Binance üzerinde bitcoin btc xrp ada eos eth shib wink xlm bnb link uni ltc usdt doge dot sol vet ass trx btt fil neo xmr xtz atom avax cake rune dash chz sushi paribu btcturk bitcin bitexen
Yukarı Çık Çapası Kodu
Son Dakika

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yazı Boyutunu Büyütüp-Küçültme +Aa-
→ Reklamlar ←
→ Reklamlar ←
-- --
T.C. ile SGK rapor parası sorgulama işlemi ile rapor paranızın yatırılıp yatırılmadığına ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Rapor parası; hastalık, kaza gibi iş göremezliğe neden olan durumlarda ödenir. Rapor almak her çalışanın hakkıdır. Kendinizi iş yapamayacak kadar hasta hissettiğinizde ya da farklı bir sağlık sorununuz olduğunda rapor hakkını kullanabilirsiniz. T.C. ile SGK rapor parası sorgulama işlemi neticesine göre bu hakka bağlı olarak alacağınız paranın yatırılma durumunu öğrenebilirsiniz.
Rapor alan çalışanlar, hekimler tarafından uygun görülen süre boyunca işe gitmez. Bu sayede iyileşmek için gerekli sürede dinlenerek tekrar iş yapabilir duruma gelirler. Bu süre boyunca çalışanlar iyileşmeleri için gereken tedaviye de devam eder. Böylece kendi ihmalkârlıklarından dolayı rapor süresinin uzaması gibi durumlar ortaya çıkmaz.

T.C. İLE SGK RAPOR PARASI SORGULAMA

T.C. ile SGK rapor parası sorgulama için e-Devlet’i ziyaret etmeniz gerekir. e-Devlet üzerinden adınıza yapılan ödemeleri görebilirsiniz. Ödemelerinizi sorgulamak pek çok açıdan avantajlıdır. Bazı kişiler rapor parasını almayı unuttukları için hastalık ve kaza döneminde maddi açıdan sıkıntı yaşayabilir. Aynı zamanda rapor parasının belirli bir ödenme süresi olduğu için kişiler bu hakkını kaybedebilir.

Sorgulama için e-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekir. Dilerseniz e-Devlet’e giriş için diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı, e-imza, mobil imza kullanabileceğiniz diğer yöntemlerdir.


e-Devlet Üzerinden SGK Rapor Parası Sorgulama
e-Devlet üzerinden SGK rapor parası sorgulama için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Giriş işlemlerini aşağıda gösterilen ekrandan gerçekleştirebilirsiniz.


Raporunuza ilişkin öğrenebileceğiniz bilgiler arasında; ödeme durumu, tutar, rapor başlangıç tarihi, bankaya paranın ulaştığı tarih gibi detaylar yer alır. Bu detayları inceledikten sonra banka şubelerine paranızı çekmek için müracaat edebilirsiniz. Bu ekrandan öğrenebileceğiniz diğer bilgiler ise raporlarınıza ilişkindir.


Yukarıda gösterilen ekranda “Detay” seçeneğine tıkladığınızda rapor sürelerine ilişkin detaylara ulaşabilirsiniz.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?
SGK rapor parasının yatırılma zamanı raporunuzun sisteme işlenmesinden itibaren on beş gündür. Raporlu olduğunuz işvereniniz tarafından sisteme girilir. Sisteme gerekli girişler yapıldıktan sonra en fazla on beş gün içerisinde paranız yatırılır.

SGK Rapor Parası Ne Zamana Kadar Alınabilir?
SGK rapor parasının alınma süresi 2 aydır. Rapor parası yattığı tarihten itibaren iki ay içerisinde alınmadığı takdirde Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilir. İade edilen paraları almak için tekrar kuruma yazılı olarak müracaat etmeniz ve dilekçe yazmanız gerekir. Bu nedenle ödemelerinizi SGK üzerinden takip etmenizde ve ödemenin akıbetini öğrenmenizde fayda vardır.

SGK Rapor Parası Nereye Yatar?

SGK rapor parasının yatırılma yeri PTT şubeleridir. PTT şubelerinin yanı sıra banka hesabınız üzerinden de ödeme almanız mümkündür. Bunun için e-Devlet üzerinden şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama işlemini gerçekleştirmelisiniz. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına “Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama” yazdığınızda karşınıza ilgili kısım çıkar.


Bu kısımda sol üst tarafta bulunan “Yeni Hesap Tanımlama” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza banka seçimi yapacağınız bölüm gelir.


