Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Araç Muayenesinde Araçlarda Neler Kontrol Ediliyor?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Araç Muayenesinde Araçlarda Neler Kontrol Ediliyor?

Binek otomobillerin 2, Ticari otoların ise her yıl muayene yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Motorlu ve motorsuz araçların trafikteki teknik yeterliliğini tespit etmek amacıyla yapılan araç muayenesi, TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alınarak yaptırılıyor. Muayenenin amacı Araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısını azaltmak ve trafik güvenliğini sağlamak olarak açıklanabilir. 
Peki Araç Muayenesi'ne giderken aracınız ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Araç muayenesinde aracın nereleri kontrol ediliyor bakılıyor? Konu ile ilgili bilgiler yazımızın devamındadır.

Araçların muayene raporu TÜVTÜRK yetkilisi tarafından kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak hazırlanıyor ve rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınıyor.

Araç muayenesinin yaptırılması için öncelikle TÜVTÜRK’ten randevu alınması gerekiyor. Muayene öncesinde sürücülerin;

Eğer varsa aracın vergi ve ceza borcunu ödemesi,
Trafik sigortası yaptırması,
Egzoz gazı ölçüm muayenesi belgesi alması,
Araçta bulunması gereken ekipmanları tamamlaması sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasında etkili olmaktadır.
Borcu Olan Araçların Muayene İşlemleri Yapılmaz
Trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçların araç muayenesinden önce ödenmesi gerekir. Çünkü TÜVTÜRK, borcu olan araçların muayene işlemlerini yapmamaktadır.


Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Muayene istasyonunda araç sahibinden çeşitli belgeler istenebilmektedir. 

Bunların en başında araç ruhsatı gelmektedir. 

Egzoz muayene ölçümü  ve trafik sigortası Tuvtürk sistemlerinden görüntülenmektedir. Bu nedenle aksi bir durum olmazsa bu belgelere gerek yoktur. 

Farklı birisinin aracını muayeneye siz getirebilirsiniz, bunun için ." Başkasına Ait Bir Aracı Araç Muayenesine Götürebilir miyim? " isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Muayene sırasında aracın egzoz gazı ölçüm belgesinin olmadığı tespit edildiğinde araç, “ağır kusurlu” olarak raporlanmaktadır.Egzoz Gazı Ölçümü Nasıl ve Nerede Yaptırılır?
Egzoz gazının çevreye ve sağlığa ciddi zararları vardır. Bu nedenle de araç muayenesinde egzoz muayenesine de yer verilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü tüm illerdeki sabit TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yaptırılabilmektedir. Ayrıca yetkilendirilen noktalarda egzoz emisyon ölçümü yapılmaktadır.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araç sahibi, yanında trafik ve tescil belgesinin aslını, motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatını (İlk kez egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıracak olan araçlardan talep edilmez) bulundurması gerekmektedir.

T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus kağıdı, ehliyet ya da pasaport da aracı muayeneye götürdüğünüzde yanınızda bulunmalıdır.

Araç muayenesinde aracın nerelerine bakılır, kontrol edilir?
1-İlk Kontrol
Araç Tanımlama Başlangıç olarak aracın ruhsatı, plakası şase numarası gibi otomobil kayıtları denetlenir. 2-Motor- Aydınlatma Sistemleri Kontrolleri
Araç muayenede ikinci aşamada motor ile ilgili parçalar kontrol edilmektedir.  Muayene esnasında da en çok dikkat edilen nokta aracın motor kısmıdır. Aracın motor kısmında araç motorunun parçaları kontrol edilmektedir. Ek olarak akünün de sabit olup olmadığı kontrol edilenler arasındadır. Araçta motor ile bağlantılı olan aydınlatmalarda yine muayene esnasından kontrol edilmektedir. Motor Bölmesi Motor parçalarının göz ile birlikte kontrolü Akünün sabit olup olmadığının incelenmesi Diğer tesisat parçalarının incelenmesi Aydınlatma sistemlerinin kontrolleri Uzun ve kısa farların kontrolleri Yan sinyal lambalarının kontrolleri Geri vites lambası ve fren lambasının kontrolleri yapılmaktadır.3-Fren Sistemleri Kontrolü
Fren sistemi Araçta bulun fren sistemi sürücü, yolcular ve diğer araçların can güvenliği için oldukça önemlidir. Araç muayenesinde Frenlerin çalışıp çalışmadığı üzerine detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Bilgisayarlı özel sistemler yardımı ile bu işlemler hızlıca gerçekleştirilmektedir. 4-Lastik Kontrolü
Lastik kontrolü Araçların yürüme organlarından olan lastikler, aracın zorlu hava koşullarında dahi kolay bir şekilde ilerlemesine yardım sağlamaktadır. Araç sürüşünü kolaylaştıran bir faktör de lastiklerin yol tutuşunun başarısı olduğu için lastik kontrolü son derece önemlidir. 5-Far Ayarı Kontrolü
Son aşamada far kontrolü vardır. Far ayarları Aydınlatma görevi gören farlar, sürüş esnasında araç sürücüsüne ve karşı tarafa büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sebep ile muayene sırasında farların bulunduğu açı ve konum dikkatli bir şekilde ayarlanmaktadır.Egzoz Gazı Ölçüm Belgesi İçin Randevu Almak Gerekir Mi?
Egzoz emisyon muayenesi için randevu almanız gerekmemektedir.Muayene Sırasında Araçta Bulunması Gereken Ekipmanlar
 

İlk Yardım Çantası
Üçgen Reflektör
Yangın Söndürme Cihazı
Stepne


Araç Sınıfına Göre Bulundurulması Gereken Diğer Zorunlu Ekipmanlar
 

Taksi Otomobiller
Her zaman kullanılır durumda taksimetre
Taksi levhası
İç aydınlatma lambası
 

Otobüsler
Tekerlek takozu
Pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici
İç aydınlatma lambası


Traktörler
Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası


Şehirlerarası Yük veya Yolcu Nakliyatı Yapan Otobüs, Kamyon ve Çekiciler
Her zaman kullanılır durumda takograf
Tekerlek takozu


Römorklar (Traktör Römorkları Dahil) ve Kamyonlar
Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası ile aracın genişliğini ve uzunluğunu belli eden geri yansıtıcılı şerit,
Arkadan çarpmaya karşı koruma çerçevesi (Traktör römorkları hariç)
 

Yetki Belgesi Almış Yolcu Taşımacılığında Kullanılan Araçlar
Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi

1 yorum:

  1. Araç muayenesinde bagaj boş mu olmalı Araç muayenesinde Zorunlu Ekipmanlar Araç Muayenesinde Ağır Kusurlar Araç muayenesinde Gerekenler Araç Muayenesinde Nelere Bakılır 2022 Araç muayenesinde araçta olması Gerekenler Lpg araç Muayenesinde Nelere bakılıyor Araç Muayenesinde hafif Yasalarla belirlenen kurallar nedeniyle randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılmaktadır ve trafik para cezası, ...Araç muayenesi, söz konusu aracın güvenlik, emisyon veya mekanik problemler gibi herhangi bir kusur için kontrolden geçmesi işlemidir. Bu işlemler, trafiğe ...

    YanıtlaSil


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.
/*--------------MEMUR SİTE------------------------------------------------------------*/ --------------MEMUR SİTE------------------------------------------------------------