Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Kuran'da adı geçen erken isimleri

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Hamileliğinin daha ilk günlerinde olan ya da doğuma az bir zamanı kalan ailelerin yaşadığı isim bulma telaşınıza yardımcı olacak bir haber hazırladık. Oğlumun ismi güzel, anlamlı olsun hem de Kuran'da geçsin istiyorsanız bu isimlere dikkat edin. Hem modern hem çok az bilinen İslam'a uygun erkek bebek isimlerini sizler için hazırladık. İşte Kuran'da adı geçen erken isimleri, modern tek ve ikili 2023 erkek bebek çok isimleri kataloğu Doğum telaşına günler kalan ailelerin en büyük heyecanı başladı; isim bulma! Acaba çocuğuma nasıl bir isim bulsam diye düşünüyorsanız bu haberimiz tam size göre. Hem anlamı güzel olsun, hem modern hem de pek duyulmamış olsun istiyorsanız sizler için Kuran'da geçen erkek isimlerini hazırladık. 
Erkek çocukları için Kuran'da geçen erkek çocuğu isimleri. dini erkek isimleri, erkek bebekleri için güzel ve anlamlı isimleri sizler için derledik. İşte Kuran'da geçen erkek isimleri ve erkek çocuk isimleri anlamları...

Kuran'da geçen erkek isimleri
Adem
Yokluk, hiçlik, varlığın zıddı ve varlığın yaratılmasından önceki hal. Kuran’da “Ey benî-Âdem! (Ey Âdem Oğullları)” diye geçer.

Adil
Adaletli, hakkını veren, adaletli davranan, doğruluktan ayrılmayan, dürüst, eşit. Hz. Ömer’in lakabı (Allah’ın emirlerini hakkıyla uygulayan) Doğruluktan ayrılmamış kimse anlamındadır.

Abdi
Bakara suresi'nde yer alan Abdi ismi, kulluk eden demektir.

Alim
Kur'an'da birçok ayette yer almaktadır. Bilgin anlamındadır.

Akif
İbadet eden, ibadet maksadıyla mübarek bir yere çekilen, Bir şeyde sebat eden. İ'tikafa giren. Direnen. M. Akif Er soy: Ünlü şair ve İstiklal Marşımızn yazarının adı.

Ahmet
Pek çok methedilmiş, övülmüş kimse.

Ali
Allah'ın güzel isimlerinden biri olan Ali adının iki farklı anlamı vardır. Ali isminin ilk anlamı yüce, üstün ve izzet sahibi olandır. Ali ismi aynı zamanda meşhur demektir.

Aziz
Kuran'ı Kerimde geçen isimlerden biri olan Aziz, küçük, büyük tüm günahlardan uzak duran, takva sahibi ve değerli manasına gelir.

Baki
Baki Allahın isimlerinden biridir. Sürekli, daim anlamındadır.

Bedir
Ayın on dördüncü gecesindeki şekli, dolunay: Medine’de bir yer.

Bünyamin
Hazret-i Yusuf'un kardeşinin adıdır. Erkek ismi olarak kullanır.

Cemil
Yusuf suresinde geçen isimlerden olan Cemil, Allahın 99 isiminden biridir. Güzel anlamına gelmektedir.


Cihat (Cihad)
Allah yolundaki her türlü faaliyet ve hareketin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır.

Davut
Kur'ân-ı Kerim'de geçen 26. Peygamberin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır. Düzene uyan, güzel sesli anlamındadır.

Ensar
Kur'an-ı Kerim'de birçok ayette geçen Ensar, koruyucu anlamındadır.

İhsan
Bağışlama, bağışta bulunma.

İsa
Kur’ân’da geçen 36. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır. Kurtuluş, Allah kurtarsın, Allah’ın hizmetkârı.

İshak
Kur’ân-ı Kerim’de geçen 9. Peygamberin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır. Gülmek, gülen anlamlarına geliyor.

Samet
Ülkemizde yaklaşık 110 bin kişi Samet ismini taşıyor. Samet yüce, ulu, hiçbir şeye ihtiyaç duymayan demektir.


Ekrem
Ekrem ismi, ''İkram'' kelimesi ile aynı kökten türemiştir. Bol bol nimet veren, karşılıksız rızıklandıran, en cömert anlamına gelen Ekrem, erkek çocuklarına verilebilecek isimler arasında yer alıyor.

Eyüp
Kur'ân-ı Kerim'de geçen 13. Peygamberin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır. Dert ve sıkıntılara sabreden: Sabır timsâli anlamındadır.

