Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Son Dakika

Gençlik Çeşmesi Efsanesi – Ab-ı Hayat Nedir

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Günümüzde çoğu insan, yaşlanmayı engellemenin yanında ölümsüz uzun bir hayat sürmek ister. Bunun için diyetler tedaviler ve kozmetik ürünler gibi pek çok formül denemektedirler. Tarih boyunca da buna benzer istekler olmuş ve gençlik çeşmesinden akan suyla yıkandığında veya içildiğinde, vücudu gençleştiren yada kişiye uzun ömür sağladığına inanılan,sihirli suyun var olduğuna dair efsane, çeşitli kültürlerde farklı isimlerle yer almaktadır.

Ab-ı Hayat

Abı- hayat, Farsça hayat suyu anlamına gelir ve içen kişinin ölümsüz olacağına inanılmaktadır. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de Kehf suresinde, Buhari’ye göre Abı Hayat suyuna atıf yapılmakta olup, Hazreti Musa ile Hızır Aleyhimesselam’ın anlatıldığı (Kehf suresi 60-82) bölümde geçer. Buna göre Hazreti Musa ile Hazreti Yuşa iki denizin birleştiği yer olan Mecma’ül Bahreyn’e yolculuk etmektedir. Mecma’ül Bahreyn’in Ab-ı Hayat suyu olduğu Buhari tarafından öne sürülür ve burasının İstanbul’da olduğuna inanılmaktadır. (İki denizin birleştiği yer)

Halk arasında Hızır Aleyhimesselam’ın Ab-ı Hayat suyundan içip ölümsüz olduğuna inanılsa da Peygamber Efendimizin (S.A.V.) “Şu anda yeryüzünde bulunanlardan hiçbiri yüz sene sonra hayatta kalamaz” diye buyurduğundan, Hızır Aleyhimesselam hakkında söylenen ölümsüzlük rivayetleri son bulmuştur.  Ab-ı Hayat tasavvufi manada  yer almıştır.

Sümer halkının meşhur Gılgamış destanı, Ab-ı hayat üzerine olup M.Ö 2700 yılında Utnapişim’i aramak için yola düşen Kral Gılgamış’ın yaşadıkları anlatılır. Ayrıca Evliya Çelebi seyahatnamesinde, Abı hayat suyunun Anadolu’da olduğunu öne sürmektedir.

Gençlik Çeşmesi
Batı kültürü efsanelerinde ise ölümsüzlük yada yaşlanmayı gideren su olarak geçmektedir. Gençlik çeşmesi efsanesi, yeni keşfedilen Amerika kıtasında bulunduğuna inanılan bir su kaynağının, gençlik verdiğine dayanır. Bugünkü ABD topraklarına ilk ayak basan, Florida valisi İspanyol kaşif ve asker Juan Ponce de Leon, Gençlik çeşmesi adı verilen efsanevi su kaynağını bulmak için sefer düzenlemiştir.

Juan Ponce de Leon ilk olarak Porto Rico’ya geldiğinde yerli Kızılderililerden, yaşlı erkekleri gençleştiren bir çeşmenin olduğu rivayetini duyar. Efsaneye göre bu çeşme Bimini adasındadır. Juan Ponce de Leon (1424-1521) Kraldan gençlik çeşmesini bulmak için izin ister ve kendisine verilen izin ile 1513 yılında 3 gemi ile yola çıkar ve 2 Nisan 1513 günü Florida kıyılarına ulaşır. Buraları keşfeden İspanyol, gençlik çeşmesini bulamaz ve Havana’ya geri döner. Bazı tarihçilere göre  Gençlik çeşmesi ( Fuente de la eterna juventud) sadece yeni toprakları fethedip zenginleşmek için Juan Ponce’nin uydurduğu bir bahaneydi.

Avrupa efsanelerindeki ölümsüzlük suyu, Almanya’da “Jungbrunnen” Fransa’da “La Fontaine de joven” ismi ile geçer ve kaynakları, doğu ülkelerinden özellikle Hindistan ve yeni kıta Amerika üzerinedir. Bazı araştırmacılar Juan Ponce de Leon’un inandığı gençlik pınarı efsanesinin, aslında Florida değil Ekvator’da Vilcabamba vadisinde olduğunu öne sürmektedir. Hatta günümüzde bu suyun uzun hayat getirdiği ve hastalıkları iyileştirdiğine inanıldığından, bölge yoğun göç almakta ve yerleşim alanları çoğalmaktadır.
Ayrıca Hindistan’da ateş tanrısı Agni’ye yapılan ayinlerde tüketilen Soma nın, içildiğinde ölümsüzlük veren su olduğuna inanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.