Yukarıdaki ekrandan banka seçiminizi yaptığınız takdirde hesap numaranız otomatik olarak sistemde görünür. İstediğiniz hesap numarasını seçtikten sonra “Sorgula” kısmına tıklayarak banka hesap numaranızı şahıs ödemeleri için kullanmaya başlayabilirsiniz.


SGK Rapor Parası Ödemesini Kim Alabilir?

SGK rapor parası ödemesi sadece ilgili şahıslara yapılır. Yani başka birisinin sizin adınıza bu ödemeyi alması mümkün değildir. Bu durum ancak tek bir koşul altında söz konusu olabilir. O da sizin başka birine ödemeyi alması için vekâlet vermenizdir. Hastalığınızın bankaya gitmenizi engelleyecek kadar kötü olması halinde böyle bir yola başvurabilirsiniz. Ödemeyi aldıktan sonra banka şubesine hiç gitmeden aldığınız parayı başka bir bankaya aktarabilir ya da online olarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Covid 19 Hastaları SGK Rapor Parası Alabilir mi?

Covid 19 hastalarının SGK rapor parası alması mümkündür. Covid 19 teşhisi konan hastaların bu durumu, kimlik numaralarına işlenir. Bulaşıcı hastalık taşıyan kişiler karantinaya alındığı için rapor alma ve işverene teslim etme şansları yoktur. Bu nedenle teşhis konulduğu anda doğrudan raporlu sayılırlar. Rapor süresi karantina süresi kadar uygulanır. Sigortalı karantina süresinin bitmesiyle beraber işine devam eder.

SGK Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

SGK rapor parasının hesaplanması için ilk önce brüt gelirinizi bilmeniz gerekir. Üç aylık brüt gelir miktarı toplandıktan sonra son üç aydaki prim gün sayısına bölünür. Elde edilen sonuç ise toplam raporlu olunan gün sayısı ile çarpılmalıdır. Ayakta tedavi söz konusu ise çıkan sonucu 2 ile çarpmanız ve ardından üçe bölmeniz gerekir.

En Fazla Kaç Günlük SGK Rapor Parası Alınır?

En fazla SGK rapor parası alınabilecek gün sayısına ilişkin bazı sınırlamalar söz konusudur. Rapor iş yeri hekimi tarafından verildiyse 2 günden fazla olamaz. Tek seferde alınacak bir rapor ise 10 günden fazla olamaz. Raporda belirtilen hususlar arasında rapor süresinin bitiminde kontrol öngörülmüşse raporun uzatılması mümkün olabilir. Bu durumda da uzatma süresi 20 günü geçmemelidir.

Sigortalının hastalığı neticesinde yirmi günün üzerinde bir rapor yazılması gerekiyorsa sağlık kurulu onayı gerekir. Bir yıl içerisinde aynı doktor tarafından en fazla kırk günlük bir rapor alınabilir. Bunun üzerinde bir istirahate ihtiyaç varsa yine sağlık kurulu tarafından rapor düzenlenmelidir.

Analık Halinde Rapor Parası Kaç Gün Ödenir?

Analık halinde rapor parasının ödenmesi normal hastalık sürelerinden farklıdır. Analık halinde doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta kadın sigortalı, izinli sayılır. Çoğul gebelik söz konusu ise doğumdan önceki süreye 2 hafta daha eklenir. Anne olmayı bekleyen kadın sigortalılar, doğum öncesinde son üç haftaya girinceye kadar çalışabilir. Kullanılmayan izin süreleri ise doğumdan sonra kullanılabilir. Kadın sigortalı bu süreler boyunca rapor parası alabilir.

Kadın sigortalılar bu sürelerin üzerine doktor tarafından uygun görülmesi halinde ek raporlar da alabilir. Bebeğin ya da annenin herhangi bir hastalığının olması durumunda, doktor tarafından anneye yasal izin süreleri tamamlandığında rapor verilebilir. Bu sayede anne tamamen işe dönebilecek duruma gelinceye kadar izin hakkını kullanır.

Rapor Parası Alınmazsa Ne Olur?

Rapor parası alınmazsa Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilir. Bu durumda rapor parasını alabilmek için dilekçe yazarak kuruma başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuzu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne yapmalısınız. Kuruma yaptığınız başvuruda paranın tekrar PTT’ye ya da ilgili bankaya yatırılmasını istemelisiniz.

Rapor parasının alınmaması halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmesi durumu, sadece PTT’ye yapılan ödemeler için söz konusudur. Eğer para doğrudan banka hesabınıza yatırıldıysa istediğiniz zaman çekme hakkınız vardır.

