Tamamen saf bir kehribarın özgül ağırlığı 1,1 iken beyaz renkli olan kehribarda özgül ağırlık 1’in altındadır. Yani 0,9 ila 0,95 gibi bu nedenle beyaz renkli kehribarlar suda yüzebilmektedirler. Çünkü suyun özgül ağırlığından daha düşük bir özgül ağırlığa sahip olmaları, beyaz renkli kehribara suda yüzme özelliği sağlamaktadır.
Kehribar yumuşak bir fosildir. Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi 2,5 ila 3 değerindedir. Bulunduğu bölgeye göre sertlik derecesinin 1-2 arasına kadar düştüğü bilinmektedir.
Dominik’te bulunan kehribarların sertlik derecesi oldukça düşüktür. Fakat Burma ülkesinde bulunan kehribarların sertlik derecesi ise neredeyse Dominik’te bulunan kehribarların iki katı kadardır. Yani aşağı yukarı sertlik derecesi 3’tür. (örneğin Oltu taşının sertlik derecesi ile neredeyse aynı değerlerde bulunmaktadır)
Kehribarın renginin açık sarıdan kızıla doğru değiştiği bilgisini vermiştik. Kehribarın renk tonunun 256 farklı rengi belirlenmiştir.
Kehribar bir çam türünün reçinesinin fosilleşmiş hali olduğunu söylemiştik. Bu nedenle kehribar yakıldığı zaman reçine kokusu meydana çıkmaktadır.
Kehribar aşağı yukarı 375 derecede alevli bir dumanla yanabilmektedir. Ve çıkan alev ise oldukça parlak olmaktadır.
Kehribar yeraltından çıkarılmakta olup çıkarıldığı derinlik çok fazla değildir. Genel itibari ile kehribarların bulunduğu derinlik yeryüzünden 30-40 metre kadar aşağıdadır.
Kehribar taşı günümüzden uzun yıllar öncesine dayanan bir geçmişe sahip olmasından dolayı birçok toplumda kullanılan bir taş olmuştur, özellikle sağlık arayışı ve hastalıklara karşı iyi geldiği düşüncesi ile bazı hastalıklarda ilaç niyetine dahi kullanılmıştır. Birçok toplumda kehribar tozu veya kehribardan yapılmış ilaçlar bazı hastalıklar için kullanılmıştır. Ayrıca kehribarın ruhani faydasının bulunduğuna inanan toplumlarda olmuştur.

Kehribar Tesbih Renkleri 

Kehribarın dünya üzerinde en çok bulunduğu ülkeler şunlardır;
İngiltere
Ukrayna
Hollanda
İsveç
Romanya

Ülkemizde kehribar yatakları var mı? diye soracak olur iseniz Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü verilerine göre karakehribar olarak bilinen bir kehribar türünün özellikle Erzurum ve Ankara ilimizin Haymana ilçesinde yatakları olduğundan bahsedilmektedir.
Kehribar taşının en çok kullanıldığı alanlar süs eşyası ve tesbih yapımıdır. Kehribar tesbihler dünya üzerinde en çok ilgi çeken tesbihlerdir. Ayrıca kehribardan yapılan ağızlıklar da aynı tesbihler gibi ilgi çekmektedir.

Kehribar tesbihlerinin fiyatları kullanılan kehribar miktarına ve işçiliğe göre değişmekle birlikte ortalama 300-500 TL arasında olup, en ucuzları 100-150 TL civarında olduğu gibi fiyatları olduğu gibi fiyatı 1000 TL ve üzerinde kehribar tesbihlerde vardır. Özellikle Osmanlı Kehribar tesbihlerinin fiyatları 1500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.
/*--------------MEMUR SİTE------------------------------------------------------------*/ --------------MEMUR SİTE------------------------------------------------------------