Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Son Dakika

Tam sinus inverter nedir? Modifiye sinus inverter nedir?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Tam sinüs inverter sinüs dalgası üretir. Modifiye sinüs inverter ise kare dalga üretir. Tam sinüs inverterler şebeke frekansına en yakın AC çıkışı verebilir.

Bu yüzden motorlu güçlerde yani demeraj akımı yüksek olan cihazlar kullanılacaksa eğer tam sinüs inverter tercih edilmeli. Modifiye sinüs inverterler yüksek güçlere dayanamaz.

Tam sinüs inverterler
sinüs dalga yani şebeke elektriğinde kullandığımız dalgaya en yakın elektriği verir.Modifiye sinüs inverterler ise kare dalga üretmektedir.En belirgin farkı ise modifiye sinüs inverterler tam sinüs inverterlere göre daha ucuzdur.İnverter seçimi yaparken en önemli husus kullanılacak olan cihazlardır.Özellikle motorlu cihaz pompa,buzdolabı,elektrikli süpürge vb cihazlar kullanılmak isteniyorsa tam sinüs inverter kullanılmalıdır.

 
Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi enerji kaynakları doğru akım üretmektedir.Üretilen bu doğru akım akülerde depolanabilmektedir.Evlerde kullandığımız elektrik ise 220 volt olduğu için genellikle buzdolabı,televizyon ,aydınaltma gibi ev eşyaları 220 volt ile çalışmaktadır.Bunun için güneş enerjisi sistemlerinde akülerde depolanan doğru akım elektrik inverter ile 220 volt elektriğe dönüştürülmektedir.Yüksek demerajlı ürün kullanımlarında ve motorlu cihazlarda tam sinüs inverter kullanımı önemlidir.Tam sinüs inverterde doğru güç seçimi yapıldığında buzdolabı,çamaşır makinası,klima,televizyon gibi cihazları çalıştırabilirsiniz. Off Grid akülü Sistemlerde 12volt,24 volt ve 48 volt çeşitleri mevcuttur.On grid şebeke bağlantılı inverterlerde tam sinüs özelliğe sahiptir.Off Grid Akülü güneş enerjisi sistemlerinde en çok kullanılan tam sinüs inverterler akıllı inverterlerdir.Akıllı İnverterlerdir.Akıllı tam sinüs inverterlerde şarj regülatörü ve şebeke yada jeneratörden şarj özelliği mevcuttur.


Modifiye sinüs inverterler
 ise off grid akülü güneş enerjisi sistemlerinde kullanılmaktadır.Çok fazla tercih edilmesinin en büyük sebebi fiyatlarının tam sinüs inverterlere göre çok daha ucuz olmasıdır.Demeraj akımı yüksek olan ve motorlu cihazların kullanımında dez avantaj sağlamaktadır.Tabiki bu durum modifiye sinüs inverterler kötü olduğu sonucunu çıkarmaz.Güneş enerjisi sistemlerinde özellikle küçük tekne ve karavan uygulamalarında tercih edilmektedir.Modifiye sinüs inverter grubunda çok küçük ürünlerde bulunup özellikle araç çakmaklığında seyehat halinde telefon,laptop gibi cihaz kullanmak isteyenler için çakmaklıklı modelleride mevcuttur.Modifiye sinüs inverterler için şunu diyebiliriz küçük ve az maliyetli olması istenen projelerde vazgeçilmez invertörlerdir.Ama tam sinüs inverterlere göre demerajları akımları hassas olmadığı için toleranslı seçim ve doğru güç hesabı yapılmalıdır.


İnvertörler kullanım amaçlarına göre iki grupta toplanır:

Doğru akım (DC) akım kaynağından alternatif akım (AC) üretmek,
Üretilen AC akımın gerilimini veya frekansını değiştirmek.
Bu işlemi yapmak için invertör içerisinde; doğrultucu, frekans değiştirici, güç devresi ve otomatik denetim elemanları olmak üzere 4 adet devre elemanı bulunur.