Sürekli İş Göremezlik Durumunda Rapor Parası Alınabilir mi?

Sürekli iş göremezlik durumunda rapor parası yerine sürekli iş göremezlik ödeneği alınır. İş kazası geçiren sigortalının durumunun süreklilik arz ettiğinin doktor raporuyla kanıtlanması halinde sürekli iş göremezlik ödeneği bağlanır. Bu ödenekten yararlanmak için sigortalının meslekte kazanma gücünü en az %10 oranında kaybetmesi gerekir. Aynı zamanda bu kaybın iş kazasına ya da meslek hastalığına bağlı olması da şarttır.  

Hastalık Nedeniyle İşçinin İşten Çıkarılması Mümkün mü?

Hastalık nedeniyle işçinin işten çıkarılması bazı durumlarda söz konusu olabilir. Örneğin; gebe kadın işçinin işten çıkarılması yasaktır. Ancak kanser gibi devamlı bir hastalığı olan kişilerin sık sık rapor alması ve işini aksatması gibi durumlarda işten çıkarılmaları mümkündür. T.C. ile SGK rapor parası sorgulama işleminin yanı sıra yasal haklarınızın da bilincinde olarak işverene karşı kendinizi savunabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


İnd | Ping | Bing | Ping 2 | Feedburner | Auto Ping | Yandex Memurlar Kamu personeli memur adayları sağlık personeli meb personeli memur alımı kamu personeli alımı KPSS ve sınav haberleri Memurlar Haber sitesi Memur alımı, memur maaşları, memurlar için haberler, öğretmen haberleri, öğretmen atamaları, memur zamları, 4c, 4b, iş ilanları, memur ilanları, kpss haberleri Memur Site'de
Bedava MP3 Download, MP3 indir, Ücretsiz MP3, Dangerous MP3, Dangerous MP3Yerli ve yabancı hd film izle, Türkçe dublaj ve alt yazı seçenekleri ile en güncel filmleri 1080p kelimeleriyle sitemize gelenler için uyarıdır. Sitemizde hiçbir MP3 ve Türkçe Dublaj Full HD ve Türkçe Altyazılı 1080p İzle Tek Parca 4k 1080p Full HD filmi seyret Full Film bulunmamaktadır! Sadece bazı sitelerden dış bağlantı alınarak tanıtım amaçlı bir kaç şarkı bulunabilir. Lütfen sanata ve sanatçıya saygı için korsan müziğe hayır! Internetten mp3 yüklemek yerine onların kaset ve cd'lerini alarak destek olalım.
Günümüzün en büyük hobilerinden birisi hiç kuşkusuz TV izlemektir. Canlı TV sitemiz TV izlemeyi siz kullanıcılarına kolaylaştırmak için kurulan bir platformdur. Sitemizde tüm kanalları kesintisiz ve donmadan rahatlıkla izleyebilirsiniz.
aktüel, ürünler, kataloğu, broşürü, insert, indirim, kampanya, promosyon, a101, bim, şok, market,aktuel katalogu
YASAL UYARI;

Sitemizde yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum,analiz ve tavsiyeler, yorum,analiz ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun ve doğru sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.memursite.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
Sitemizde yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup reçete ya da tedavi yöntemlerinizi değiştirmeye yönelik değildir. Sitemizdeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır. Sitemizdeki bilgileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Sağlık problemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak doktorunuza muayene olarak bulabilirsiniz. Bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen Kullanıcılar ve Üyelere aittir. Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir, siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız.
Memursite.com haber, yorum ve reklam için - İletişim: reklam@memursite.com
OcakŞubatMartNisanMayıs Haziran Temmuz Ağustos EylülEkimKasım AralıkPazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar  2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 2027 2028 2029 2030 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. Maps1*Maps2*Maps3*Maps4*Maps5*Maps6*Maps7*Maps8*Maps9*Maps10*Maps11*Maps12*Maps13*Maps14*Maps15*Maps16*Maps17
TRT 1, Kanal D, Atv, Show TV, Star TV, Kanal 7, Tv 8, Fox TV ve online ücretli dizi ve film platformlarının Netflix, BluTV, puhutv, exxen, amazon prime, FOXPlay, beIN CONNECT, Filmbox Live, Mubi, D-Smart GO, Turkcell TV Plus, Tivibu, YouTube gibi sitelerin ücretli içeriklerini en sevdiğiniz dizileri, en beğendiğiniz filmleri ücretsiz olarak kendi sitelerinden izleyiniz.