Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Son Dakika

Muhtaçlık Aylığı Nedir? Nasıl Alınır? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
Muhtaçlık Aylığı Nedir? E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? Pandemi dönemi başta olmak üzere normal süreçler doğrultusunda da yardıma muhtaç olan kimselere muhtaç aylığı devlet tarafından verilmektedir. Fakirlik ya da muhtaçlık belgesine sahip olan kişiler, devlet kanalları üzerinden başvuru yaparak muhtaçlık aylığı alabilmekte ve bu aylıkla geçimini sağlayabilmektedir.

Muhtaç aylığı almaya hak kazanan bireyler, maddi durumlarını düzeltene kadar bu aylıktan faydalanabilmektedir. Yoksulluğu azaltmak amacıyla verilmekte olan bu aylıktan fakirlik belgesi olan herkes kolaylıkla faydalanabilir. Ancak bu aylık verilmeden önce başvuru yapan bireylerde belirli şartlar aranmakta ve bu şartlar doğrultusunda başvuru onaylanmaktadır. Peki muhtaçlık aylığı nedir? Başvuru koşulları nelerdir? Muhtaçlık aylığına nasıl başvuru yapılabilir?

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?
Fakirlik belgesine veya muhtaçlık belgesine sahip olan kişilerin öncelik olarak e-devlet kanallarından başvuru yapması ve bu doğrultuda muhtaç aylığı takibi yapması gerekmektedir. Muhtaçlık aylığı başvurusu yapan bireylerin sadece kendilerinin maddi durumu değil aynı zamanda ailenin de maddi durumu kontrol edilmekte, belirli süreliğine takip edilmektedir. Muhtaçlık aylığına başvuru yapan kişilerin ailelerinin maddi durumu düzgün ise o birey, muhtaç aylığından faydalanamamaktadır. Muhtaç aylığı başvurusu yapmak ve bu aylıktan faydalanmak için gerekli olan diğer şartlar ise şu şekildedir:

Şehit ve gazi yakını olmak,
Hane içerisinde kimsenin gelire sahip olmaması,
Sosyal güvenceye sahip olmayan ve yaşlı kişilere bakma yükümlülüğü olan aileler,
Okul masraflarını karşılayamayan aileler ve bireyler,
Okula giden çocuklara sahip olan ve muhtaç olan aileler,
Fakirlik belgesine sahip olan kişiler,
Yukarıdaki imkansızlıklarla mücadele eden kişiler, ülkemizde devlet tarafından verilmekte olan muhtaçlık aylığından faydalanabilmektedir.

Muhtaçlık Aylığından Kimler Faydalanamaz?
Muhtaçlık aylığından faydalanabilecek kişiler olduğu gibi bu aylıktan faydalanamayan kişiler de bulunmaktadır. Bu aylıktan faydalanamayan kişiler ise şu şekildedir;

Düzenli geliri bulunanlar,
Herhangi bir işte çalışanlar,
Sosyal güvencesi bulunan kişiler,
Vasiye sahip olan kişiler,
Dul maaşı, yetim maaşı ve benzer devlet imkanlarından faydalanan bireyler
Yukarıdaki imkanlara sahip olan kişiler muhtaçlık aylığından faydalanamamaktadır.

Muhtaç Aylığı Nedir? Muhtaçlık Aylığı Başvuru Şartları Nelerdir?
Fakirlik ya da muhtaçlık aylığı, birçok imkansızlıkla karşı karşıya kalan ve herhangi bir geliri bulunmayan ailelere ya da bireylere verilmektedir. Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile % 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara muhtaçlık aylığı verilir. Ancak bu aylıktan faydalanmayı isteyen kişiler devlet tarafından tespit edilmemektedir. Tespit yapılabilmesi ve aylıktan faydalanmak için öncelikle başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru şartları ise aşağıdaki gibidir;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
18 yaşından büyük olmak,
Sosyal güvencesi olmaması,
Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
Gelir getiren her hangi bir taşınmazı olmaması
18 yaşından küçükler abi, abla ve diğer vasiler doğrultusunda başvuru yapabilmektedir.
Ailede engelli yakını olanların engelli raporuna sahip olması,
Aile yakınlarının ölüm durumlarının belgelenmesi gerekmektedir.
Muhtaç Aylık Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler
Muhtaçlık aylığı başvurusu yapmak isteyen kişilerin belirli belgelere sahip olması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda belgeler otomatik olarak sistemde kayıtlıdır. Bu sayede kolaylıkla belge yüklemesi yapılabilmektedir. Ancak kurumlar aracılığıyla yapılacak olan başvurularda belgelerin tamamının çıktı halinde teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru yapılması mümkün değildir. Muhtaçlık aylığına başvuru yapmak isteyen kişilerin sahip olmaları ve teslim etmeleri gereken belgeler şu şekildedir:

T.C Nüfus cüzdanı veya fotokopisi
Muhtaçlık aylığı dilekçesi
İkametgah belgesi
Fakirlik belgesi
Okula giden çocuk varsa öğrenci belgesi
Aile bilgileri ve kimlik belgeleri
Engelleri raporu
SGK hizmet dökümü belgesi
Kira sözleşmesi
Vefat belgeleri
Yukarıdaki belgelerin başvuru sırasında teslim edilmesi şarttır. Aksi takdirde başvurular onaylanmamakta ya da başvuru oluşturulmamaktadır.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Muhtaçlık aylığından faydalanmak isteyen kişilerin öncelik olarak gerekli şartları karşılaması, ardından da teslim edilmesi gereken belgelere sahip olması gerekmektedir. E-devlet kanalları üzerinden henüz muhtaçlık aylığı başvurusu yapılmamaktadır. Ancak fakirlik belgesi sorgulama ya da alınan yardımları sorgulama gibi işlemler e-devlet kanallarından yapılmaktadır.

