Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

TV Ses Var Görüntü Yok Sorunu (ÇÖZÜLDÜ)

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
TV ses var görüntü yok sorunu, yeni ya da eski olduğu fark etmeksizin pek çok cihazda ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman yalnızca birkaç hamla ile halletmeniz mümkünken kimi zaman cihazınızı değiştirmenize dahi neden olabilir. Gelin, birlikte televizyonun sesi var görüntü yok sorununun nedenlerini ve çözümlerini inceleyelim.

Televizyonda Neden Görüntü Kaybolur?
Televizyonda ses var görüntü yok sebebi çok sayıda olabilir. Televizyonda ses var ancak görüntü yok ya da siyah ekran sorunu yaşıyorsanız, televizyonunuzda LED panel arızası yaşıyorsunuz demektir. Televizyonun içindeki LED şeritlerden bazıları bozulduğunda televizyonda ölü görüntüler oluşmaya başlıyor. Sadece görüntüyle ilgili sorun olduğu için böyle durumlarda ses hala gelmeye devam ediyor.
Problemin LED şeritlerden kaynaklı olup olmadığını bazı kontrolleri yaptıktan sonra anlayabiliyorsunuz.

Televizyonunuzu harici uydu bağlantısıyla kullanıyorsanız bazen bağlantı kablosu çıkmış olabiliyor. Bu nedenle televizyonun HDMI girişini ve uydu cihazınızın bağlantı girişini kontrol etmeniz gerekiyor. Bazen küçük gözlü uydu alıcısı bağladığınızda cihaz arızalanabiliyor. Evinizde başka bir uydu cihazı varsa onu takabilir ya da anten bağlantısına geçip televizyondan görüntü geliyor mu kontrol edebiliyorsunuz. Yine uydu cihazıyla ilgili bir başka kontrol etmeniz gereken nokta televizyonunuzun girişleri oluyor. Televizyonunuzda AV1, AV2, HDMI1, HDMI2 gibi girişler varsa bu girişleri denemeniz faydalı olabiliyor.

Televizyonunuzun görüntüsünün olmamasının bir başka nedeni bilginiz dışında görüntü ayarlarının değiştirilmiş olması olabiliyor. Televizyon kumandanızdan “Menü”ye bastıktan sonra “Resim” bölümüne gidiyorsunuz. Buradan her şeyin doğru ayarda olup olmadığını kontrol ediyorsunuz. Özellikle parlaklık ve görüntü ayarları kısmı önemli ayarlar arasında bulunuyor.

Görüntü ve parlaklık ayarında bir sorun bulunmuyorsa televizyon sinyalini kontrol etmeniz gerekiyor. Sinyal sorunu varsa yine görüntü gelmeyebiliyor. Bunu kontrol etmenin en iyi yolu başka bir kanala geçmek oluyor. Diğer kanallarda görüntü varsa televizyonda bir problem bulunmuyor anlamına geliyor. Eğer bir sinyal sorunu yaşanıyorsa, bu durumda sorunun çözülmesini beklemekten başka bir yolu olmuyor. Sorunla ilgili bilgi almak için ise televizyonunuza bağlı olan kablo ya da uydu servisini arayabiliyorsunuz.

Bazen de televizyon ekranınızda kırık ya da hasar olabiliyor. Bundan dolayı da televizyonda görüntü olmayabiliyor. Aşırı sıcaklık ve elektrik dalgalanması dahil olmak üzere televizyon ekranına zarar verecek birçok etken bulunuyor. Televizyondaki fiziksel hasarı tespit etmek için kapattıktan sonra siyah ekranda dikkatlice inceleyerek sorunu bulabiliyorsunuz. Eğer televizyonda görüntü yok ses var sorunu hasarlı ya da kırık ekrandan kaynaklanıyorsa televizyon markanızın yetkili servisine başvurmanız gerekiyor.

Tüm bunları denedikten sonra hala televizyonda görüntü yok ancak ses varsa teknik bir sorun yaşıyorsunuz anlamına geliyor.

Televizyonum Açılıyor Ancak Görüntü Yok
TV ses var görüntü yok sorunu ile karşı karşıyaysanız çözüm yollarını denerken en basitinden başlamanızda fayda vardır.

Öncelikle televizyona giden bağlantıları kontrol etmenizde fayda vardır. HDMI, VGA gibi kabloların çıkmış ya da yerine tam oturmamış olması nedeniyle görüntü gidebilir. Kabloların sıkı bir şekilde yerine oturtulması sonucunda problemin çözülme ihtimali oldukça yüksektir.
Eğer evinizde ikinci bir cihaz bulunuyorsa aynı bağlantılarla diğer televizyonun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece sorunun cihazdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını netleştirmiş olursunuz.