Off Grid İnverterler ( Akülü Solar Sistemler)
On Grid İnverterler
Solar Pompa Sürücü İnverteri
Mikro İnverter

Off-grid inverterler (Elektrik Şebekesi olmayan yerlerde kullanılan invertörler)
Bu invertörler daha çok depolamalı (Akülü – Bataryalı) sistemlerde kullanılmaktadır. Bu tarz uygulamalar daha çok şebeke hattının getirilmesinin çok masraflı olduğu çiftlik evleri, yayla evleri, gsm baz istasyonları gibi yerlerde kullanılmaktadır.Tam Sinüs İnvertörler: Yaşamımızda kullandığımız tüm elektrikli cihazları besleyen şebeke elektrik de 50 Hz Tam/ Saf Sinüs dalgadır.
Tam sinüs invertörler, AC çıkışta tam sinüs (sinüsoidal) dalga formuna sahiptir. Tam sinüs invertör, gelen voltaj ve frekansları tam sinüs dalga olarak ayarlar. Çalışma frekansları 50/60 Hz, verimleri ise %89 ila %94 arasındadır.
Uygulamada tam anlamıyla saf bir sinüs dalgası mevcut değildir. Çeşitli kayıplar ve harmonikler dolayısıyla ancak teorik olarak şebeke elektriği dendiğinde akla tam sinüs dalga şekli gelir. Tam sinüs invertörler özellikle tıbbi cihazlarda ve ölçü sistemleri gibi hassas çalışma gerektiren sistemlerde kullanılır.

Sinüs Benzeşimli veya Modifiye Sinüs İnvertörler: Modifiye sinüs olarak da bilinen kare dalga invertör maksimum güç noktası takibi (MPPT) adı verilen bir algoritmaya sahiptir.
Maksimum verim elde etmek için geliştirilen bu algoritma sistemdeki mevcut yük üzerinden hesaplamalarını otomatik olarak gerçekleştirmektedir.
Bu invertörler, sinüs eğrisini kare dalgacıkların sayısını arttırarak merdiven basamağı formuna benzer davranış sergiler. Modifiye invertörler, saf sinüs şeklinde elektrik çıkışı vermediği için buzdolabı, çamaşır makinası, hassas elektronik cihazlar vb. cihazların bozulmalarına neden olabilirler.
Eğer invertör (evirici) bu tarz hassas yüklerin beslenmesinde kullanılacak ise kesinlikle saf sinüs invertör tercih edilmelidir. Kare dalga invertör (modifiye sinüs invertör), aydınlanma ve ısınma gibi düşük hassasiyetli işler için uygundur.

Mikro İnvertör: Sanayi ihtiyaçlarını karşılamak için trifaz 380 volt verebilen invertör modellerinin yanı sıra paralel bağlanarak yüksek verim elde edilmesini sağlamayı amaçlayan invertörlerdir.
On-grid inverterler ( Şebekeye bağlı sistemlerde kullanılan invertörler)
On grid inverterler, şebekeye bağlı güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde kullanılır.

Dönüştürülen elektriği şebekeye veren invertörler. Şebeke bağlantılı invertörler ise merkezi, dizi (string) ve mikro inverterler olarak üçe ayrılmaktadır:Merkezi İnvertör: Merkezi invertörler büyük güçlerde santrallerde kullanılmaktadır. Genellikle tek bir invertörün gücü yüzlerce kW mertebelerinden başlayıp MW mertebelerine kadar çıkmaktadır.
 Merkezi invertör teknolojisi diğer invertör tiplerinden farklı olarak, panellerin invertör öncesinde DC korumanın yapıldığı bağlantı kutularında birleştirildikten sonra invertöre bağlantının yapıldığı sistemlerdir.
 Merkezi invertörler diğer invertör tiplerine göre daha büyük panel grupları tek merkezden yönetmektedir.
Genel olarak merkezi invertörlerin alçak gerilim voltaj değerleri normal dağıtım trafolarının 400 V değerlerinden farklı olup 300V, 350V, 400V ve 690 V olacak şekilde üretilmektedirler. Merkezi invertör çıkışından sonra merkezi invertörün alçak gerilim voltaj seviyesine göre üretilmiş trafodan geçerek orta gerilim şebekesine 33 kV – 34,5 kV seviyesinden bağlantısı yapılır.


Dizi İnvertörler: Dizi invertörler gerek saha gerekse çatı uygulamalarında tercih edilebilirler. Farklı çatı tiplerinde farklı tiplerde dizi invertörler kullanmak mümkündür.
Dizi invertörlerdeki amaç tek bir santrali parçalara ayırarak her bir parçanın birbirinden bağımsız olarak enerji üretmesini sağlamaktır.
DC giriş gerilimlerinin müsaade ettiği voltaj değerine kadar panellerin seri bağlandığı ve her bir FV dizinin doğrudan invertöre bağlantısı ile oluşturulan sistemlerin invertörüdür.
Evsel kurulumlarda 2-5 kW aralıklarında üretilip 230 V tek fazlı ve 5 kW üstünde 400 V üç fazlı olarak üretilmektedir. Endüstriyel ve santral sistemlerde MW seviyelerine ulaşmak için 30 -33 kW AC çıkış gücündeki dizi invertörler kullanılmaktadır.
Sistem güvenliği için DC ve AC koruma ekipmanları ile birlikte üretilen paket dizi invertör çözümleri bulunmaktadır.


