Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

El-ayak-ağız hastalığı nedir? nereden bulaşır

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Henüz bağışıklık sistemleri yeterli derecede kuvvetli olmayan çocuklar arasında bazı viral enfeksiyonların bulaşma riski yüksektir. Özellikle kreş ve okul gibi toplu alanlarda bu risk daha da artar. El ayak ve ağız hastalığı da çocuklar arasında yaygın bir enfeksiyondur fakat yetişkinlere de bulaşabilir. Yetişkinlerde bağışıklığın daha kuvvetli olması nedeniyle belirti göstermeyebilir. Ancak çocuklarda genelde hafif semptomlar gösteren bir hastalık olsa da ciddi rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.

Türk Tabipleri Birliği, 2023’ün ilk 4 ayında bin 440 kızamık vakası tespit edildiğini açıkladı. Açıklamayı, TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Pandemi Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Esin Şenol yaptı. Şenol, bakanlığın 2023’te ülkeyi 34 bölgeye ayırarak hazırladığı verilere göre, kızamıkta iki doz aşılamada yüzde 95 oranına ulaşan tek bir bölgenin dahi olmadığını söylerken, “Anahtar deliğinden bakana dahi bulaşabilecek bir hastalık. Eksik aşılı, hatta aşılı kişilere bile bulaşabilecek güçte” uyarısını da yaptı...

TTB’ye yakın beş derneğin açıklamasında da “İstanbul ve deprem bölgesindeki Gaziantep’te vakaların artığına işaret ederek “Vaka görülen bölgelerde 9 ay-15 yaş arası tüm çocuklara aşılı olup olmadığına bakılmaksızın mutlaka bir doz aşı yapılmalı. Henüz vaka görülmeyen bölgelerde 9 aydan itibaren eksik aşılı çocukların aşıları tamamlanmalı.” denildi.

Tüm yaş gruplarında görülebilmesine rağmen daha çok çocukları hedef aldığı bildirilen hastalıkla ilgili olarak Hürriyet gazetesinden İsmail Sarı'nın görüşlerine başvurduğu Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, “El- ayak- ağız hastalığı; kızamık, kızamıkçık ve kabakulak gibi çocukluk çağı aşılarının yapıldığı toplumlarda en sık görülen döküntü hastalıklarının başında geliyor. Son zamanlarda sıkça karşılaşmaya başladık. Çünkü bu hastalık özellikle ilkbahar ve yaz aylarında salgınlara neden olur. Bu nedenle bu mevsim hastalık görülme sıklığının arttığı bir dönem. Fakat bu yıl sayı biraz daha arttı” dedi.
Konuyla ilgili yayınları gözden geçirirken, 2017 yılında CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve arkadaşları tarafından verilen ve tabii ki reddedilen Meclis Araştırması önergesinde, 2011 yılından itibaren Türkiye’ye gelen milyonlarca Suriyelinin sağlık taramasından geçirilmediği, özellikle Suriyeli çocuklara çocukluk dönemi aşılarının yapılmamış olduğu, aşı programlarının bu çocukları da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğinin belirtilmiş olduğunu gördüm...

El Ayak hastalığı nedir?
El ayak hastalığı ya da daha sık tercih edilen adıyla el ayak ağız hastalığı, bir virüsün neden olduğu enfeksiyon sonucu ortaya çıkan, oldukça bulaşıcı, döküntülü bir hastalıktır. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde yaralar; ellerde, ayaklarda, bacaklarda ya da kalçalarda döküntü ve kabarcıklar şeklinde kendini gösterir.

Rahatsızlık verici bir hastalık olmasına rağmen ciddi bulgularla seyretmez. Her yaş grubunda ortaya çıkabilirken 10 yaş altındaki çocuklarda daha sıklıkla görülür. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte belirtileri hafifletmek için bazı adımlar atılabilir.

El Ayak ağız hastalığı nedenleri nelerdir?
Genellikle hastalığa neden olan iki adet virüs vardır. Bunlar coxsackievirus A16 ve enterovirüs 71 olarak isimlendirilir. Kişi hastalığı taşıyan biriyle temas ederek ya da virüsle enfekte olmuş oyuncak, kapı tokmağı gibi bir nesneye dokunduğunda etken virüsü kapabilmektedir. Virüs yaz aylarında ve sonbaharda kolayca yayılma eğilimi gösterir.