Televizyonunun ayarlarında yapılan değişiklikler nedeniyle görüntü gelmeyebilir. Bunun için cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Televizyonların önemli kısmında iğne ile sıfırlama sağlayan bir bölüm bulunur. Eğer bu bölümü bulamıyorsanız cihazın markasına ait teknik servisi arayarak yardım alabilirsiniz.
Eğer ekranda görüntü olmamasına rağmen çizgiler ya da noktalar gözüküyorsa sorunun ekrandan kaynaklanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durumda ekranın değişmesi gerekebilir.
TV Ekran Kararması Nasıl Düzelir?
Televizyonunuzun ekranı karardıysa ve televizyon açık olmasına rağmen görüntü gelmiyorsa kendinizin gözden geçirebileceği bazı ayarlar mevcuttur.

Çözüm Yolu
Eğer televizyonda ses var görüntü yoksa, öncelikle şu adımları deneyebilirsiniz:

Televizyonunuzu kapatın ve birkaç dakika bekleyin, ardından tekrar açın. Bu işlem bazı durumlarda sorunu çözebilir.
Televizyonunuzun bağlı olduğu cihazı kontrol edin. Örneğin, kablo kutusunda veya DVD oynatıcısında bir sorun olabilir. Bu cihazları da kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz.
Televizyonunuzun kablo bağlantılarını kontrol edin. Kabloların düzgün takılı olduğundan emin olun ve bağlantıların sıkı olduğundan emin olun.
Televizyonunuzun ayarlarını kontrol edin. Bazı durumlarda, yanlış ayarlar görüntüyü engelleyebilir. Ayarları kontrol ederek doğru şekilde yapılandırıldığından emin olun.
Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, televizyonunuzun teknik desteğine başvurun. Sorunun daha ciddi bir nedeni olabilir ve profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olabilir.
Televizyonunuz birdenbire karardığında ilk düşünceniz güç kaynağı kesintisi olabilir. Ancak eğer ses var fakat görüntü yoksa durum daha ciddi olabilir. Televizyonlarda en sık karşılaşılan sorunların başında, görüntünün olmadığı ancak sadece sesin duyulduğu durumlar geliyor. Bu tür bir sorun, kullanıcı hatalarından kaynaklanmaz ve televizyonda bir problem olduğunu gösterir. Çünkü televizyon kumandasında yanlış bir tuşa basılmadığı sürece, bu soruna sebep olmaz. Eğer “Televizyonda ses var fakat görüntü yok, ne yapmalıyım?” diye merak ediyorsanız, birlikte öğrenelim.

Öncelikle televizyonun güç kablosunu kontrol edebilirsiniz. Güç kablosunun tam olarak oturmaması nedeniyle görüntü gitmiş olabilir. Ekstra olarak bazen fark etmeden televizyonu tasarruf ya da uyku moduna almak mümkündür. Kumanda üzerinden komutlarla bu modları aktif hale getirmiş olabilirsiniz. Ekran karanlık olduğundan aynı şekilde düzeltmeniz mümkün olmayabilir. Ancak televizyonun fişini prizden çekerek bir süre beklemek ya da kapatma tuşuna yarım dakika basmak cihazı resetleyerek sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Televizyonumun Sesi Var Ancak Görüntü Yok, Ne Yapabilirim?
Eğer donanımsal bir problem yoksa ve televizyonun tüm kablolarının doğru olarak takıldığından eminseniz televizyonu resetlemeyi deneyebilirsiniz. Televizyon resetleme yöntemi kullanmış olduğunuz cihaza göre değişiklik gösterebilir. Ancak televizyonların genellikle arkasında resetleme için kullanılan iğne sokabileceğiniz bir alan vardır. Eğer bu alanı bulabilirseniz iğneyi 30-40 saniye boyunca basılı tutmanız yeterlidir.

Resetleme için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise; açma kapama tuşuna basılı tutmaktır. Eğer bu yöntemlerle cihazı resetleyemediyseniz cihazınızın modeline uygun olarak nasıl hareket etmeniz gerektiğini markanın müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Televizyonumun Görüntüsü Sürekli Dalgalanıyor
Cihazın ekranında dalgalanmalar mevcutsa teknik destek almadan önce sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz.

Kablolarda hasar ya da gevşeme olabilir. Öncelikle kabloları kontrol edebilirsiniz.
Anten problemleri nedeniyle dalgalanma olabilir. Kişisel ya da yaşadığınız apartmanda bulunan anteni kontrol edebilirsiniz.

Elektrik kesintileri ya da voltaj dalgalanmaları nedeniyle dalgalanma olabilir. Bu sorun cihazınıza da zarar verebileceğinden problemin bundan kaynaklandığını düşünüyorsanız bir süre fişi prizden çekerek beklemenizde fayda vardır.
Özellikle eski model televizyonlarda çevresinde bulunan elektronik cihazların neden olduğu elektromanyetik titreşimler nedeniyle görüntü dalgalanması olmasına sıkça rastlanır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.