Furkan
Kur'ân’ın 25. Sûresinin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır. Furkan Hak ile batılı ayıran, iyi ile kötü ve doğru ile yanlış arasındaki farkı gösteren anlamındadır.

İbrahim
Kur'ân-ı Kerim'de geçen 7. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır. İnananların babası.

Halim
Halim, kolay kolay öfkelenmeyen, yumuşak huylu ve sakin anlamına gelir. Ülkemizde yaklaşık 15 bin kişi Halim ismini taşıyor. Bu isimden türetilmiş olan Halime ismi ise, ülkemizde kız çocuklarına verilen popüler isimlerden biridir.


Halit
Halit “Sürekli, sonsuz, ebedî.” anlamına gelmektedir. Kökeni Arapça'dır.

Kuran'ı Kerim'de geçen Hamid ismi, davranışları ve sözleriyle övgüyü hak eden manasına gelir. İsmin ''Hamit'' şeklinde kullanımı da yaygındır.

Kadir
Kur'an'da geçen surenin adı olan Kadir, birçok ayettede yer almaktadır. Kudretli kişi demektir.

Lut
Hz. İbrahim'in peygamber yeğeni. Lut (a.s.) Kur'an'da adı geçen peygamberlerdendir.

Lokman
Kur'an-ı Kerim'de bir sure adı. Eski kavimlerde, ahlaki öğütler veren hekim.

Metin
Kur'an'da Zariyat suresinde geçen Metin ismi, sağlam demektir.

Musa
Dört büyük peygamberden biri olan Musa ismi, Kur'an'da birçok yerde geçmektedir.

Malik
Melek adı olan Malik, bir şeye sahip olan anlamındadır.

Muhammed
Peygamber efendimizin ismi Muhammed, Kuran'ı Kerimin birçok suresinde geçer. Toplam 38 ayetten oluşan Muhammed Suresi ise Kuran'ın 47. suresidir. Muhammed, hem Allah tarafından elçi olarak gönderilmiş olan hem de övülen anlamına gelir.

Metin
Zariyat Suresinin 56. ayetinde geçen Metin ismi, kararlı, dayanıklı ve sebatkar anlamına gelir. Ülkemizde yaklaşık 170 bin kişi Metin ismini taşımaktadır.

Kadir
Her şeye gücü yeten, mutlak kudret sahibi anlamına gelen Kadir, Allah'ın 99 isminden biridir. Bu isim ülkemizde ''Abdülkadir'' olarak da kullanılır. Abdülkadir ismi ise, her şeye gücü yeten Allah'ın kulu manasına gelir.

Melik
Mutlu, bahtiyar ve sevinçli kelimeleriyle eş anlamlı olan Melik, aynı zamanda mülk sahibi ve hükümdar manasına gelir.

Rıdvan
Kur'an'da geçen Rıdvan, razı olmak anlamındadır.

Resul
Birçok ayette yer alan Resul, elçi anlamındadır.

Ramazan
Bakara suresinde geçen Ramazan, müslümanlar arasında oruç tutulan aya verilen isimdir.

Sirac
Kur'an'da farkıı ayetlerde ismi geçen Sirac, aydınlık anlamındadır.

Süleyman
Peygamber isimlerinden biri olan Süleyman, huzur anlamındadır.

Selim
Maddî ve mânevî kusûru, noksanı olmayan: Sağlam, doğru.

Sefa (Safa)
Mekke'de bulunan mukaddes iki tepeden birinin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır. Gönül şenliği, rahat, huzur, kedersizlik: Eğlence, neşe, zevk: Saflık, berraklık.

Yahya
Kuran-ı Kerim’de geçen 35. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır.

Yakup
Kuran’da geçen 11. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır. Koca; Sözüne güvenilir, mert; Sert, kolay bükülmez.

Yusuf
Kuran-ı Kerim’de geçen 12. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır. Güzelliğin sembolü: İnleyen, ah eden.

Yunus
Kur'an-ı Kerim'de yer alan Yunus ismi, Peygamber isimlerindendir.

Yasin
Kur'an'da yer alan sure isimlerinden biridir.

Veli
Kur'an'da birçok ayette yer alan Veli, ermiş kişi anlamındadır.

Zekeriya
Kuran’da geçen 34. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır.

Zülkarneyn
Kuran-ı Kerim'de geçen 33. Peygamberin adıdır. Erkek ismi olarak kullanılır.

Zülkifl
Kuran'da geçen 14. Peygamberdir. Erkek ismi olarak kullanılır. Nasip ve kısmet sahibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.