Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Son Dakika

Doğru Seçim Prefabrik Ev mi Yoksa Çelik Ev mi?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Prefabrik ev veya çelik ev öncelikle her iki modelin de prefabrik yapı sektöründe aynı modern fabrika ortamında üretildiğini bilmemiz gerekir. Her iki modelin tasarım ve üretim öncesi statik hesaplamalarında özel yazılım bilgisayar programları devreye giriyor. Her iki modelde de modern mimarinin estetik ev görselliği ve güvenli yapı modeli ortaya çıkartılıyor. Çelik ev veya prefabrik ev olsun tasarım sonrası her iki ev de aynı makine sistemi kullanılarak imal ediliyor. Her iki modelde de ön üretimi tamamıyla modern fabrika ortamında gerçekleştiriliyor. Araca yüklenerek kurulum yapılacağı sahaya aynı sistemle taşınıyor. Kurulumları da aynı uzman ekipler tarafından gerçekleştiriliyor.
Peki ama prefabrik evle çelik ev modelini birbirinden ayıran özellikler yok mu? diye bir soruyu zihninizden geçirdiğinizi hisseder gibiyim. Tabi ki de aralarında bazı farklılıklar var. Fark nedeniyle ayrı isimlendirilmiş. Prefabrik ev temel anlamda H denilen çelik taşıyıcılara duvar panelleri yerleştirilerek adeta lego gibi inşa edilir. Taşıyıcı görevini çelik H direk bağlantılarıyla birlikte bir aşamada duvarlar da üstlenir.

Çelik ev modelinde ise ana taşıyıcı direklerle birlikte duvar karkas taşıyıcıları da tamamen çelik örgülerden oluşur. Çelik evi iskelet olarak gördüğünüzde adeta çelik örgülerle örülmüş çok yüksek güvenliğe sahip bir ev modeline şahit olursunuz.

Peki prefabrik ev ve çelik ev modellerini birbirlerinden ayıran önemli detaylar neler onlara göz atmaya çalışalım.

Karmod Prefabrik’ten Cezayir’e konut projesi!

Yüksek Güvenlik İçin Prefabrik Ev mi Çelik Ev mi?
Çelik ev modeliyle prefabrik ev modelini ayıran en önemli fark duvar sistemidir. Yukarıda da vurguladığımız gibi prefabrik ev şekil görünüm benzerliği açısından H adı verilen çelik direklere sahiptir. Bu direkler 125 cm aralıkta bir yerleştirilir. Direk aralarına standart olarak çift taraflı özel beton levhalar arasına eps dolgu malzemesi kullanılır. Dolgu malzemesi daha fazla yalıtım ve tam yanmazlık açısından opsiyonel olarak taş yünü malzeme de kullanılmaktadır. Prefabrik evlerde hazırlanan bu paneller H olarak belirttiğimiz taşıyıcılara geçmeli olarak uygulanır. Kurulum bu şekilde ilerler. Duvar kalınlığı dış duvarda 10 cm iç oda bölmelerinde ise 6 cm olarak standart üretimle gerçekleştirilir. Evin statik yükünü H çelik kolon birlikte buna geçmeli sistemle uygulanan duvar blokları da yüklenir. Olası deprem gibi etkenlerde birlikte mukavemet sağlar. Esnek özelliğiyle güvenlik iyi seviyede ilerler.

Çelik ev modelinde ise taşıyıcı direklerle birlikte duvar kaplamalarının üzerine uygulanacağı duvar karkaslarında da tamamen çelikler kullanılır. Evin iç ve dış duvar iskeleti tamamıyla çelikle örgülenir. Bu çeliklerin birleşimleri özel cıvata somun bağlantıları gerçekleştirildiğinden yapı güvenliğini olumsuzlaştıracak kaynak gibi uygulamalar tamamıyla geride bırakılmıştır. Deprem esnasında çeliğin esnekliği yapı güvenliğini maksimum düzeye yükseltir. Sağa sola birlikte esneyerek hareket edeceğinden kırılma yapmaz. Bina daima ayakta kalır.

Prefabrik veya çelik ev yapı güvenliği açısından değerlendirdiğimizde farklı üretim modeline rağmen benzer seviyededir. Ancak illaki net bir değerlendirme yapılması istenirse çelik ev bir adım daha güvenlikte önde diyebiliriz.