El ayak ağız hastalığı;

tükürük
kabarcıklardaki sıvı
dışkı
öksürdükten veya hapşırdıktan sonra havaya püskürtülen solunum damlacıkları yoluyla hızlı bir şekilde yayılma eğilimi gösterir.

El ayak hastalığı belirtileri nelerdir?
El ayak ağız hastalığı erken belirtileri ateş ve boğaz ağrısı şeklinde görülür. Derin yaralara benzeyen ağrılı kabarcıklar çocuğun ağız içi ve çevresinde veya dilinde görülebilir. İlk belirtiler ortaya çıktıktan sonra hastanın ellerinde, özellikle avuç içlerinde ve ayak tabanlarında 1-2 gün boyunca devam eden kızarıklıklar görülebilir. Hatta bu kızarıklıklar içi su dolu kabarcıklara dönüşebilir.

Dizler, dirsekler ve kalçalarda da döküntüler ya da yaralar ortaya çıkabilir. Çocuğunuzda bu belirtilerin hepsini ya da sadece bir iki tanesini görebilirsiniz. İştahsızlık, halsizlik, huzursuzluk ve baş ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir. Bazı çocuklarda el ve ayak tırnaklarında düşme de olabilmektedir.

El ayak hastalığı tanısı nasıl konulur?
El ayak ağız hastalığı tanısı, doktor tarafından hastanın şikayetlerinin sorgulanması ve fizik muayene yaparak yara ve döküntülerin incelemesi ile kolaylıkla konulabilmektedir. Bunlar genellikle tanı için yeterli olmaktadır fakat kesin tanı için boğaz sürüntüsü, dışkı veya kan örneği alınması gerekebilir.

El ayak hastalığı tedavisi nasıl yapılır?
El ayak hastalığı, 7 ila 10 gün sonra herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Hastalık için bir ilaç tedavisi ya da aşı yoktur. El ayak hastalığı tedavisi belirtileri hafifletmek için yapılan bazı yöntemleri içerir.

Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici, ateş düşürücü ve diğer ilaçları uygun sıklıkta kullanmak önemlidir. Aspirin kullanmaktan kaçınmak gerekir çünkü aspirin çocuklarda daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

El ayak hastalığına ne iyi gelir?

Buzlu şeker gibi soğuk yiyecekler, yoğurt  gibi boğaz ağrısını yatıştırıcı besinler el ayak ağız hastalığında rahatlama sağlayabilir. Sert veya gevrek yiyecekleri çiğnemek acı vereceği için sağlıklı soğuk yaz çorbaları tercih edilmelidir. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlamaya yardımcı olur.

Doktorun önerdiği kaşıntıya yönelik krem ve losyonlar döküntü ve kabarcıklara uygun sıklıkta sürmek faydalı olacaktır. Kızarıklık ve kabarcıklara nazikçe hindistan cevizi yağı uygulamak da iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.


El Ayak ağız hastalığı yayılmasını önlemek için neler yapılabilir?
Hastalığın ilk 7 günü bulaşın en yüksek olduğu dönemdir. Ancak virüs belirtiler tamamen kaybolduktan sonra da günler ve haftalar boyunca ağız sıvıları ve dışkı yoluyla yayılmaya devam etmektedir. Hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemenin en kolay yolu çocuğunuzun elinin ve kendi elinizin iyice yıkanmasından geçmektedir. Özellikle çocuğun burnunu sildikten ve altını değiştirdikten sonra ellerin mutlaka yıkanması büyük önem taşımaktadır.