Muhtaçlık aylığı başvurusu yapmak için kişilerin gerekli evraklarla ikametlerindeki ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen gitmeleri gerekmektedir. Şahsen gidemeyen kişiler ise posta yoluyla evrak ve dilekçe göndererek başvuru yapabilmektedir.

Muhtaç Aylık Kaydı Nasıl Yapılır?
Muhtaç aylık kaydı talebinde bulunan kişiler yetim ve engelli muhtaç aylık başvuru formunu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra engel ve özrünü belirten sağlık raporu ve diğer belgeler ile beraber bulunduğu ilin Vakıflar Genel Müdürlüğüne elden yada posta ile Milli Müdafaa Caddesi No:20 Kızılay Ankara Türkiye adresine göndermeleri gerekmektedir.

Muhtaç Aylığı Ne Kadar?
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmekte olan muhtaçlık aylığının tutarı 1037₺’dir. Ancak bu tutar engel durumu, okutulan çocuk, yeni doğmuş çocuk ve gider kaynakları doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca muhtaçlık aylığının belirlenmesinde önemli olan faktörlerden biri de ekonomik durumdur.

Muhtaçlık Aylıkları Nereden Çekilir?
2021 yılında 1037₺ olarak yatırılmakta olan muhtaçlık aylıkları iki kurum aracılığıyla çekilebilmektedir. Kimlik bilgileriyle ve belgeleriyle PTT üzerinden bu maaşın çekilmesi mümkündür. Ayrıca vatandaşlar, Ziraat bankasına giderek de muhtaçlık aylığını çekebilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Muhtaçlık aylığı için başvuru yaptıktan sonra bu aylığı almaya hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Fakirlik aylığı sorgulama işlemini telefon ya da internet üzerinden yapabilirsiniz. Muhtaçlık aylığı sorgulamasını telefonla yapmak isterseniz (0312) 415 50 00 numaralı telefonu arayarak yapabilirsiniz. Bu numarayı arayıp T.C. Kimlik numaranızı tuşlayarak muhtaçlık maaşını almaya hak kazanıp kazanmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise internet aracılığıyla e-devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. E-devlet sistemine giriş yapmak için önce T.C. Kimlik numaranızı sonra da e-devlet şifrenizi yazmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra muhtaçlık aylığı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ancak e-devlet şifreniz yoksa bir PTT şubesine giderek 2₺ karşılığında bir şifre alabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Başvurusu Formu
Muhtaçlık ve aylık 2 farklı şekilde ödenmektedir. Yetim muhtaç aylık ve Engelli muhtaç aylığı formu doldururken size hangisi uygun ise onu doldurmanız çok önemidir.

Engelli Muhtaç Aylığı Başvuru Formu
Engelli bireylerin muhtaçlık ayılığı almaları için aşağıdaki formu eksiksiz tam olarak doldurup başvuruda bulunması gerekmektedir.

Engelli muhtaç aylığı başvurusu formu için tıklayınız>>>>>>>> Engelli Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Yetim Muhtaç Aylığı Başvuru Formu
Yetim muhtaç aylığı almak isteyen bireylerin yetik muhtaçlık aylığı başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir.

Yetim muhtaç aylığı başvurusu formu için tıklayınız>>>>>>>> Yetim Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Muhtaçlık Aylığı Yaş Sınırı Kaçtır?
Muhtaçlık aylığı alabilmek için belirlenmiş bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Genellikle engelli vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilen muhtaçlık aylığına her yaştan yardıma muhtaç kişiler başvuru yapabilmektedir. Ancak yetimlik aylığı konusunda dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır.

Yetimlik aylığı, yalnızca 18 yaşından küçüklere verilmekte olup, eğer kişi eğitim hayatına devam ederse bu aylık 25 yaşına kadar verilir.

Muhtaçlık Aylığım Neden Kesildi
Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın ortadan kalkması ya da bakım altına alınması, yetim erkek çocuğun 18, yükseköğrenimde ise 25 yaşını tamamlaması, aylığın aralıksız 3 ay alınmaması halinin tespitini takip eden ay başından itibaren alıkları kesilir.

Muhtaçlık Aylığı Ne Zaman Yatar?
Muhtaçlık aylığı, hak sahiplerinin hesaplarına aylık olarak yatırılmaktadır. Ancak maaş tarihleri kişilerin doğum tarihinin son rakamlarına göre değişiklik gösterir. Doğum tarihinin son rakamı:

0 ve 5 olan kişilere her ayın beşinci günü,
1 ve 6 olan kişilere her ayın altıncı günü,
2 ve 7 olan kişilere her ayın yedinci günü,
3 ve 8 olan kişilere her ayın sekizinci günü,
4 ve 9 olan kişilere her ayın dokuzuncu günü muhtaçlık aylığı yatırılmaktadır.
Muhtaçlık aylığı nedir? Muhtaçlık aylığı başvuru formu konusu ilginizi çektiyse, blog alanımızdaki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.