Prefabrik ev satışları yüzde 30 arttı!Yalıtım Performansı En Yüksek Ev Çelik Ev mi Yoksa Prefabrik Ev mi?
Çelik ev yalıtım performansıyla tüm konut modelleri göz önünde bulundurulduğunda en iyi seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çelik ev yalıtımı tamamıyla çelik karkaslar üzerine yapılan uygulamalarla gerçekleştirilir. Duvar bloklarının tamamıyla çelik karkaslarla örülerek inşa edildiğini belirtmiştik. Bu karkaslar arası özel taş yünü yalıtım malzemesiyle doldurulur. Taş yünü dolgu yalıtımda önemli bir işleve sahip olurken aynı zamanda yangın gibi istenmeyen durumlarda alev ilerletmez özelliğiyle tam güvenlik sağlar. Duvar çeliklerinin içlere taş yünü dolgu sonrası dıştan OSB uygulaması içten alçı levha uygulaması yapılır. Dış kısımda OSB üzerine nem bariyeri onun üzerine M profil uygulaması gerçekleştirilir. M profildeki temel unsur olası ısı köprüsü oluşumlarını önleyerek yalıtımı üst seviyeye yükseltmektir. M profil üzerine ekstra taş desen veya fuga kaplamasıyla hem yalıtım hem de bina estetiğine katkı sağlanır. Sıcak veya soğuk havalarda en iyi enerji tasarrufu performansı yakalanmış olur. İklimlendirme giderlerindeki faturaya yansıyan belirgin azalma hemen fark edilir.

Prefabrik evlerin duvar blok içlerine standart olarak eps dolgu maddesi kullanıldığını belirtmiştik. Bu dolgu maddesi yerine çelik evdeki gibi taş yünü dolgu malzemesi kullanılabilmektedir. Duvar panelleri içten alçı levha dıştan taş desen veya fuga gibi kaplamalarla kaplanabilmektedir. Bu uygulamalardaki temel amaç prefabrik ev yalıtımını en iyi düzeye yükseltmektir. Her iki evin çatı sisteminde çelik makaslar kullanılarak birbirine yakın ekstra yalıtım uygulamaları yapılmaktadır.

Konut fiyatlarındaki yükseliş prefabrik evlere talebi artırdı!Enerji Tasarrufuyla Kazandıran En İyi Yalıtım Çelik Evde
Peki çelik ev mi yoksa prefabrik ev mi yalıtım performansı açısından önde diye sorarsanız çelik ev sisteminin burada bir miktar daha avantajlı olduğunu vurgulayabiliriz. Tabi bu tercihte bütçe imkanları çok önemli. Dar bütçe ile güvenli bir müstakil ev sahibi olmak isterseniz prefabrik ev modelinin sizin için iyi bir seçim olabileceğini vurgulayabiliriz.Estetik Görünüm Avantajı İle Çelik Ev Bir Adım Önde
Prefabrik veya çelik ev tasarımları aynı uzman ekiplerce gerçekleştiriliyor. Her iki modeldeki tasarımlar da modern mimariye tam uyumlu konsepte sahip. Çelik ev üretiminde detay uygulamalar daha kolay. Bu nedenle çelik evlerin tasarımında girintili çıkıntılı girift tasarımlar yaygın olarak kullanılabiliyor. Üretim modeli bu tasarımların imalatına son derece uygun. Güvenlik ve yalıtımla birlikte daha estetik bir konut için çelik ev tercih edilebilir.

Burada şunu tekrar vurgulayalım ki gerek çelik ev gerekse prefabrik ev aynı sektörde üretiliyor. Her ikisi de modern konut modeli. Her biri yenilikçi tasarımlarıyla öne çıkıyor. Bütçe imkanlarına göre her iki ev modeli de rahatlıkla tercih edilebilir. Ekonomik durumu çok daha iyi olanlar çelik ev modelini tercih edebilirler. Dar bütçe imkanlarıyla betonarmeden çok daha ekonomik ve güvenli bir eve prefabrik evle kolayca sahip olabilirler. Prefabrik veya çelik ev her ikisi de uzun yıllar güvenle kullanılabilecek yeni nesil ev modelleridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.