Mikro İnvertörler: Mikro invertörler ise her biri bir panel arkasına monte edilen invertörlerdir.
Özellikle parçalı gölgelenmelerin çok fazla olduğu çatı sistemlerinde tercih edilmesi yanı sıra günümüzde saha uygulamalarında nadiren de olsa kullanılmaya başlanmıştır.
Hibrid İnvertör: Hibrit invertörler, enerji üretimin ihtiyaçtan daha fazla olduğunda akü gibi depolama elemanlarında toplanmasını veya şebekeye verilmesini sağlayan; üretimin ihtiyaçtan daha az olduğunda şebekeden enerji çekilmesini sağlayan çift yönlü invertörlerdir.

İnvertör Fiyatları Ne Kadar?
İnvertör fiyatları tercih edilen markaya ve ihtiyaç duyulan teknik özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Bunun dışında invertör fiyatları, daha çok yurtdışında üretildiği için döviz kurlarından da etkilenmektedir.

3 yorum:

 1. MERHABA İYİ GÜNLER BEN FİYAT TEKLİFİ ALMAK İSTİYORUM
  BUZDOLABI,ÇAMAŞIR MAKİNESİ,BULAŞIK MAKİNESİ,TV,AYDINLATMALAR VE ŞARZ ÇALIŞTIRICAK SOLAR ENERJİ SİSTEMİ FİYATI NE OLUR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, durumu tam belirtmediğiniz için 2 farklı yanıt verelim
   Eğer Burası elektrik olmayan bir bağ evi ise
   Paket nelerden oluşur?
   12 Adet Güneş Paneli 280watt Lexron 24V Poly
   1 Adet Tam Sinüs Akıllı İnverter 5K -5000W 48V Anti Toz Koruyuculu
   1 Adet Solar Kablo 4mm Kırmızı (20 metre)
   1 Adet Solar Kablo 4mm Siyah (20 metre)
   MC4 Konnektör Seti – Tekli Bağlantı – 1 Dişi 1 Erkek
   MC4 Branş Konnektör Seti – 2’li Bağlantı – 1 Dişi 1 Erkek
   12 Adet 100 Ah Lexron Jel Akü
   Paket neleri Çalıştırır?
   10 ADET TASARRUFLU LAMBA 7-8 SAAT
   70 EKRAN TV + UYDU ALICISI 7-8 SAAT
   ORTA BOY BUZDOLABI (24 SAAT)
   CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR ŞARJI
   ÇAMAŞIR MAKİNESİ – HAFTADA 2 KEZ
   BULAŞIK MAKİNESİ -HAFTADA 2 KEZ
   ürünler gerekir.

   Sil
  2. Eğer Burası sürekli ikamet edilen Elektrik şebekesi olan bir yer ise;
   On Grid ( Şebekeye Uyumlu) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri , Elektrik şebekesinin olduğu yerlerde Güneş Panelleri ile üretilen enerjinin On Grid (Şebeke Uyumlu) İnverterler aracılığı ile anlık kullanıma sunulması ve ihtiyaç fazlası elektriğin elektrik şebekesine satılmasını ifade eder.

   Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi “Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile Aylık Mahsuplaşma uygulaması Resmi Gazetede yayınlanarak resmiyete kavuştu.

   Artık evlerde, iş yerlerinde, bina çatılarında Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yapılabilecek üretim fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilecek. Üstelik enerji satışı Ticari bir işlem olmasına rağmen şahıslar için KDV ve Gelir vergisinden istisna edilmiştir.

   Çatınızda Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorsunuz. Peki Bunun için nereden başlayacaksınız? İlk işlem bulunduğunuz il deki Elektrik Dağıtım Firması ile ( Uedaş, Aydem, Limak, Uludağ Elektrik vs) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için İzin / Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir. Diğer yasal izinler, Projelendirme, Mühendislik Hizmetleri; Sözleşme Yapılması koşulu ile Firmamızca yerine getirilmektedir.

   Sil


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.