El Ayak Hastalığı Korunma Yolları
El ayak hastalığını önleyecek bir aşı yoktur. Virüs, kabarcıklar düzeldikten birkaç hafta sonra dışkıyla da bulaşmaya devam edebilir. Kişisel hijyen her bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da korunmak için önemlidir. El ayak ağız hastalığı olan çocuklar, kabarcıkları kuruyana, kızarıklıkları ve ateşi geçene kadar okuldan uzak tutulmalıdır. Bu uzaklaşma döneminde, bu çok bulaşıcı hastalığın yayılmasını önlemek için oyun alanları ve kurslar gibi başkalarıyla temas halinde olacakları etkinliklerden ve yerlerden de kaçınmalıdırlar. Özellikle çocukları tuvalete götürme ve bez değiştirme gibi eylemler sırasında sağlanan hijyen çok önemlidir. Eğer el ayak hastalığı olan kişiyle aynı ev paylaşılıyorsa ayrı yeme ve içme kapları kullanılmalı, kişisel hijyen malzemeleri ve giysiler paylaşılmamalıdır. Kirli giysiler, yüzeyler ve oyuncaklar mutlaka temizlenmelidir. 

Korunmak için yapılması gerekenler şunlardır:

Tuvalete gittikten sonra eller yıkanmalıdır.
Aynı bardak ve şişeden su içilmemelidir.
Kişisel hijyen malzemeleri ortak kullanılmamalıdır.
Hapşırırken el yerine kol ya da bir mendil kullanılmalıdır.
Eller yemekten önce ve sonra yıkanmalıdır.
Çocuklar arasında yaygın olan hastalıklardan korunmak kolay olmayabilir fakat verilen hijyen eğitimi bu dönemde çok önemlidir. Eğer çocuklarda ateş ve kırmızı kabarıklıklar görülüyorsa en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvurarak destek alınmalıdır. Aynı zamanda bu süreçte insanlarla etkileşim halinde olmalarının da önüne geçilmelidir.

El ayak ağız hastalığı için kimler risk altındadır?
Küçük çocuklar bu hastalığa yakalanmak için en yüksek riske sahiptir. Kapalı, kalabalık olan kreş ve okul ortamlarında eğitim gören çocuklar risk altındadır. Çocuklar genellikle hastalığa neden olan virüslere maruz kaldıktan sonra hastalığa karşı bağışıklık kazanırlar. Bu nedenle, durum 10 yaşın üzerindeki insanları nadiren etkiler. Bununla birlikte, özellikle bağışıklık sistemleri zayıflamışsa, daha büyük çocukların ve yetişkinlerin enfeksiyona yakalanması hala mümkündür.

El ayak ağız hastalığı ne kadar süreyle bulaşıcıdır?
Hastalığın ilk haftasında bulaşma olasılığı yüksektir. Semptomlar kaybolduktan sonra bazen birkaç hafta boyunca yine bulaşabilir ama bu nadirdir. Hastalığa yakalanan çocuklar iyice iyileşene kadar evde kalmalıdır.

El ayak ağız hastalığı yetişkinlerde olur mu?
El ayak hastalığı nadir de olsa yetişkinlere de bulaşabilir.

El ayak ağız hastalığı bulaşıcı mı?
El ayak ağız hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır.

El ayak ağız hastalığı ilacı var mıdır?
El ayak ağız hastalığı için özel bir ilaç yoktur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, ağız içi gargaralar hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılmaktadır. El ayak ağız hastalığı bitkisel tedavi ile çözümlenmez. Hekime sormadan bu tür takviyeler kullanılmamalıdır.

El ayak ağız hastalığı ile 6. hastalık aynı mı?
İki hastalık aynı değildir.

El ayak ağız hastalığı ateş yapar mı?
El ayak ağız hastalığı ateş yapabilen bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi aşamasında ateş düşürücülerden faydalanılmaktadır.

El ayak ağız hastalığı tekrar bulaşır mı?
Hastalık bir süre sonra yeniden geçirilebilir. Bağışıklık yapmaz. Bu nedenle hijyene çok dikkat edilmelidir.

El ayak ağız hastalığı kaşıntı yapar mı?
El ayak hastalığı kaşıntı yapabilir. Bu nedenle el ayak hastalığı için krem, losyon önerilebilir.

Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığının belirtileri nelerdir?
Yetişkinlerde el ayak ağız hastalığı belirtileri çocuklardakine benzemektedir. Yetişkinlerde de ağızda yaralar, el-ayak bölgesinde kaşıntılı döküntüler, grip benzeri belirtiler ve ateş olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.