Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

Büyük Proje İlk Yerli Elektrikli Traktör Üretilmeden İptal Mi Oldu?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
İlk yerli ve milli elektrikli traktörü imal etmek için, Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Ziraat GSYO) ile elektrikli otomobil ve elektrik depolama konularında faaliyet gösteren DMA / Derindere Motorlu Araçlar % 50/50 ortaklıkla kurduğuZY Elektrikli Traktör'ün fabrika yatırımı devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin elektrikli traktörle ilgili olarak, ‘Benim ilgi alanımda değil, seri üretimiyle ilgili bende bir bilgi yok’ şeklindeki açıklamaları gündeme bomba gibi düşerken, elektrikli traktörle ilgili eski Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli döneminde yapılan bütün açıklamaların sorgulanmasına neden oldu.

ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, geçtiğimiz yıl Mart ayında Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada elektrikli traktör projesinin Bekir Pakdemirli’nin projesi olduğunu belirterek, en kötü tarla şartlarında çalışabilecek 220 beygir gücünde sisteme sahip orta boy traktörlerin 2022’nin ilk aylarında seri üretime gireceğini ve çalışmaların yüzde 95 tamamlandığını açıklamıştı. 

25 TANESİ ÜRETİLMEK İÇİN HAZIR BEKLİYOR TİGEM TRAKTÖR ALIMI YAPTI!

Yol, orta boy büyüklükteki 220 beygir gücünde sisteme sahip olan orta boy traktörlerden 25 tanesinin üretilmek için hazır beklediğini belirterek, şu bilgileri vermişti: "En büyük traktörümüzün bütün çalışmaları bitmiş durumda, haziran ayı içinde seri üretime girmeyi planlıyoruz. Şu an hattımızda 25 traktör üretilmek için hazır bekliyor. Bu traktör yaklaşık 7 saat çalışabilecek ama bu süreyi artırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Traktör, üzerindeki şarj aletiyle 90 dakikada dolabilecek seviyede. Dışarıya bir ünite koyulduğunda ise bir saatin altında rahatlıkla şarj edilebilecek. Salgın olmasaydı biz seri üretime girmiştik. Tedariklerimizin tamamlanmasında sıkıntılar yaşadık. Tip onay belgesi için evraklarımızın yüzde 85'ini tamamladık. Haziranda üreteceğimiz traktörlerle ilgili ön siparişlerimizi aldık, ciddi satışlar yapıldı. TİGEM traktör alımı yaptı."
 

Çitçi dört gözle elektrikli traktörün seri üretimini beklerken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin önceki gün bir televizyon programında yaptığı açıklamalar sektörde büyük şok etkisi yaptı. CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, elektrikli traktör konusunu meclis gündemine taşıyarak, "Proje neden rafa kaldırıldı?" dedi.


CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, fiyasko ile sonuçlanan milli ve yerli elektrikli traktör konusunu TBMM’ye taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Aygun, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, iki yıl önce 26 Temmuz 2019 tarihinde dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte, ayağına galoş giyerek, ülkenin ilk yerli ve milli traktörünü kullanmış, pullukla tarla sürmüştü. Bu görüntü günlerce tartışılmıştı. Söz konusu hedefte samimi olmadıkları daha o gün Erdoğan’ın tarladaki galoşlu görüntüsünden belliydi! Traktörü beceremediler, uzaya nasıl çıksınlar” diye tepki gösterdi.

Aygun, önceki Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin  “Bizim bilgi ve teknoloji ile alakalı en önemli ve iddialı projelerimizden biri yerli ve milli elektrikli traktördür” sözlerine işaret etti. 

Pakdemirli’nin 16 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamada; “Pandemi nedeniyle üretimi geciken elektrikli traktörün Ocak 2022 yılı itibarıyla seri üretime geçeceğini ve çiftçinin en büyük girdi maliyetlerinden olan yakıtta yüzde 80-90 tasarruf sağlayacağını” müjdelediğini anımsattı. 7 Haziran 2022 tarihinde özel bir televizyon kanalında açıklamalar yapan yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin ise elektrikli traktörün ilgi alanında olmadığını belirterek “Prototip var, ama seri üretim konusunda bende bilgi yok” sözlerine işaret eden Aygun, “Bu projenin Bakan Kirişci’nin özel ilgi alanında olmamasından değil, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rafa kaldırıldığı anlaşılmaktadır” diye konuştu.

SANAYİ BAKANLIĞINDAN YAZI

Elektrikli traktör hayalinin fiyasko ile sonuçlandığını söyleyen Aygun, şöyle devam etti:
“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, elektrikli traktör projesini-Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı-çerçevesinde yürürlüğe sokmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakdemirli ile birlikte bu elektrikli traktörün önünde açıklamalar yapmıştı. Ancak traktör prototipini yapan ilgili firmaya; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar tarafından 23 Mayıs 2022 tarihinde Bakan adına yazı gönderilerek, ‘Projeniz değerlendirme dışı bırakılmıştır’ denilmiştir. Peki o halde değerlendirme dışı bırakılan bu proje için Pakdemirli tarafından Ocak 2022 tarihinde seri üretime geçileceği sözü nasıl verilmişti? Onaylanmayan proje, niye kamuoyuna reklam edilmişti ve Erdoğan dönemin Bakanı Pakdemirli ile birlikte, ayağına galoş giyerek, neden bu traktöre binmişti? Söz konusu hedefte samimi olmadıkları daha o gün Erdoğan’ın tarladaki galoşlu görüntüsünden belliydi! Bunlar uzay hedefi ortaya koyuyorlar. Elektrikli traktörü başaramayan, uzaya nasıl çıksın!” diye sordu.

Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

1. Proje, niye rafa kaldırıldı? Bugüne kadar “en iddialı ve önemli proje” olarak nitelenen elektrikli traktör hedefinden neden vazgeçilmiştir? Bu proje neden bugüne kadar desteklenmiş sonra neden önemsizleştirilerek rafa kaldırılmıştır

2.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, elektrikli traktör projesini "Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'' çerçevesinde yürürlüğe sokmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakdemirli ile birlikte bu elektrikli traktörün önünde açıklamalar yapmıştı. Ancak traktör prototipini yapan ilgili firmaya; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar tarafından 23 Mayıs 2022 tarihinde Bakan adına yazı gönderilerek, "Projeniz değerlendirme dışı bırakılmıştır" denilmiştir. Değerlendirme dışı bırakılan bu proje için Pakdemirli tarafından Ocak 2022 tarihinde seri üretime geçileceği sözü verilirken, ortaya çıkan bu çelişkili durumu nasıl açıklıyorsunuz?  Değerlendirme dışı ise daha önce bu traktörün önünde Cumhurbaşkanı niye açıklama yapmıştır? Cumhurbaşkanı neden bu traktöre binmiştir?

3.Devlette devamlılık esas değil midir? Proje için harcanan kaynaklar kamu zararına neden olmuştur? Bu zararı kim karşılayacaktır?


https://www.tarimdanhaber.com/tarim/elektrikli-traktor-neden-rafa-kaldirildi-zararini-kim-karsilayacak-h17843.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.
/*--------------MEMUR SİTE------------------------------------------------------------*/ --------------MEMUR SİTE------------------------------------------------------------